Retinoidy w leczeniu trądziku – efekty i skutki uboczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Retinoidy stanowią obecnie jedną z głównych terapii trądziku pospolitego. Nic dziwnego, bowiem w dużym stopniu zwalczyć mogą nawet jego ciężkie stadium. Ponadto skutecznie usuwają przebarwienia, redukują blizny oraz odmładzają skórę. Przyjrzyjmy się bliżej efektom jakie daje kuracja retinoidami oraz jakie skutki uboczne może wywołać.

Retinoidy w leczeniu trądziku - efekty i skutki uboczne

Retinoidy

Retinoidy to tzw. pochodne witaminy A, które oddziałują na skórę w sposób mocno odmładzający, regenerujący oraz opóźniający jej procesy starzenia. Kuracja tego typu działa również na naskórek mocno złuszczająco, czego efekt widoczny jest już po miesiącu od jej rozpoczęcia. Im dłużej retionoidy są przyjmowane, tym znacząco wzrasta sieć nowo utworzonych naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie skóry. Ponadto pobudzony zostaje proces produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra zyskuje jędrność i elastyczność. Z kolei w przypadku chorób bakteryjnych takich jak trądzik pospolity, retinoidy hamują pracę gruczołów łojowych, co przekłada się na zmniejszenie łojotoku skóry oraz namnażania się bakterii (propionibacterium acnes).

Zobacz również: Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie.

Retionoidy w leczeniu trądziku

Kuracja pochodną witaminy A stała się obecnie jedną z najbardziej efektywnych terapii trądziku pospolitego. Kierując się do lekarza dermatologa w bardzo szybki sposób można otrzymać skierowanie na badania diagnostyczne w celu rozpoczęcia leczenia retinoidami.

Retinoidy mają bardzo korzystny wpływ na cerę tłustą oraz trądzikową. Ich działanie opiera się na zmniejszaniu nadmiernej pracy gruczołów łojowych, hamowaniu namnażania się bakterii propionibacterium acnes wywołujących trądzik oraz intensywnym złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka odblokowując zatkane pory skórne. Działają więc wielopoziomowo, co przekłada się na zdecydowanie mocniejszy efekt niż w przypadku powszechnej antybiotykoterapii.

Decydując się na tego rodzaju leczenie, konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza prowadzącego badań diagnostycznych w celu ustalenia stanu zdrowia pacjenta i możliwości włączenia tego typu środków. Konieczne jest wykonanie badań sprawdzających poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, prób wątrobowych, a także podstawowych badań krwi (morfologia) oraz wykluczenie ciąży. Jeśli wszystkie wyniki okażą się poprawne, wówczas lekarz podejmuje decyzję o włączeniu kuracji pochodną witaminy A.

Warto wiedzieć, że w trakcie całej kuracji, która dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta, konieczne jest wykonywanie takich samych badań, w celach profilaktycznych.

Retinoidy – efekty

Pierwsze efekty widoczne są już po około miesiącu od rozpoczęcia leczenia – gruczołowy łojowe przestają produkować nadmiar sebum. W przypadku stanów zapalnych i innych wykwitów skóry efekt może jeszcze nie być znacząco widoczny. Zauważalne może być nawet delikatne pogorszenie się wyglądu skóry (objaw przejściowy) z racji oczyszczania się z treści ropnych, znajdujących się w jej głębokich warstwach. Z kolei efekt odmłodzenia czy redukcji blizn lub przebarwień zauważalny jest po kilku miesiącach stosowania leku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Retinoidy – skutki uboczne

Wraz z dłuższym czasem przyjmowania retinoidów mogą pojawiać się skutki uboczne o różnym stopniu nasilenia.  Do najczęstszych należą:

  • podrażnienie skóry;
  • wrażliwość naskórka;
  • wysuszenie błon śluzowych nosa;
  • wysuszenie spojówek oczu oraz ust (zajady);
  • krwotoki z nosa;
  • świąd skóry;
  • rozdrażnienie;
  • wypadanie włosów;
  • bóle stawów i mięśni;
  • zaburzenie widzenia.

W momencie kiedy objawy występują i stają się uciążliwe należy zwrócić na to uwagę lekarzowi prowadzącemu, który powinien zmniejszyć dawkę przyjmowanego leku. Warto jednak wyposażyć się w preparat nawilżający skórę, pomadkę oraz sól fizjologiczną do zakraplania oczu.

Czego należy wystrzegać się podczas kuracji retinoidami?

Stosując doustnie retinoidy należy zrezygnować z zabiegów kosmetycznych takich jak depilacja woskiem, fotodepilacja, złuszczanie naskórka (peelingi chemiczne, mikrodermabrazja), przekłuwanie uszu, oczyszczanie skóry. Tego rodzaju zabiegi mogą nasilać ryzyko powstania blizn lub przebarwień. Z tego też względu, zarówno w trakcie jak i w przeciągu 6 miesięcy po zakończeniu kuracji, nie należy z nich korzystać.

Ponadto należy ograniczać wysiłek fizyczny, który może potęgować skutki uboczne w postaci bólu stawów i mięśni. Intensywny trening wzmaga również pracę gruczołów potowych, co może niekorzystnie wpływać na przebieg terapii. W tym celu warto unikać również gorących kąpieli oraz wizyt w saunie.

W domowej pielęgnacji włosów nie jest wskazane zbyt częste stosowanie suszarki, która działa wysuszająco zarówno na skórę głowy, twarzy jak i same włosy.

Prowadzenie pojazdów nie jest przeciwwskazane, jednak należy unikać jazdy autem po zmroku, bowiem terapia retinoidami powoduje lekkie zaburzenia widzenia w ciemności.

Podczas przyjmowania pochodnej witaminy A, należy pamiętać o ograniczaniu ekspozycji skóry na słońce oraz stosowaniu wysokich filtrów ochronnych.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że w trakcie leczenia niezmiernie konieczna jest antykoncepcja. Jest ona niezbędna, ponieważ pochodne witaminy A wpływają toksycznie na rozwój płodu.

Retinoidy a dieta

Nie istnieje określony schemat diety podczas leczenia pochodną witaminy A. Warto jednak mieć pod uwagą fakt, że leki mogą podwyższać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, warto ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych oraz alkoholu. Do swojego codziennego menu należy włączyć za to tłuste ryby, które zawierają cenne kwasy omega-3. W momencie gdy stosowanie diety nie przyniesie rezultatu, należy zgłosić tę sytuację lekarzowi, który powinien obniżyć dawkę przyjmowanego leku.

Podsumowanie

Pomimo wielu wyrzeczeń i skutków ubocznych związanych z leczeniem retinoidami, nie należy stale się do nich zrażać. Każdy lek przyjmowany z zewnątrz oddziałuje na nasz organizm nie tylko w tym dobrym kierunku. Retinoidy to obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia trądziku pospolitego, która jest potwierdzona klinicznie. Kiedy racjonalnie podejdziemy do terapii, będziemy w dobrym kontakcie z lekarzem prowadzącym oraz ściśle będziemy przestrzegać jego zaleceń, terapia zakończy się efektem gładkiej i zdrowej skóry.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

11 odpowiedzi

  1. Fascynująca witamina – z jednej strony może zrobić dla nas tyle dobrego, z drugiej niesie tyle niebezpieczeństw…

  2. Na szczęście nie muszę korzystać z takiej kuracji. Wydaje mi się, że skoro tyle przeciwwskazań to najlepszym czasem na kurację będzie okres jesieni i zimy, gdzie nie ma słońca. Biedne kobiety co nie mogą się depilować ;/

  3. Stosowalam ta kurację i przyznam szczerze że to była najlepsza decyzja w moim życiu. Pozbylam się trądziku całkowicie. Wiele czytałam o tym jak należy dobrze przyjmować retinoidy i u mnie wystąpiły delikatne skutki uboczne, które były znosne.

    1. Hej a jakie skutki uboczne u Ciebie wystąpiły? Wlansie bede zaczynac ta kiracje i troszke sie boje przyznam ?

  4. Nie stosowałam jeszcze kuracji, muszę zatem spróbować, tylko czy to na trądzik różowaty też podziała

  5. Chwała Bogu – trądzikowego problemu nie mam 😉 Chociaż ostatnio skóra trochę się buntuje – ale to chyba przez upały i nagłe zmiany w ogólnym funkcjonowaniu organizmu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *