Naturalny kolagen na skórę

Dermabrazja to zabieg złuszczania skóry zaliczany do gamy zabiegów medycyny estetycznej. Jest bardzo popularną metodą regeneracji skóry oraz niwelacji jej defektów w postaci blizn, zmarszczek czy przebarwień. Na czym dokładnie polega oraz jakie przynosi efekty? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dermabrazja - głęboki peeling mechaniczny

 

Dermabrazja – czym jest?

Dermabrazja to rodzaj głębokiego peelingu mechanicznego. Zabieg polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, a także górnych warstw skóry właściwej, dzięki czemu możliwe jest wywołanie procesów regeneracyjnych skóry prowadząc do wygładzenia jej powierzchni oraz zniwelowania mało estetycznych zmarszczek, przebarwień czy blizn.

Dermabrazja – przebieg zabiegu

Zabieg dermabrazji przeprowadza lekarz i jest wykonywany pod ogólnym lub miejscowym znieczuleniem. Po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań można rozpocząć zabieg. Trwa zwykle od 30 minut do 2 godzin. Rozbieżność czasowa dermabrazji zależna jest przede wszystkim od powierzchni zabiegowej.

W trakcie zabiegu lekarz wykorzystuje głowicę, której końcówka pokryta jest specjalną powierzchnią ścierającą. Poprzez dokładne dociśnięcie głowicy do skóry w sposób kontrolowany przesuwa nią po naskórku. Ścieranie odbywa się stopniowo, sięgając aż do wierzchnich warstw skóry właściwej. Po zakończeniu zabiegu na skórę pacjenta nakładany jest sterylny opatrunek zawierający leki przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Noszenie opatrunku zwykle zalecane jest przez około tydzień czasu.

Efekty dermabrazji

Skóra bezpośrednio po zabiegu wymaga kilku tygodni rekonwalescencji. W tym czasie pacjent w bardzo szczególny sposób musi na siebie uważać i właściwie pielęgnować skórę. Wówczas jest ona dość obrzęknięta. Mogą być widoczne również siniaki. Proces gojenia zachodzi w przeciągu 7- 10 dni, po czym nabiera naturalnego, lekko różowego koloru co trwa około 1,5 do 2 miesięcy. Jednak do codziennego funkcjonowania można powrócić już po 7-14 dniach od przeprowadzonej terapii.

Rezultaty zabiegu widoczne są zaraz po wygojeniu się skóry. Dermabrazja daje efekt głębokiego oczyszczenia i odświeżenia skóry. Zwęża pory, niweluje blizny potrądzikowe, przebarwienia oraz usuwa zmarszczki. Ponadto jest zabiegiem stymulującym skórę do odnowy i produkcji nowego kolagenu i elastyny, co skutkuje poprawą jej jędrności i elastyczności.

Zalecenia pozabiegowe

 • po zabiegu konieczne jest stosowanie kremu z filtrem UV;
 • nie wolno eksponować skóry na intensywne działanie słońca przez 3-6 miesięcy po wykonaniu zabiegu;
 • nie należy używać na własną rękę preparatów lub wykonywać zabiegów w gabinecie kosmetycznym o działaniu złuszczającym;
 • nie wskazane jest nakładanie makijażu, można wykonywać go dopiero po całkowitym wygojeniu się skóry;
 • nie wolno stosować kosmetyków myjących i pielęgnujących skórę niezaleconych przez lekarza prowadzącego.

Jak często należy wykonywać zabieg?

Często zdarza się, że dermabrazja przynosi efekt już po jednym zabiegu, przez co powtórzenie kolejnego nie jest konieczne. Jednak nie w każdym przypadku tak się dzieje. Podczas likwidacji blizn czy przebarwień należy dermabrazję powtarzać kilka razy i jest to zależne głównie od lekarza prowadzącego.

Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?

Powikłania po dermabrazji występują bardzo rzadko, jednak nie jest to wykluczone. Najczęściej pojawia się infekcja bakteryjna lub wirusowa, która powstaje w skutek nie przestrzegania pozabiegowych zaleceń lekarskich. Ponadto może pojawić się uczulenie na podane znieczulenie lub nierównomierne usunięcie naskórka.

Wskazania

 • usunięcie zmarszczek mimicznych;
 • przebarwienia skóry;
 • utrata jędrności skóry;
 • blizny;
 • usunięcie tatuażu;
 • rozstępy;
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry.

Przeciwwskazania

Polecane produkty:

Aktualizacja: 6 marca 2020 by admin

Rehabilitacja Wrocław