Kwas hialuronowy – właściwości

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem organicznym o właściwościach higroskopijnych. Jest to substancja, która może wykazywać niewielkie różnice w budowie chemicznej w zależności od grupy taksonomicznej, z której została wyizolowana. Jednak rozbieżności są na tyle małe, że podanie do organizmu innej formy kwasu hialuronowego niż fizjologiczna, nie wywołuje reakcji alergicznej.

Kwas hialuronowy -właściwości

 

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy (HA) najczęściej jest spotykany w formie bezbarwnego roztworu, bez wyraźnego zapachu. Ma wysoką lepkość i nieznacznie większą gęstość od wody. Jest związkiem silnie higroskopijnym.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Kwas hialuronowy wykorzystuje się zewnętrznie jako kosmetyczny środek nawilżający. Nakłada się go cienką warstwą na oczyszczoną i osuszoną skórę. Wnika on między komórki naskórka w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, nie pozostawiając lepkiej warstwy na jej powierzchni. Nie przenika w głąb skóry, jednak pobudza komórki do produkcji własnego kwasu hialuronowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Może być podawany śródskórnie, a także w głębsze warstwy skóry. W pierwszym przypadku chodzi głównie o nawilżenie (związanie wody) miejsca podania, w drugim o fizyczne wypełnienie przestrzeni. W obu przypadkach kwas hialuronowy zależnie od użytego preparatu utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy, po czym jest resorbowany i metabolizowany.

Kwas hialuronowy – skutki uboczne

Kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne. Jeśli się one pojawiają, są najczęściej efektem podania substancji towarzyszących lub (w przypadku zabiegu przebiegającego z naruszeniem ciągłości tkanek) lokalnego stanu zapalnego o słabym nasileniu. Kwas hialuronowy nie jest toksyczny przy podaniu doustnym. Ma nieprzyjemny posmak, którego trudno się pozbyć, ale poza tym, przypadkowe spożycie niewielkich ilości czystego kwasu hialuronowego nie powinno powodować żadnych problemów.

Procedura wyrobu oraz pozyskiwanie kwasu hialuronowego

Najczęściej stosuje się kwasy hialuronowe naturalnego pochodzenia. Są one poddawane wielokrotnej analizie czystości i procesom oczyszczania z substancji obcych, a sam kosmetyk jest często dodatkowo sterylizowany lub konserwowany delikatnymi antybiotykami, dzięki czemu nie psuje się, ale też nie staje się szkodliwy w użyciu. Kwasy hialuronowe stosowane w celach kosmetycznych powinny być zawsze używane wprost z oryginalnych opakowań opisanych datą produkcji, przydatności do użytku oraz nazwą producenta lub podmiotu odpowiedzialnego.

Kwas hialuronowy – efekty

Efekty kwasu hialuronowego na krótką metę są niewielkie. Jednak powtarzanie zabiegów lub regularne przyjmowanie kwasu hialuronowego w kapsułkach zwiększa produkcje tego związku w skórze. Przy podaniu śródskórnym efekt uzyskiwany jest natychmiast, ale nie ma działania stymulującego na skórę, więc po resorpcji podanej porcji należy zabieg powtórzyć. Efektywność zależy od stężenia kwasu, jego typu (co wpływa na szybkość wchłaniania) oraz indywidualnych preferencji. Przed zastosowaniem kwasu hialuronowego warto upewnić się, że to właśnie jego niedobór jest przyczyną defektów kosmetycznych.

Zobacz również: Po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy?



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Polecam kwas hialuronowy w kapsułkach! Moja skóra jest zdecydowanie bardziej nawilżona i gładka. Myślę, że stawy też na tym zyskały 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *