Naturalny kolagen na skórę

Na przestrzeni kilku lat zawód kosmetologa zyskał bardzo dużą popularność. Ośrodki edukacji w coraz większej ilości tworzą miejsca dla uczniów i studentów, aby mogli kształcić się w tym kierunku. Jednak jaką drogę wybrać? Czy kosmetolog po ukończeniu pełnego wymiaru studiów równa się kosmetyczce, która skończyła 2-letnie studium? Jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami? Przyjrzyjmy się bliżej.

Kosmetolog a kosmetyczka

Kosmetolog a kosmetyczka – różnice

1. Edukacja.

Główna różnica polega przede wszystkim na systemie jaki gwarantuje nam dana placówka edukacyjna. Zawód kosmetyczki można uzyskać już po 2 latach studium kosmetycznego, którego ukończenie daje nam tytuł technika usług kosmetycznych. W tego rodzaju ośrodkach edukacji przedstawiane są uczniom podstawowe przedmioty z zakresu zdrowia i budowy człowieka takich jak anatomia, fizjoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, higiena, dietetyka czy kosmetologia. Z kolei na uczelniach wyższych oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, student poznaje dodatkowo zakres biochemii, toksykologii, immunologii, histologii, masażu, onkologii, chirurgi plastycznej, farmakologii i języków obcych.

Jak widać po samym przyjrzeniu się zakresu przedmiotów zapewnianych przez dwa różne rodzaje szkół dostrzec można znaczną różnicę. Kosmetolog o wiele bardziej precyzyjnie przygotowywany jest do przyszłego wykonywania swojego zawodu. Większa jest również ilość godzin przeznaczonych na zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, które należy odbyć. Dodatkowo jest też konieczność odbycia praktyk zawodowych po ukończeniu każdego semestru studiów wyższych. Stanowią one formę egzaminu praktycznego dla przyszłego kosmetologa.

2. Prowadzenie biznesu.

W przypadku otwierania własnego gabinetu kosmetycznego wykształcenie i rodzaj ukończonej szkoły nie ma aż takiego znaczenia. Mało tego, własną działalność jako gabinet kosmetyczny może obecnie otworzyć każdy. Nawet osoby nie związane z tym zawodem.

Z kolei w podejmowaniu nowej pracy oczywiście ważne jest jaki tytuł posiadamy. Im wyższy, tym oczywiście lepiej prezentujemy się przyszłemu pracodawcy. Jednak warto pamiętać, że samo ukończenie szkoły nie jest wyznacznikiem tego czy nadajemy się do tego zawodu czy też nie. Zdarza się, że osoby mające tytuł magistra nie chcą, nie nadają się lub nie widzą swojej przyszłości w tym kierunku, a kosmetyczka kończąca 2 lenie studium może być do tego stworzona i posiadać lepsze umiejętności.

3. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych.

Sporo kontrowersji budzi również kwestia jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie kosmetyczka. Kosmetyczka kończąca 2-letnie studium może jedynie wykonywać podstawowe zabiegi bez możliwości przerwania ciągłości naskórka. A więc w zakresie pracy kosmetyczki leży m.in. wykonywanie henny i regulacji brwi, manicure, masaż, zabiegi pielęgnacyjne na ciało.

Osoba posiadająca wykształcenie kosmetologa może wykonywać szerszy zakres usług takich jak pedicure, zaawansowane masaże na ciało jak endermologia, zabiegi odmładzania skóry wykorzystujące działanie wiązki światła (zabiegi laserowe np. ipl). Należy jednak pamiętać, że przed każdym zabiegiem wykorzystującym nową technologię urządzeń kosmetolog powinien przejść szkolenie z zakresu działania i przeprowadzania zabiegu.

Inne zabiegi, te bardziej inwazyjne, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej przeznaczone są tylko dla lekarzy lub przy jego ścisłej współpracy z kosmetologiem.

Podsumowanie

Mimo kilku wyżej wymienionych różnic, kosmetolog jak i kosmetyczka to osoba, która musi wykazywać się poczuciem estetyki, czystości i schludności. Powinna posiadać ogólną wiedzę, która umożliwiać będzie prawidłową pracę z klientami. Musi właściwie doradzić jak pielęgnować skórę oraz utrzymać dobrą kondycję całego organizmu.

Do zadań dobrego kosmetologa czy kosmetyczki należy również dobranie właściwych zabiegów do cery danej klientki oraz substancji aktywnych w jej pielęgnacji. W przypadku kiedy nie potrafi pomóc, zadaniem jest również odesłanie klienta do lekarza specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w leczeniu danego schorzenia. Ponadto zawód kosmetologa czy kosmetyczki powinien dawać również przykład tego jak powinny dbać o siebie inne kobiety, nie tylko w kwestii urody, ale również i swojego zdrowia, aby czuć się dobrze we własnym ciele i być we właściwej formie.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 14 marca 2019 by admin

Rehabilitacja Wrocław