Witamina C w pielęgnacji skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Witamina C odgrywa znaczącą rolę w pielęgnacji skóry. Wszystko dzięki obecnym w jej składzie antyoksydantom, które spowalniają procesy jej starzenia się, a także pomocne są w niwelacji defektów w formie przebarwień czy rozszerzonych naczyń.

Witamina C w pielęgnacji skóry

Witamina C stosuje się zarówno w sposób zewnętrzny jak i wewnętrzny, przez co niemal każdy miał z nią styczność. Najczęściej wykorzystuje się ją w celu zwalczania reakcji zapalnych, a także usprawnienia pracy układu immunologicznego. Jednak jaką rolę odgrywa ten związek w pielęgnacji skóry?

Witamina C w pielęgnacji skóry

Kosmetyki na bazie witaminy C zapobiegają negatywnym skutkom działa promieni UV poprzez hamowanie tyrozynazy (enzym odpowiedzialny za zmianę barwnego prekursora melaniny w postać barwną). Działanie to wykazuje bezpośredni wpływ na rozjaśnienie zmian barwnikowych skóry. Ponadto dzięki obecności w reakcji syntezy kolagenu i elastyny, witamina C zwiększa jędrność oraz nawilżenie naskórka. Poprawia również jej jakość wspomagając redukcję blizn oraz rozstępów. Udowodnione zostały również właściwości przeciwzapalne witaminy C poprzez możliwość hamowania cytokin prozapalnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy podkreślić również korzystny wpływ witaminy C na naczynia krwionośne. Uszczelnia bowiem ich ściany jednocześnie zapobiegając rozszerzaniu oraz pękaniu i tworzeniu się tzw. teleangiektazji i wenektazji. Dodatkowo witamina C wiąże się z metalami ciężkimi występującymi w organizmie, a także ze szkodliwymi produktami przemiany materii zapobiegając ich szkodliwemu działaniu. Oczyszczony organizm z toksyn oprócz dobrego samopoczucia może odwdzięczyć się również zdrową i zadbaną skórą.

Witamina C zwalcza obecność wolnych rodników występujących w środowisku wodnym tkanki łącznej skóry oraz w tkance podskórnej, chroniąc tym włókna kolagenu i elastyny przed uszkodzeniem. Korzystne dla skóry jest łączenie witaminy C z innymi przeciwutleniaczami. Należy do nich m.in. rutyna, co przekłada się na znacznie dłużą aktywność tkankową.

Potwierdzone jest również, że zużycie witaminy C wzrasta w wyniku poparzeń słonecznych, podczas których w skórze występuje tzw. stres oksydacyjny, czyli „wylew” wolnych rodników tlenowych do tkanek. W związku z tym bardzo często zalecane jest stosowanie witaminy C podczas intensywnego opalania lub kiedy dochodzi do poparzeń słonecznych. Witamina C może być stosowana zarówno wewnętrznie (doustnie) oraz zewnętrznie (na skórę w postaci preparatów osłonowych).

Właściwości pielęgnacyjne witaminy C

  • wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych;
  • redukcja szkodliwych wolnych rodników;
  • stymulacja organizmu do produkcji kolagenu i elastyny zwiększając jednocześnie jędrność oraz elastyczność skóry;
  • hamowanie procesów syntezy melaniny jednocześnie wpływając na rozjaśnienie defektów skóry w postaci przebarwień;
  • niwelacja reakcji zapalnych, co ma duże znaczenie w terapii trądziku pospolitego i trądziku różowatego.

Wskazania

Przeciwwskazania

  • nadwrażliwość, na którykolwiek składnik kosmetyku, w którym znajduje się witamina C.

Witamina C w zabiegach kosmetycznych

Na początku należy zaznaczyć, że zabiegi opierające się na działaniu witaminy C powinny stanowić element pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wszystko dzięki jej wszechstronnym właściwościom pielęgnacyjnym.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów, w których stężenie witaminy C jest większe niż 10%. Taką zawartość znajdziemy przede wszystkim w preparatach aktywnych, do których zalicza się serum. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju kuracja powinna trwać około 3 miesiące, a najlepsze efekty przynosi przed zastosowaniem kuracji z retinolem.

Ciekawostki

  • witamina C redukuje utlenioną witaminę E ponownie do jej aktywnej formy co oznacza, że jej działanie antyoksydacyjne zostaje zregenerowane;
  • mimo że niedobory witaminy C w organizmie występują bardzo rzadko, warto stosować jej dodatkową suplementację w postaci tzw. superfoods (jarmuż, acerola, młody jęczmień);
  • aby preparaty zawierające witaminę C były skuteczne muszą zawierać odpowiednie jej stężenie (powyżej 10%). Wyjątek od reguły stanowią preparaty z nanocząsteczkami, których stężenie jej może być mniejsze;
  • witaminę C należy przyjmować przede wszystkim kiedy pijemy mocną herbatę, kawę, palimy papierosy, a także w momencie przyjmowania aspiryny, ponieważ w tym czasie aż trzykrotnie wzrasta jej wydalanie z organizmu wraz z moczem;
  • witamina C jest bardzo wrażliwa na utlenianie, w związku z tym odpowiednio przechowywana w szczelnych opakowaniach, może przeniknąć przez warstwę rogową naskórka i zadziałać w głębokich warstwach skóry.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *