Kosmetyki anti-aging – składniki aktywne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki anti-aging zajmują się profilaktyką, a także łagodzeniem skutków postępującego procesu starzenia się skóry. Współczesna kosmetologia nieustannie poszukuje więc nowych składników aktywnych kosmetyków w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Kosmetyki anti-aging - składniki aktywne

Kosmetyki anti-aging

Kosmetyki anti-aging oraz ogólnie pojęta pielęgnacja przeciwstarzeniowa zajmuje się wczesną diagnozą, profilaktyką oraz redukcją objawów związanych z upływającym czasem i starzeniem się organizmu. Ich skład musi obejmować więc komponenty wykazujące właściwości stymulujące pracę komórek skóry, nawilżające, natłuszczające, liftingujące oraz odżywcze. Należą one do licznej grupy związków pochodzenia syntetycznego i naturalnego. Należy podkreślić, że substancje czynne kosmetyków anti-aging to najważniejsze składowe, które warunkują jego działanie. Obecnie związki aktywne kosmetyków posiadają coraz wyższe stężenie oraz przybierają coraz łatwiejsze do przyswajania przez skórę formy.

Wskazówka

Kosmetyki stosowane zarówno w gabinecie kosmetycznym jak i w warunkach domowych powinny obejmować najwyższe standardy do stosowania, a także spełniać swoje funkcje, do jakich zostały stworzone.

Obecnie na rynku kosmetycznym występuje wiele rodzajów produktów o działaniu anti-aging. Należą do nich:

1. Kremy.

Głównym celem kremu anti-aging jest zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. W kosmetykach wysokiej jakości wykorzystywane są m.in. kompleksy zbliżone do NMF (naturalny czynnik nawilżający) oraz sole hydroksykwasów. Dodatkowo istotnym składnikiem kremów anti-aging są związki redukujące lub przeciwdziałające oznakom starzenia się skóry. Należy do nich m.in. retinol. Uczestniczy bowiem w produkcji kolagenu, elastyny, koenzymu Q10, kwasu hialuronowego, witamin, peptydów, które warunkują odpowiednie nawilżenie skóry oraz jej elastyczność. Bardzo ważną rolę w kremach spełniają czynniki ułatwiające przenikanie związków aktywnych w głębokie warstwy skóry. Należą do nich mikroskopijne ciała tłuszczowe. Są to struktury, które wykazują możliwość pokonywania bariery warstwy rogowej naskórka. Jest to bardzo praktyczne, ze względu na fakt, że składnik aktywny wykorzystywany jest w większym stopniu uzyskując jednocześnie szybszy efekt działania.

2. Serum.

Serum stosowane w pielęgnacji skóry ma za zadanie pobudzać metabolizm skóry oraz osłabione jej procesy fizjologiczne. Podobnie jak w przypadku kremów, wykorzystywana jest tu technologia inteligentnych nośników, aby związki aktywne mogły przedostać się do głębokich warstw skóry. Jednym z najważniejszych składników jakie powinny znajdować się w produktach typu serum jest kolagen, witamina A, C, E, kwas hialuronowy oraz algi.

3. Maska.

Stosowanie maski kosmetycznej w pielęgnacji skóry ma na celu dostarczenie jej jak największej ilości składników aktywnych o działaniu odżywczym i regeneracyjnym. Po zastosowaniu tego rodzaju kosmetyków skóra staje się jaśniejsza, nawilżona oraz gładsza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek, zarówno do pielęgnacji domowej jak i profesjonalnej, w gabinetach kosmetycznych. Zdolności penetracji substancji aktywnych tego rodzaju preparatów są większe, przez, co w niektórych przypadkach wymagają kontroli kosmetologa. Do najbardziej znanych zaliczają się maski algowe, których skład bogaty jest w aminokwasy, polisacharydy, alginiany, witaminy oraz minerały. Zapewniają nawilżenie, odżywienie, ukojenie skóry m.in. po zabiegach manualnego oczyszczania skóry. Maski liftingujące z kolei zapewniają skórze wygładzenie oraz zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek. Dzięki właściwościom napinającym dochodzi do poprawy owalu twarzy, a objawy starzenia się skóry stają się mniejsze.

Wykorzystywanie masek kosmetycznych w zabiegach wpływa na poprawę napięcia oraz elastyczności skóry, a także nasila efekt działania substancji czynnych. W tym celu stosuje się tzw. płaty kolagenowe nasączone substancjami nawilżająco-odżywczymi, które nałożone na powierzchnię skóry ułatwiają przedostać się związkom aktywnym w głąb skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Peeling.

Kosmetyki, które znalazły szerokie zastosowanie w zwalczaniu oznak starzenia się skóry to peelingi. Korzystanie z nich powoduje złuszczenie martwych komórek naskórka zapewniając skórze gładkość, zdrowy koloryt oraz odświeżenie. Występują trzy podstawowe rodzaje peelingów:

  • mechaniczny – zawiera w składzie specjalne substancje ścierające;
  • chemiczny – występują w formie kwasów o określonym stężeniu;
  • fizyczne – wykonywane przy użyciu urządzeń, w wyniku których następuje określone zjawisko fizyczne np. peeling kawitacyjny.

Kosmetyki anti-aging – składniki aktywne

Do głównych składników aktywnych w kosmetykach anti-aging należą;

1. Polihydroksykwasy.

Do grupy hydroksykwasów należy m.in. kwas laktobionowy. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające oraz rozjaśniające. Dodatkowo wpływa na poprawę struktury skóry, poprawia jej barierę ochronną zapobiegając utracie wody. Stymuluje produkcję kolagenu, elastyny powodując zwiększenie jędrności i elastyczności skóry. Przyczynia się do spowalniania procesu starzenia się, ograniczając tworzenie się zmarszczek oraz teleangiektazji.

2. Retinoidy.

Retinoidy oraz pochodne witaminy A poprzez wysoką aktywność biologiczną znalazły szerokie zastosowanie jako składniki aktywne kosmetyków przeciwstarzeniowych. Aplikacja retinoidów w niskim stężeniu (0,1%) bezpośrednio na skórę wyrównuje jej strukturę zmniejszając zmarszczki oraz redukując widoczność przebarwień. Wszystko dzięki stymulacji aktywności fibroblastów oraz zwiększania liczby tych komórek. Ponadto skóra ulega wzmocnieniu przy jednoczesnym zmniejszeniu się objawów starzenia.

W preparatach kosmetycznych retinol wykorzystywany jest w postaci palmitynianu, retinalu oraz beta-karotenu.

3. Kwas hialuronowy.

Należy do grupy glikozaminoglikanów stanowiące naturalny składnik tkanki łącznej, gdzie magazynuje wodę. Dzięki właściwościom higroskopijnym wykazuje właściwości wiązania wody. Wraz z wiekiem jednak ilość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się, w wyniku czego następuje zmniejszenie poziomu jej nawilżenia, utrata elastyczności, a przez to tworzenie się zmarszczek.

Kwas hialuronowy jako składnik kosmetyków wykorzystywany jest w formie:

  • wielkocząsteczkowej – zapobiega odparowaniu wody z warstw naskórka;
  • średniocząsteczkowej – dogłębnie nawilża warstwę rogową naskórka, zapewniając krótkotrwały efekt ujędrnienia skóry;
  • krótkocząsteczkowa – wnika w głęboko położone warstwy skóry, dając efekt długotrwałego nawilżenia.

4. Kolagen.

Kolagen podobnie jak kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze właściwiej w postaci włókien kolagenowych. Należy podkreślić, że kolagen obecny w kosmetykach nie uzupełnia jego ubytków w skórze. Jego nadrzędnym celem jest zatrzymywanie wody w warstwach naskórka, a także zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Kosmetyki kolagenowe przenikają również na głębokość skóry właściwiej zatrzymując wilgoć w przestrzeniach międzykomórkowych skóry.

Wyróżnia się kolagen pochodzenia:

  • zwierzęcego – otrzymuje się ze skór ryb oraz bydła, wykazuje wysoki poziom usieciowania, dzięki czemu wzmacnia jego stabilność;
  • natywny (tropokolagen) – pozyskuje się ze skór młodych ryb oraz cieląt, wykazuje zdolność przenikania do warstw skóry właściwej.

Składniki aktywne kosmetyków anti-aging

Podsumowanie

Polihydroksykwasy, kwas hialuronowy, retinoidy oraz kolagen to coraz częściej wykorzystywane składniki w produkcji kosmetyków anti-anging. Warto podkreślić, że pielęgnacja tego rodzaju preparatami powinna być uzupełniana odpowiednimi zabiegami w gabinecie kosmetycznym.

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Kosmetologia Estetyczna, Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, 6/2016.
  2. Kozioł A., Kosmetologia Estetyczna, Przecistarzeniowe substancje czynne oraz metody aplikacji oparte na nanotechnologii, 2/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *