Kosmetolog a kosmetyczka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Na przestrzeni kilku lat zawód kosmetologa zyskał bardzo dużą popularność. Ośrodki edukacji w coraz większej ilości tworzą miejsca dla uczniów i studentów, aby mogli kształcić się w tym kierunku. Jednak jaką drogę wybrać? Czy kosmetolog po ukończeniu pełnego wymiaru studiów równa się kosmetyczce, która skończyła 2-letnie studium? Jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami? 

Kosmetolog a kosmetyczka

Kosmetolog a kosmetyczka – różnice

1. Edukacja.

Główna różnica polega przede wszystkim na systemie jaki gwarantuje dana placówka edukacyjna. Zawód kosmetyczki można uzyskać już po 2 latach studium kosmetycznego, którego ukończenie daje tytuł technika usług kosmetycznych. W tego rodzaju ośrodkach edukacji przedstawiane są uczniom podstawowe przedmioty z zakresu zdrowia i budowy człowieka takich jak anatomia, fizjoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, higiena, dietetyka czy kosmetologia. Z kolei na uczelniach wyższych oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, student poznaje dodatkowo zakres biochemii, toksykologii, immunologii, histologii, masażu, onkologii, chirurgii plastycznej, farmakologii i języków obcych.

Jak widać po samym przyjrzeniu się zakresu przedmiotów zapewnianych przez dwa różne rodzaje szkół dostrzec można znaczną różnicę. Kosmetolog znacznie bardziej precyzyjnie przygotowywany jest do wykonywania swojego zawodu. Większa jest również ilość godzin przeznaczonych na zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, które należy odbyć. Dodatkowo jest też konieczność odbycia praktyk zawodowych po ukończeniu każdego semestru studiów wyższych. Stanowią one formę egzaminu praktycznego dla przyszłego kosmetologa.

2. Prowadzenie biznesu.

W przypadku otwierania własnego gabinetu kosmetycznego wykształcenie i rodzaj ukończonej szkoły nie ma aż takiego znaczenia. Mało tego, własną działalność jako gabinet kosmetyczny może obecnie otworzyć każdy. Nawet osoby nie związane z tym zawodem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z kolei w podejmowaniu nowej pracy oczywiście ważne jest jaki tytuł posiadamy. Im wyższy, tym oczywiście lepiej prezentujemy się przyszłemu pracodawcy. Jednak warto pamiętać, że samo ukończenie szkoły nie jest wyznacznikiem tego czy jakie posiadamy umiejętności. Zdarza się, że osoby mające tytuł magistra nie chcą, nie nadają się lub nie widzą swojej przyszłości w tym kierunku, a kosmetyczka kończąca 2 lenie studium może być do tego stworzona i posiadać lepsze umiejętności.

3. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych.

Sporo kontrowersji budzi również kwestia tego jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie kosmetyczka. Kosmetyczka kończąca 2-letnie studium może jedynie wykonywać podstawowe zabiegi bez możliwości przerwania ciągłości naskórka. A więc w zakresie pracy kosmetyczki leży m.in. wykonywanie henny i regulacji brwi, manicure, masaż, zabiegi pielęgnacyjne na ciało.

Osoba posiadająca wykształcenie kosmetologa może wykonywać szerszy zakres usług takich jak pedicure, zaawansowane masaże na ciało jak endermologia, zabiegi odmładzania skóry wykorzystujące działanie wiązki światła (zabiegi laserowe). Należy jednak pamiętać, że przed każdym zabiegiem wykorzystującym nową technologię urządzeń kosmetolog powinien przejść szkolenie z zakresu działania i przeprowadzania zabiegu.

Inne zabiegi, bardziej inwazyjne, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej przeznaczone są tylko dla lekarzy lub przy jego ścisłej współpracy z kosmetologiem.

Podsumowanie

Mimo kilku wyżej wymienionych różnic, kosmetolog jak i kosmetyczka to osoba, która musi wykazywać się poczuciem estetyki, czystości i schludności. Powinna posiadać ogólną wiedzę, która umożliwiać będzie prawidłową pracę z klientami. Musi dysponować wiedzą na temat tego jak właściwie pielęgnować skórę oraz starać się utrzymywać dobrą kondycję całego organizmu.

Do zadań dobrego kosmetologa czy kosmetyczki należy również umiejętność dobrania właściwych zabiegów do cery danej klientki oraz substancji aktywnych w jej pielęgnacji. W przypadku kiedy nie potrafi pomóc, zadaniem jest również odesłanie klienta do lekarza specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w leczeniu danego schorzenia. Ponadto zawód kosmetologa czy kosmetyczki powinien dawać również przykład tego jak powinny dbać o siebie inne kobiety, nie tylko w kwestii urody, ale również i swojego zdrowia, aby czuć się dobrze we własnym ciele i być we właściwej formie.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

13 odpowiedzi

  1. Często mylimy te dwa pojęcia, a jak widać różnica jest wielka 😉 Zgadzam się że za równo kosmetyczka jak i kosmetolog powinni być schludni i czyści.

  2. Uważam, że stawianie kosmetologa i kosmetyczki na tym samym poziomie jest bardzo krzywdzące dla kosmetologów. Mam nadzieję, że w niedługim czasie wreszcie zostaną uregulowane prawa tych zawodów i kosmetolog otrzyma kategorię zawód medyczny, a nie paramedyczny jak jest teraz 🙂

  3. Często używa się tych określeń zamiennie, ale jednak jest między tymi zawodami spora różnica, w szczególności w zakresie samej wiedzy i jej zdobywania.

    1. Drogie Panie. Kosmetolog po studiach nie potrafi wykonać podstaw zawodu – henny, oczyszczania manulanego, przekłuć uszu a jego wiedza jest szeroka w teorii. Trend ostatnich 5 lat pokazuje, iż najczęściej na starcie ma wysokie wymagania finansowe z uwagi na wykształcenie a nie umiejetności i chęć praktycznej nauki zawodu .Tech usług kosmetycznych – najczęściej jest osobą z bświadomym przygotowaniem do tej pracy. W każdej grupie są wyjątki ). Skoro Kosmetolog to taka prestiżowa nazwa dlaczego większość Pań po ukończeniu otwiera gabinety z manicure / pedicure ? Jaki sens studiowania? . Najważniejsza w tej branzy jest pasja i świadomy wybór zawodu a nazewnictwo w zderzeniu z pracą praktyczną ma mniejsze znaczenie . Endermologie czy inne urządzenie obsłużyć może każda osoba po przszkoleniu w kategorii Kosmetyczka, Kosmetelog Fizjoterapeuta. Mam 15 lat doświadczenia w zatrudnianiu zanim pojawiło się słowo Kosmetolog. Najważniejszy jest człowiek i jego odpowiedzialność chęć rozwoju i zaangażowania w to co i dlaczego robi. Dla Klienta natomiast najważniejsza jest jakość a nie tytuł.

  4. Kosmetyczka może wykonywać pedicure, może również przebijać płatki uszu, lub wykonywać piercing – pod warunkiem ukończenia kursu dodatkowego. Nie zgodzę się też z tym, że dopiero na studiach kosmetologii mamy do czynienia z językiem obcym zawodowym czy z masażem. W dwuletniej szkole kosmetycznej mamy również do czynienia z bardzo szeroką dermatologią – szerszą, niż mają lekarze pierwszego kontaktu. Wiem coś na ten temat, gdyż ukończyłam właśnie taką dwuletnią szkołę osiągając dyplom i tytuł technika usług kosmetycznych. Przykłady zabiegów, które mogę wykonywać możnaby mnożyć. Nie taka zła ta „zwykła” szkoła kosmetyczna – pod warunkiem, że wybierzemy taką z prawdziwego zdarzenia a nie taką, gdzie pani opowiada i pokazuje a my tylko patrzymy. Ważne jest to, by mieć możliwość wykonywać zabiegi od samego początku. Ach! No i oczywiście praktyki zawodowe po pierwszym roku (miesięczne) odbębniłam, by móc pójść na drugi rok nauki w szkole.

  5. Drogie panie
    Ukończyłam studia magisterskie na kierunku kosmetologia. Jest toralną bzdurą ze kosmetolog nie potrafi wykonać henny. Otóż hennę drogie panie może wykonać każda odoba bez względu na wykształcenie. Jest to zabieg prosty i nieskomplikowany , którego każda osoba może się nauczyć oglądając filmik instruktażowy . Nie róbcie z henny sztuki do której powołani są tylko wybrani. Kosmetolog może wykonać hennę a nie musi, bo nie do tego zostaje przygotowywany na drodze 5-6 letnich studiów . Obowiązkiem kosmetyczki jest posiadanie umiejętności wykonywania henny, kosmetologa- zabiegów prowadzonych w obszarze skór problematycznych. Poza tym nie bierze się pod uwagę tego, ze wielu kosmetologów posiada pełna edukacje począwszy od studium kosmetycznego a skończywszy na studiach i takie właśnie osoby mogą dopiero powiedzieć ze są specjalistami w pełni wykwalifikowanymi a ci, którzy twierdzą ze nie ma żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma zawodami , uwierzcie nie mają zielonego pojęcia o czym piszą. Najpierw trzeba skończyć a potem zabierać głos w tym temacie

  6. Jestem na studiach kosmetologicznych i żałuję wyboru, jak zresztą większość mojego roku! Nasza wiedza praktyczna jest na żenująco niskim poziomie, wykładowczyni (mgr kosmetologii) na zajęciach siedzi w telefonie i nawet na nas nie patrzy…Dziewczyny wykonują zabiegi źle, niedokładnie. Natomiast mogę się pochwalić dużą wiedzą z biologii i genetyki (i po co?). Tragedia! Odchodzę z tej uczelni niedługo i wybieram się do studium, aby uzyskać technika usług kosmetycznych i poszerzyć umiejętności. A za parę lat może studia, liczę, że będą na wyższym poziomie.

  7. a jakie zabiegi które wykonuje kosmetyczka nie chwytają się kosmetolodzy???? bo słyszę ze kosmetolog to pani od wszystkiego. Zarabiają głównie na manicure Jaki medyczny zawód???? stylizacja paznokci???? A ktoś czytał co to zawód medyczny??? sorry ale przy zle założonych tipsach nie udam się do Rzecznika Praw Pacjenta ani nie mam tego zabiegu w ramach NFZ. Zawód medyczny o to zawod wykonujący świadczenia zdrowotne…. a i zawody medyczne nie mogą się reklamować a kosmetolodzy się reklamują.

  8. To niesprawiedliwe, ze kosmetologow stawia sie na tym samym progu co kosmetyczki, po 5 latach studiow. To tak jakby porownac kogos po budowlance zawodowce, do inzyniera magistra budowlanego. Co do henny, jak ktos powyzej wspomnial, ja mialam zajecia z wykonywania henny na studiach kosmetologii, tak samo jak wszystkie inne: mezoterapie beziglowa, mani, pedi, oczyszczanie, demakijaz, masaz, itd. Uwazam, ze zawod kosmetyczki powinien byc ograniczony tylko i wylacznie do mani, pedi, depilacji i henny. Kosmetyczki nie powinny wykonywac zadnych zabiegow na twarz i cialo z uzyciem pradu i ultradzwiekow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *