Witamina C w pielęgnacji skóry odgrywa znaczącą rolę. Wszystko dzięki obecnych w jej składzie antyoksydantom, które zarówno spowalniają procesy jej starzenia się, a także pomocne są w niwelacji jej defektów w formie przebarwień czy rozszerzonych naczynek. Co jeszcze zawdzięczamy witaminie C?

Witamina C w pielęgnacji skóry

Witamina C stosuje się zarówno w sposób zewnętrzny jak i wewnętrzny, przez co niemal każdy z nas miał z nią styczność. Najczęściej wykorzystuje się w celu zwalczenia reakcji zapalnych, a także usprawnienia pracy układu immunologicznego. Jednak jaką rolę odgrywa ten związek w pielęgnacji skóry?

Witamina C w pielęgnacji skóry

Kosmetyki na bazie witaminy C zapobiegają przede wszystkim negatywnym skutkom działa promieni UV poprzez hamowanie tyrozynazy (enzym odpowiedzialny za zmianę barwnego prekursora melaniny w postać barwną). Działanie to wykazuje bezpośredni wpływ na rozjaśnienie zmian barwnikowych skóry. Ponadto dzięki uczestniczeniu w reakcji syntezy kolagenu i elastyny, witamina C zwiększa jędrność oraz nawilżenie naskórka. Poprawia również jej jakość wspomagając redukcję blizn oraz rozstępów. Udowodnione zostały również właściwości przeciwzapalne witaminy C poprzez możliwość hamowania cytokin prozapalnych.

Należy podkreślić również korzystny wpływ witaminy C na naczynia krwionośne. Związek ten uszczelnia ich ściany jednocześnie zapobiegając ich rozszerzaniu oraz pękaniu i tworzeniu się tzw. teleangiektazji i wenektazji. Dodatkowo witamina C wiąże się z metalami ciężkimi występującymi w organizmie, a także ze szkodliwymi produktami przemiany materii zapobiegając ich szkodliwemu działaniu. Oczyszczony organizm z toksyn oprócz dobrego samopoczucia może odwdzięczyć się również zdrową i zadbaną skórą.

Witamina C zwalcza również obecność wolnych rodników występujących w środowisku wodnym tkanki łącznej skóry oraz w tkance podskórnej, chroniąc tym włókna kolagenu i elastyny przed uszkodzeniem. Korzystne dla skóry jest łączenie witaminy C z innymi przeciwutleniaczami. Należy do nich m.in. rutyna, co przekłada się na znacznie dłużą aktywność tkankową.

Potwierdzone jest również, że zużycie witaminy C wzrasta w wyniku poparzeń słonecznych, podczas których w skórze występuje tzw. stres oksydacyjny czyli “wylew” wolnych rodników tlenowych do tkanek. W związku z tym bardzo często zalecane jest stosowanie witaminy C podczas intensywnego opalania lub kiedy dochodzi do poparzeń słonecznych. Witamina C może być stosowana zarówno wewnętrznie (doustnie) oraz zewnętrznie (na skórę w postaci preparatów osłonowych).

Właściwości pielęgnacyjne witaminy C

 • wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych
 • redukcja szkodliwych wolnych rodników
 • stymulacja organizmu do produkcji kolagenu i elastyny zwiększając jednocześnie jędrność oraz elastyczność skóry
 • hamowanie procesów syntezy melaniny jednocześnie wpływając na rozjaśnienie defektów skóry w postaci przebarwień
 • niwelacja reakcji zapalnych, co ma duże znaczenie w terapii trądziku pospolitego i trądziku różowatego

Wskazania

Przeciwwskazania

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik kosmetyku, w którym znajduje się witamina C

Witamina C w zabiegach kosmetycznych

Na początku należy zaznaczyć, że zabiegi opierające się na działaniu witaminy C powinny stanowić element pielęgnacji każdego rodzaju cery. Wszystko dzięki jej wszechstronnym właściwościom pielęgnacyjnym.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów, w których stężenie witaminy C jest większe niż 10%. Taką zawartość znajdziemy przede wszystkim w preparatach aktywnych, do których zalicza się serum. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju kuracja powinna trwać około 3 miesiące, a najlepsze efekty przynosi przed zastosowaniem kuracji z retinolem.

Ciekawostki

 • witamina C redukuje utlenioną witaminę E ponownie do jej aktywnej formy co oznacza, że jej działanie antyoksydacyjne zostaje zregenerowane.
 • mimo że niedobory witaminy C w organizmie występują bardzo rzadko warto stosować jej dodatkową suplementację w postaci tzw. superfoods (jarmuż, acerola, młody jęczmień).
 • aby preparaty zawierające witaminę C były skuteczne muszą zawierać odpowiednie jej stężenie (powyżej 10%). Wyjątek od reguły stanowią preparaty z nanocząsteczkami, których stężenie jej może być mniejsze.
 • witaminę C należy przyjmować przede wszystkim kiedy pijemy mocną herbatę, kawę, palimy papierosy, a takie w momencie przyjmowania aspiryny, ponieważ w tym czasie aż trzykrotnie wzrasta jej wydalanie z organizmu wraz z moczem.
 • witamina C jest bardzo wrażliwa na utlenianie, w związku z tym odpowiednio przechowywana w szczelnych opakowaniach, może przeniknąć przez warstwę rogową naskórka i zadziałać w głębokich warstwach skóry.
Polecane produkty: