Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ cellulit oraz związana z nim otyłość należy do głównych problemów XX wieku. Oznacza to, że istnieje wiele czynników powodujących ten defekt kosmetyczny, a skuteczność jego redukcji składać się może z kilku metod wykorzystujących inne technologie kosmetyczne.

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Cellulit

Cellulit to zmiany o podłożu obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym sięgające tkanki podskórnej nazywane lipodystrofią. Defekt ten rozwija się zwiększając swą widoczność na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Powodów jego powstawania jest wiele, jednak na szczególną uwagę zasługuje teoria hormonalna, teoria krążeniowa, teoria zatrzymywania płynu w przestrzeniach międzykomórkowych oraz czynniki genetyczne.

W rozwoju lipodystrofii wyróżnia się 4 główne etapy:

  • I etap – dochodzi do zastoju żylnego oraz limfatycznego. Na skórze nie występują żadne widoczne objawy, w wielu przypadkach kobiety nie są świadome problemu;
  • II etap – czyli tzw. pomarańczowa skórka podczas, której następuje upośledzony przepływ krwi. Cellulit widoczny jest tylko po uciśnięciu fałdu skóry, przez co kobiety nie podejmują radykalnych działań w redukcji zmian;
  • III etap – w obrębie zrazików tłuszczowych odkładają się złogi włókien, zostaje zaburzona cyrkulacja krwi oraz limfy, po dotknięciu skóry odczuwalny jest ból, który najbardziej odczuwalny jest podczas peelingu ciała;
  • IV etap – na skórze tworzą się guzki, które widoczne są bez konieczności jej uciskania. Oddziałują one bezpośrednio na naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe czego konsekwencją jest ból oraz tkliwość skóry bez jej ucisku.

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Do najczęściej wykorzystywanych zabiegów o działaniu antycellulitowym zalicza się:

1. Dermomasaż.

Dermomasaż to jedna z najnowocześniejszych metod pozwalających pozbyć się objawów cellulitu. Zabieg wykorzystuje pracę zmechanizowanych głowic, które wykonują masaż rolkami. Ich specyficzna budowa nie przyczynia się do nadmiernego rozciągania skóry oraz jej urazów, zaś każdy fragment skóry jest dokładnie przez nią opracowany. Urządzenie do dermomasażu wykorzystuje w sobie 3 rodzaje podciśnienia.

Do równie znanych i często wybieranych przez klientki zabiegów należy również endermologia. Podobnie jak w przypadku dermomasażu istotą zabiegu jest masaż wykorzystujący działanie podciśnienia z zastosowaniem odpowiedniego kombinezonu na ciele klientki. Celem zabiegu jest poprawa krążenia krwi w naczyniach oraz zwiększenie elastyczności skóry. Endermologia wskazana jest w przypadku początkowych faz cellulitu, ujędrnienia skóry w przypadku nagłej utraty masy ciała lub jako czynnik wspomagający redukcję zbędnych kilogramów. Seria obejmuje 14-20 powtórzeń wykonywanych 2 razy w tygodniu.

2. Body wrapping.

Body wrapping to zabieg owijania ciała streczem po wcześniejszej aplikacji kosmetyków na bazie wysoce skoncentrowanych składników aktywnych. Owijanie ciała specjalną folią zapewnia wytworzenie się zjawiska okluzji, a co za tym idzie zwiększenia przepuszczalności przez skórę substancji aktywnych z wcześniej nałożonych preparatów. Procedura zabiegowa rozpoczyna się od zmierzenia obwodu miejsc problematycznych dla klientki oraz wykonania peelingu w celu pozbycia się martwych komórek naskórka oraz ułatwieniu penetracji związków aktywnych w głąb skóry. Następnie kosmetolog nakłada właściwie dostosowany preparat np. w formie maski i owija ciało od stóp w górę, z niedużą siłą ucisku. Tak przygotowane ciało należy przykryć kocem na czas 45-60 minut. Po zdjęciu folii produkt ze skóry nie jest zmywany, ponieważ wciąż skutecznie działa.

Celem zabiegu body wrapping jest zapewnienie gładkości skóry, aktywacja układu limfatycznego do usuwania nadmiernej ilości wody oraz toksyn z organizmu. Wykonywanie body wrappingu zaleca się w początkowych etapach cellulitu, w których nie występują zwłóknienia i zgrubienia skóry.

3. Kawitacja ultradźwiękowa.

Kawitacja ultadźwiękowa to kolejna nieinwazyjna metoda walki z cellulitem. Zabieg polega na zastosowaniu siły kawitacji, która powoduje rozrywanie błon komórek tłuszczowych. Uwolniony z nich tłuszcz przenika do wątroby, a następnie ulega procesom metabolizowania. Efektywność zabiegu można zwiększyć przy jednoczesnym zastosowaniu radiofrekwencji lub światła podczerwonego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Mezoterapia mikroigłowa.

Mezoterapia mikroigłowa należy do zabiegów o nieco bardziej rygorystycznym działaniu. W związku z tym przeznaczona jest do redukcji cellulitu o wyższym stadium zaawansowania. Jej celem jest dostarczenie w głębokie warstwy skóry składników, które będą aktywować mikrokrążenie, działać antyoksydacyjnie oraz stymulująco na układ limfatyczny. W mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje się specjalnie przygotowane koktajle na bazie krzemionki, kofeiny, pirogronianu sodowego, l-karnityny, wyciągu z liści karczocha oraz ruty.

Podczas mezoterapii mirkoigłowej dochodzi również do procesów intensywnej regeneracji skóry. W trakcie terapii uwalnia się czynnik wzrostu: płytkowy (PDGF), transformujący (TGF), naskórkowy (EGF) oraz czynnik wzrostu fibroblastów (FGF). Celem zabiegu jest stymulacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu, elastyny oraz komórek macierzystych.

Aby zwiększyć efektywność działania zabiegu zaleca się łączenie mezoterapii z peelingiem chemicznym np. glikolowym lub peelingiem mechanicznym, do którego należy mikrodermabrazja.

Należy podkreślić, że mezoterapia pobudza cyrkulację krwi w skórze jednak nie przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, która często opisywana jest jako otyłość.

W celu uzyskania widocznych efektów zaleca się wykonanie serii 6 zabiegów.

5. Lipoliza.

Zabieg lipolizy polega na wstrzyknięciu fosfatydyloholiny PPC do tkanki podskórnej. To enzym, którego zadaniem jest rozpuszczanie tkanki tłuszczowej oraz niszczenie komórek tłuszczowych z czynnym udziałem wątroby. Zastosowanie w zabiegu lipolizy znajduje również dezoksycholan sodu (kwas żółciowy). Wykazuje właściwości zbliżone do detergentu, który niszczy błony adipocytów.

6. Karboksyterapia

W redukcji cellulitu duże znaczenie odgrywa poprawa cyrkulacji krwi, ponieważ dzięki takiemu działaniu zwiększa się dotlenienie komórek oraz prawidłowy metabolizm. Procedura zabiegowa polega na śród lub podskórnym podawaniu CO2 przy pomocy cienkiej igły. Zabieg przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej w miejscu jego podania. Zabieg należy do metod bezpiecznych, nie wymaga znieczulenia, a okres rekonwalescencji obejmuje kilka godzin.

Wskazówka

Aby skuteczność zabiegów stała na wysokim poziomie wykorzystuje się tzw. techniki łączenia dwóch metod redukcji cellulitu. Przykładem może być m.in. połączenie lipolizy z dermomasażem.

Należy podkreślić, że aspekt odżywiania oraz aktywności fizycznej stanowi nieodłączny element wykonywania zabiegów kosmetycznych o działaniu antycellulitowym. Nawet najbardziej inwazyjne procedury muszą mieć dobre podłoże do tego, aby móc właściwie spełniać swoją rolę.

Podsumowanie

W terapii antycellulitowej oraz redukcji otyłości istotna jest współpraca lekarza, kosmetologa, dietetyka, specjalistów z zakresu aktywności fizycznej oraz samego klienta. Wspólna praca kilku specjalistów jest w stanie zaowocować pożądanymi efektami zabiegowymi.

Bibliografia

  1. Zaręba-Ruta J., Kosmetologia Estetyczna, Wielokierunkowość działań – ważny aspekt zwalczania cellulitu i otyłości, 6/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *