Manualne oczyszczanie twarzy jest jedną z najstarszych metod, a zarazem wciąż bardzo popularnym sposobem oczyszczania skóry w gabinecie kosmetycznym. Jego popularność jest duża, mimo że, dla niektórych zabieg nie należy do komfortowych i pochłania wiele czasu. Jak jest naprawdę? Na czym polega manualne oczyszczanie twarzy, dla kogo jest ono przeznaczone i czy rzeczywiście jest tak bolesne? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Manualne oczyszczanie twarzy

Manualne oczyszczanie twarzy – czym jest?

Manualne oczyszczanie twarzy jest zabiegiem, który składa się ręcznego usuwania wykwitów skóry w postaci zaskórników otwartych, zamkniętych, krost i prosaków. Oprócz tego wykonywane są również inne czynności, które ułatwią pracę manualnego oczyszczania oraz sprawią, że zostanie ono dokładnie wykonane. Cały zabieg trwa około 2 godzin. Manualne oczyszczanie wykonuje się na skórze twarzy, pleców, dekoltu i ramion.

Manualne oczyszczanie twarzy – przebieg zabiegu

Manualne oczyszczanie twarzy rozpoczyna się od wykonania jej dokładnego demakijażu. Preparat do demakijażu powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry każdej klientki. Po wstępnym oczyszczeniu skóry należy ją stonizować (wyrównać pH) używając do tego toniku. Następnie kosmetolog ocenia skórę pod względem jej struktury, a więc czy jest ona cienka, gruba, jędrna lub wiotka. Analizie zostaje poddany również jej koloryt i ogólny wygląd zewnętrzny.

Po przeprowadzeniu diagnostyki skóry wykonywany jest kolejno odświeżający peeling. Jest to ważny element całego zabiegu, ponieważ użycie peelingu złuszczy wierzchnie warstwy naskórka. Ponadto delikatnie oczyści skórę oraz wspomoże dalsze procedury zabiegowe.

Można używać różnego rodzaju peelingów np. enzymatycznego, drobnoziarnistego, gruboziarnistego lub gommage. Jego rodzaj należy jednak dobrać do rodzaju cery danej klientki. Aby wzmocnić efekt peelingu można zastosować do jego wykonywania “brushing” tzw. szczoteczki, które poruszając się po skórze nasilą efekt złuszczania.

Kolejnym etapem zabiegu jest rozpulchnienie skóry. Metod zmiękczających naskórek i otwierających jej pory jest  bardzo wiele. Do najstarszych należy nakładanie na skórę ziołowej maski, czyli tzw. kataplazmy.

Obecnie najczęstszym sposobem rozpulchniania skóry jest wapozon, urządzenie emitujące parę wodną. Ważne jest, aby urządzenie stało w odległości około 30-50 centymetrów od klientki żeby podczas wydobywania się pary wodnej nie czuła gorąca i dyskomfortu. Następnie należy przejść do głównej fazy zabiegu, czyli manualnego oczyszczania skóry. Należy zrobić to dość szybko, tak, aby pory skórne nie obkurczyły się.

Podczas zabiegu kosmetolog powinien mieć założone zdezynfekowane wcześniej rękawiczki ochronne, a na twarzy jednorazową, ochronną maseczkę. Przy oczyszczaniu skóry warto mieć pod ręką również chusteczki jednorazowe, gazę lub ligninę. Takie przygotowanie pozwala bezpiecznie przystąpić do zabiegu oczyszczania. Ponadto daje to również komfort naszej klientce.

Manualne oczyszczanie twarzy polega na wykonywaniu ucisków skóry w miejscach gdzie występują zaskórniki otwarte, zamknięte, prosaki czy małe krosty. Uciski te nie mogą być agresywne i zbyt mocne. Powinny być wykonywane jedynie opuszkami palców, nie paznokciami, ponieważ mogłoby to spowodować głębokie uszkodzenia skóry oraz nasilić ból.

Po usunięciu tych zmian należy zdezynfekować skórę poddaną zabiegowi. Najczęściej wykonuje się ją przy użyciu prądów D’arsonvala. Oprócz działania dezynfekującego prądy te przyspieszają przemianę materii w skórze dzięki wytwarzaniu w niej delikatnego ciepła.

Jeśli skóra klientki wymaga większej pielęgnacji można rozszerzyć zabieg o wykonanie galwanizacji lub jonoforezy. Galwanizacja obkurczy pory skórne i poprawi jej ogólny wygląd. Z kolei jonoforeza wprowadzi w głąb skóry, przy użyciu prądu stałego substancje aktywne, które korzystnie wpłyną na stan i kondycję naskórka. Innym rozwiązaniem wzbogacenia zabiegu oczyszczania skóry może być także sonoforeza. Polega ona również na wprowadzeniu substancji czynnych w głąb skóry, jednak nie za pomocą prądów, a przy wykorzystaniu siły ultradźwięków.

Kolejnym krokiem jest nałożenie na czystą skórę maski łagodzącej. Najlepszym rozwiązaniem są maseczki na bazie glinek np. glinki zielonej, czerwonej lub glinki białej, a także bardzo popularna dziś maska algowa. Działają one kojąco, chłodząco, nawilżająco oaz zwężają pory skórne.

Działanie maseczek można wzmocnić poprzez zastosowanie lampy Sollux. Naświetlania po zabiegu należy wykonywać filtrem niebieskim, który również wykazuje działanie kojące, łagodzące i przeciwzapalne.

Na koniec zabiegu warto pamiętać o nałożeniu kremu nawilżającego z filtrem UV.

Wskazania:

  • nadmierne wydzielanie sebum
  • zaskórniki
  • krosty
  • prosaki
  • skóra trądzikowa i zanieczyszczona

Przeciwwskazania:

Czy po zabiegu mogą wystąpić objawy niepożądane?

Zabieg manualnego oczyszczania skóry może wywołać lekkie podrażnienie skóry ze względu na wykonywany na niej ucisk. Z tego też względu skóra może być lekko zaczerwieniona. Jeśli kosmetolog profesjonalnie podejdzie do wykonania zabiegu, pamiętając o bezpieczeństwie klientki i swoim, żadne inne objawy niepożądane nie powinny wystąpić.

Jak często należy powtarzać zabieg?

Oczyszczanie twarzy powinno wykonywać się regularnie co kilka tygodni. Osoby posiadające cerę mieszaną, cerę tłustą i trądzikową zaleca się częstsze wizyty w gabinecie, nawet co 4 tygodnie. Jednak częstotliwość zabiegów manualnego oczyszczania skóry powinna być indywidualnie dostosowana do każdej z nas.

Jaka jest cena za manualne oczyszczanie twarzy?

Cena zabiegu waha się przede wszystkim od kondycji skóry klientki oraz od preparatów jakich użyto do zabiegu. Zwykle wynosi ok 100 – 150 zł.

Polecane produkty:

Aktualizacja: