Naturalny kolagen na skórę

Bezpieczne opalanie to naturalne opalanie, na które decydujemy się najczęściej. Oprócz czynnika zdrowotnego jest dodatkowo tańsze i bardziej efektywne. Jednak niesie ono za sobą pewne ryzyko. Jeśli nie przygotujemy się do tego rodzaju opalania odpowiednio, szybko może dojść do oparzeń, odwodnienia czy udaru. Promienie słoneczne mogą poprawić kolor naszej skóry, ale jednocześnie mogą ją również niszczyć. Dlatego niezwykle ważne jest, aby opalać się w odpowiedni i bezpieczny sposób. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wyjdziesz na słońce.

Bezpieczne opalanie – o tym musisz wiedzieć

Jakie promienie słoneczne nas opalają?

To może wydawać się oczywiste, ale w rzeczywistości odpowiedź na to pytanie zna niewiele z nas. Istnieją trzy rodzaje promieni UV i tylko dwa docierają na ziemię. Głównym promieniowaniem jest typ UVA, które dociera
na ziemię w ciągu całego roku. Jest ono niebezpieczne, ponieważ wnika w warstwy naszego naskórka, niszcząc jego struktury. Ponadto może przenikać przez szkło, chmury i jest obecne niezależnie od pogody. Jednak nie ma ono
wpływu na barwę naszej skóry.

Podczas opalania obecne jest również promieniowanie UVB, które dociera na ziemię jedynie w ciągu lata i to w dni słoneczne, w godzinach od około 11 do 15. To właśnie ono wpływa na nasz wygląd. Dzięki niemu skóra zyskuje ciepły, brązowy kolor. Promieniowanie UVB nie ma zdolności przenikania przez szkło i chmury. Jednak należy zaznaczyć, że w dużych ilościach jest ono również niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ to właśnie ono zwiększa ryzyko występowania raka skóry.

Kiedy słońce jest najbardziej niebezpieczne i należy szczególnie uważać?

Największe słońce występuje w godzinach od 11 do 15 i jest to moment kiedy promienie słoneczne są dla nas najbardziej niebezpieczne. W związku z tym opalając się w tych godzinach należy być szczególnie uważnym, aby nie doszło do oparzeń skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu w tym przedziale czasowym może przynieść odwrotne skutki niż zamierzone i mieć negatywny wpływ promieni UV na naszą skórę. Spędzając nadmierną ilość czasu bezpośrednio na słońcu w tych godzinach, możemy liczyć się z tym, że na naszej skórze pojawią się uszkodzenia w postaci oparzeń.

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie umiarkowana ekspozycja skóry na słońce. W większej ilości korzystać z niego możemy w pozostałych godzinach. Bez problemów możemy opalać się do godziny 10 i od godziny 15. Jednak jeśli zdecydujemy się na opalanie w godzinach szczytu, to należy pamiętać, że nie możemy przebywać na bezpośrednim słońcu więcej niż pół godziny. Po tym czasie konieczne jest wykonanie przerwy, najlepiej w miejscu chłodnym i zacienionym.

Bezpieczne opalanie, czyli co należy wiedzieć

Przed opalaniem należy się odpowiednio przygotować. Nie możemy wyjść na słońce bez żadnej ochrony i niezbędnych rzeczy, które przydadzą nam się podczas opalania. Jest kilka podstawowych zasad, których musimy przestrzegać, zanim wyjdziemy na słońce. Są one niezmiernie ważne i nie wolno o nich zapominać.

Ochrona skóry jest jedną z najważniejszych i niezbędnych rzeczy, o których nie wolno zapominać. Jeśli jej tego nie zapewnimy, szybko mogą pojawić się oparzenia słoneczne. Warto wiedzieć, że tego rodzaju oparzenia pierwszego stopnia, zwiększają ryzyko występowania raka skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przez negatywnym działaniem promieni słonecznych.

1. Krem do opalania z filtrem.

Pierwszym krokiem w ochronie przeciwsłonecznej jest smarowanie skóry kremem z filtrem. Jeśli jesteśmy posiadaczami skóry bardzo jasnej, wówczas warto wybrać krem z większym faktorem 50, a nawet 50+. Nie jest to jednak konieczne u osób z ciemną karnacją. W ich przypadku wystarczy krem do opalania z filtrem 20.

2. Woda.

Kolejny, ważny czynnik to woda. Jest ona produktem, bez którego nie powinnyśmy wychodzić z domu podczas upałów. Jest również niezbędna, jeśli wybieramy się opalać. W trakcie opalania słońce nagrzewa naszą skórę. Jej temperatura zwiększa się, więc rozszerzają się naczynia krwionośne. Nasz organizm potrzebuje ochłodzenia, więc zaczyna wydzielać pot. Jednak proces ten powoduje, że z organizmu wydalana jest również woda. Jeśli nie uzupełnimy płynów, możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu.

3. Kapelusz i plastry.

Kapelusz i plastry to kolejny sposób na bezpieczne opalanie. Rzeczy te powinny nam również towarzyszyć podczas relaksu na słońcu. Ochrona miejsc najbardziej narażonych na promieniowanie takich jak kark, twarz i głowa sprawi, że zmniejszymy możliwości wystąpienia udaru słonecznego. Plastry z kolei mają służyć nam jako osłona dla naszych znamion i pieprzyków, które są bardzo wrażliwe na promienie UV. Jeśli nie będziemy ich chronić, to po pewnym czasie mogą się w nich tworzyć zmiany nowotworowe.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław