Centrum Kosmetolożki

Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem organicznym o właściwościach higroskopijnych. Jest to substancja, która może wykazywać niewielkie różnice w budowie chemicznej w zależności od grupy taksonomicznej, z której została wyizolowana, jednak rozbieżności są na tyle małe, że podanie do organizmu innej formy kwasy hialuronowego niż fizjologiczna nie powoduje reakcji alergicznej.

Kwas hialuronowy – podstawowe właściwości

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (HA) najczęściej jest spotykany w formie słabego, bezbarwnego roztworu, ale niekoniecznie przezroczystego, jednak bez wyraźnego zapachu. Ma wysoką lepkość i w roztworze gęstość nieznacznie większą od gęstości wody. Bardzo silnie higroskopijny i hydroskopijny.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wykorzystuje się zewnętrznie jako kosmetyczny środek nawilżający. Nakłada się go cienką warstwą na oczyszczoną i osuszoną skórę, wnika on między komórki naskórka w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, nie pozostawiając lepkiej warstwy na powierzchni. Nie przenika w głąb skóry, ale pobudza komórki do produkcji własnego kwasu hialuronowego.

Może być podawany śródskórnie, a także w głębsze warstwy skóry. W pierwszym przypadku chodzi raczej o nawilżenie (związanie wody) w miejscu podania, w drugim o fizyczne wypełnienie przestrzeni. W obu przypadkach kwas hialuronowy zależnie od użytego preparatu utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy, po czym jest resorbowany i metabolizowany.

Skutki uboczne

Kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne. Jeśli się one pojawiają, są najczęściej efektem podania substancji towarzyszących lub – w przypadku zabiegu przebiegającego z naruszeniem ciągłości tkanek – lokalnego stanu zapalnego o słabym nasileniu. Kwas hialuronowy nie jest toksyczny przy podaniu doustnym. Ma nieprzyjemny posmak, którego trudno się pozbyć, ale poza tym, przypadkowe spożycie niewielkich ilości czystego kwasu hialuronowego nie powinno powodować żadnych problemów.

Procedura wyrobu – pozyskiwanie

Najczęściej stosuje się kwasy hialuronowe naturalnego pochodzenia. Są one poddawane wielokrotnej analizie czystości i procesom oczyszczania z substancji obcych, a sam kosmetyk jest często dodatkowo sterylizowany lub konserwowany delikatnymi antybiotykami, dzięki czemu nie psuje się, ale też nie staje się szkodliwy w użyciu. Kwasy hialuronowe używane w celach kosmetycznych powinny być zawsze używane wprost z oryginalnych opakowań opisanych datą produkcji, przydatności do użytku oraz nazwą producenta lub podmiotu odpowiedzialnego.

Efekty

Na krótką metę niewielkie. Dopiero powtarzanie zabiegów lub regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego w kapsułkach zwiększa produkcje tego związku w skórze. Przy podaniu śródskórnym efekt uzyskiwany jest natychmiast, ale nie ma działania stymulującego na skórę, więc po resorpcji podanej porcji trzeba zabieg powtórzyć. Efektywność zależy od stężenia kwasu, jego typu (co wpływa na szybkość wchłaniania) oraz indywidualnych preferencji. Przed zastosowaniem kwasu hialuronowego warto upewnić się, że to właśnie jego niedobór jest przyczyna defektów kosmetycznych.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Centrum Fizjoterapeuty