Piegi – skąd się biorą?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Piegi to niedużych rozmiarów przebarwienia skórne, które lokalizują się w miejscach narażonych na działanie promieni UV. Należą do nich głównie twarz, ręce oraz plecy. Dawniej piegi postrzegane były jako defekt kobiecej urody, przez co kojarzone były z odmiennością oraz brzydotą. Obecnie traktowane są jako atut i zdecydowanie coś co czyni urodę bardziej kobiecą i oryginalną. Zwykle piegi występują u osób ze skórą jasną, włosami koloru blond oraz rudego.

Piegi - skąd się biorą?

Skąd się biorą piegi?

W większości przypadków piegi są efektem uwarunkowań genetycznych, co równoznaczne jest z tym, że bardzo rzadko rodzimy się z przebarwieniami skóry. Nie stanowią również konkretnej jednostki chorobowej oraz nie wymagają żadnego leczenia.

Jak powstają piegi?

Główną rolę odgrywa melanina, która stanowi naturalny pigment produkowany przez komórki skóry (melanocyty). To właśnie dzięki niej podczas zwiększonej ekspozycji skóry na słońce następuje przejściowa zmiana zabarwienia na ciemniejsze. Mamy wówczas do czynienia z tzw. opalenizną.

Zobacz również: Bezpieczne opalanie – o tym musisz wiedzieć.

Powstawanie piegów w dużej mierze uwarunkowane jest przez genetyczne rozłożenie pigmentu skóry. U niektórych rozkłada się on w sposób równomierny, u innych nie. Oznacza to, że w niektórych miejscach na skórze dochodzi do szybszego procesu syntezy melaniny przez melanocyty. Zwykle następuje to jednak sezonowo, szczególnie latem na odsłoniętych partiach ciała (twarz, ramiona, przedramiona, dekolt).

Piegi mogą powstawać również w wyniku działania innych czynników niż tylko działanie promieni UV. Należą do nich m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zapobiegać powstawaniu piegów?

Piegi nie należą do żadnej jednostki chorobowej, lecz stanowią naturalną reakcję organizmu na działanie promieni słonecznych. Ze względu na to, że ich pojawianie się świadczy o podatności na działanie promieni UV, osoby z jasnym fototypem skóry powinny w szczególności zwracać uwagę na pielęgnację swojej cery. Należy przede wszystkim pamiętać o ochronie UV stosując krem z filtrem minimum 30 SPF, zarówno latem jak i zimą, kiedy słońce równie mocno dociera do powierzchni skóry.

Ochronę przeciwsłoneczną zapewni również stosowanie kosmetyków zawierających m.in. witaminę A, witaminę C i witaminę E, a także koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Oprócz właściwości ochronnych, preparaty te zmniejszają widoczność piegów. W pielęgnacji skóry warto pamiętać również o peelingu, który wspomaga efekt ich niwelacji.

Zobacz również: Peeling kawowy – właściwości pielęgnacyjne.

Jak można pozbyć się piegów?

Obecny rozwój kosmetologii oferuje wiele metod gwarantujących usunięcie defektów skóry w postaci przebarwień. Do specjalistycznych zabiegów zalicza się m.in.:

Zobacz również: Przebarwienia na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Podjęcie decyzji o pozbyciu się przebarwień powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, ponieważ zdrowie jest kwestią cenniejszą niż poprawa wyglądu. Zabiegi cechują się wysoką skutecznością jednak nie gwarantują, że przebarwienia nie pojawią się na skórze ponownie. Oznacza to, że pod ich wpływem skóra nie traci zdolności do produkcji melaniny. Po odbyciu tego rodzaju terapii wciąż kluczowa jest ochrona przeciwsłoneczna.

Zabieg w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym można uzupełnić o właściwą pielęgnację domową. W tym celu warto sięgać po nieinwazyjne metody, do których zaliczają się toniki np. z cytryną, nagietkiem lub maseczki na bazie ogórka, mąki ziemniaczanej lub pietruszki. W domowej pielęgnacji dobrze jest korzystać ze specjalistycznych dermokosmetyków, w składzie których powinny znajdować się m.in. kwas kojowy, kwas mlekowy, kwasy owocowe, retinoidy oraz hydrochinon.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *