Krem z filtrem – jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Krem z filtrem to konieczność, zarówno porą letnią jak i zimową. Wiele osób jednak lekceważy ten temat i rzadko lub nieregularnie sięga po tego rodzaju kosmetyki. Niestety zaniedbanie go może powodować przykre skutki dla organizmu. Brak ochrony przeciwsłonecznej naraża nas na oparzenia słoneczne, szybsze starzenie się skóry, a nawet pojawienie się chorób nowotworowych.

Krem z filtrem - jak działa?

Wiele osób uważa, że krem z filtrem to główny i podstawowy kosmetyk chroniący nas przed słońcem. Jednak w praktyce sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Okazuje się bowiem, że aż ponad połowa Polaków nie korzysta z kosmetyków chroniących przed działaniem promieni UV. Wśród nich istnieją również tacy, którzy korzystają z nich nieskutecznie lub niewłaściwie.

Niektórzy również uważają, że krem z filtrem należy stosować tylko latem, szczególnie na urlopie nad morzem lub w górach. Nic bardziej mylnego. Promieniowanie słoneczne zarówno UVA jak i UVB dociera do naszej planety przez cały rok i oddziałuje na skórę zarówno w dni słoneczne, w cieniu, jak i w dni pochmurne. Największym odbiciem promieni słonecznych szczyci się śnieg, ponieważ to on odbija aż 75-95% światła słonecznego, następnie piasek (25%) oraz woda (20%).

Krem z filtrem – jak działa?

Na początku warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje filtrów:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. Filtry fizyczne (mineralne).

To związki o dużych cząsteczkach, które nie potrafią wniknąć w głąb skóry, a pozostawiają na niej tylko warstwę ochronną rozpraszającą promieniowanie UV. Wykorzystywane są dwa, naturalne pigmenty:

  • tlenek cynku – który świetnie sprawdza się w walce UVA;
  • dwutlenek tytanu – najskuteczniejszy w walce z promieniowaniem UVB.

Filtry fizyczne dość łatwo mieszają się z wodą lub potem, przez co szybko ścierają się ze skóry.

2. Filtry chemiczne.

Naśladują działanie melaniny, czyli naturalnego pigmentu, który występuje w skórze. Wnikają one w głąb naskórka i tam pochłaniają energię niesioną przez promieniowanie UV przekształcając je w ciepło.

Warto zaznaczyć, że na opakowaniu kremów z filtrem widnieje skrót SPF, który oznacza ochronę przed działaniem promieni UVB. Z kolei liczba występująca obok mówi o wysokości filtra. Informuje nas ona ile razy dłużej można w sposób bezpieczny przebywać na słońcu po aplikacji takiego kosmetyku. Oddzielny skrót PPD lub IPDO opisuje ochronę przed promieniowaniem UVA. Jednak w dobrej jakości kosmetykach ochrona UVA idzie w parze z ochroną UVB. Filtry chemiczne są znacznie bardziej odporne na czynniki mechaniczne, jednak szybko ulegają degradacji w wyniku działania światła.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Szukając odpowiedniego kremu z filtrem należy zwracać uwagę nie tylko na jego wysokość, ale również na rodzaj. W kosmetykach bowiem wykorzystywana jest ochrona mineralna (fizyczna) lub chemiczna. Chemiczne posiadają pewien minus – nie wszystkie z nich są fotostabilne. Oznacza to, że niektóre z nich rozkładają się w wyniku działania słońca, dając złudne poczucie bezpieczeństwa. Czasami zdarza się, że filtry chemiczne wywołują podrażnienia. Dlatego jeśli posiadamy cerę wrażliwą lub cerę naczynkową lepiej zdecydować się na zakup filtrów mineralnych.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *