Koenzym Q10 – właściwości i zastosowanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym, który warunkuje funkcje każdej komórki naszego ciała. Jego głównym zadaniem jest udział w procesach wytwarzania energii w komórkach, dotlenianie oraz ochrona ich przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Koenzym Q10 - właściwości i zastosowanie

Koenzym Q10 – czym dokładnie jest?

Koenzym Q10 (występujący również pod nazwą ubichinion) jest związkiem organicznym, którego łańcuch boczny zbudowany jest z 10 jednostek izoprenowych. Jego zadanie to usprawnianie pracy tych narządów, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużej ilości energii. Ponadto koenzym Q10 przyczynia się do wytwarzania energii ATP oraz współpracuje z enzymami przyspieszającymi procesy metaboliczne. Zbyt niski jego poziom w organizmie objawia się ogólnym osłabieniem oraz widocznymi procesami starzenia się.

Właściwości koenzymu Q10

Koenzym Q10 powszechnie nazywany jest eliksirem młodości. Nie bez powodu. Charakteryzuje się bowiem silnym działaniem antyoksydacyjnym oraz przeciwstarzeniowym. Z tego względu znalazł zastosowanie nie tylko w takiej dziedzinie jak kosmetologia, ale również medycyna estetyczna.

Największe jego ilości znajdują się w organach potrzebujących dużej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania, a więc w sercu oraz mózgu. Ważną funkcją koenzymu Q10 jest ochrona układu krążenia, a więc zapobieganie miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Koenzym Q10 istotny jest również dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ włączenie go do diety pomaga wyregulować poziom glukozy we krwi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto z dobroczynnych właściwości koenzymu Q10 korzysta także uroda. Związek ten chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapewnia skórze jędrność oraz elastyczność. Poziom tego związku w organizmie znacząco wpływa na aktywność witaminy E, która również należy do grupy silnych antyoksydantów.

Koenzym Q10 – zastosowanie

Warto zaznaczyć, że ilość naturalnego koenzymu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Jednak dzięki obecności suplementów, leków oraz kosmetyków można uzupełniać jego niedobory.

1. Kosmetologia.

Koenzym Q10 ze względu na swoje działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne stał się jednym z głównych składników kosmetyków o działaniu odmładzającym. Występuje między innymi w kremach, maseczkach czy serum. Oprócz wyżej wymienionych działań koenzym Q10 bardzo dobrze radzi sobie z ujędrnianiem oraz odżywianiem. Istotnym faktem jest, że substancja ta przyjazna jest dla skóry. Oznacza to, że nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych w postaci podrażnień, zaczerwienień czy reakcji alergicznych.

W kosmetologii koenzym Q10 najczęściej łączony jest z innymi substancjami o podobnych właściwościach. Należą do nich:

2. Medycyna.

Pod względem medycznym, koenzym Q10 zwiększa wydolność tlenową organizmu, jednocześnie podnosząc jego wytrzymałość. W związku z tym wykorzystywany jest jako lek dla osób z niewydolnością serca. Dodatkowo koenzym Q10 przyspiesza przemianę materii oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wzmacnia również układ odpornościowy oraz wspiera naturalne oczyszczanie organizmu z nadmiaru toksyn.

Objawy niedoboru koenzymu Q10

Źródła koenzymu Q10

Naturalny koenzym Q10 znajdziemy przede wszystkim z rybach, olejach, szpinaku oraz produktach ziarnistych. Ponadto jego dobre źródło to również surowe mięso takie jak serce, nerki, wątroba oraz śledziona. Jego niewielkie ilości znajdują się również w warzywach oraz owocach.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *