Cellulit – rodzaje i charakterystyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cellulit (tzw. pomarańczowa skórka) to częsty defekt kosmetyczny, który dotyczy prawie 90% kobiet w Polsce. Oznacza to, że wiedza kobiet na temat cellulitu jest bardzo duża. Jednak czy wiemy o nim na pewno wszystko?

Cellulit – rodzaje i charakterystyka

Cellulit – rodzaje

Można je podzielić ze względu na:

1. Podłoże.

2. Stopień zaawansowanych zmian.

  • obrzękowy;
  • włóknieniowy;
  • stwardnieniowo- grudkowy;
  • stwardnieniowo- guzkowy.

Podział cellulitu ze względu na podłoże

1. Cellulit wodny (twardy).

Powstaje w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach, niewłaściwej diety, a także na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Ten rodzaj cellulitu jest lekko bolesny podczas dotyku. Występuje jako pierwszy. Jeśli ściśniemy fałd skóry palcami pojawia się nierówna powierzchnia. Na tym etapie pomocna jest właściwa gimnastyka.

Cellulit wodny może pojawić się u młodych kobiet już nawet w okresie dojrzewania. W tym czasie odkładana jest woda i tłuszcz w ramach rezerwy tak, aby organizm mógł przygotować się do ewentualnej ciąży. Następuje przemieszczanie się wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznych warstw skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu miesięcznego organizm pozbywa się tej nadwyżki i jeżeli w tym czasie układ hormonalny ulegnie zaburzeniom, powstaje cellulit.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Cellulit lipidowy (miękki).

Powstaje w wyniku gromadzenia się w skórze kwasów tłuszczowych, z których tworzone są trójglicerydy. Jeżeli związki te po pewnym czasie nie zostaną wydalone będą gromadziły się w komórkach. Na skórze będą widoczne wgłębienia oraz wyczuwalne drobne guzki. Ten rodzaj cellulitu powoduje wyraźny ból. Lokalizuje się najczęściej w okolicach ud, bioder i łydek. Cellulit lipidowy jest luźny, nie przylega ściśle do mięśni, może zajmować duże powierzchnie na ciele.

3. Cellulit cyrkulacyjny (mieszany).

Jest połączeniem cellulitu wodnego i lipidowego.

Podział cellulitu ze względu na stopień zaawansowanych zmian

I faza – obrzękowa

Skóra jest gładka podczas stania i leżenia. Z kolei po ujęciu w fałd i wykonaniu tzw. testu szczypania pojawiają się na niej nierówności. Pierwsze objawy cellulitu występują głównie po zewnętrznej stronie ud. W tej fazie walka z cellulitem przynosi bardzo dobre i szybkie efekty.

II faza – włóknieniowa

Zmiany w postaci nierównej skóry widać w pozycji stojącej, natomiast w leżącej skóra jest gładka. W tej fazie redukcja cellulitu jest trudniejsza i wymaga więcej czasu.

III faza – stwardnieniowo – grudkowa

Powierzchnia skóry jest nierówna, zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Grudki na skórze są wyraźnie widoczne, a ich ucisk jest bolesny. Komórki tłuszczowe zbijają się w grudki o wielkości 1 mm.

IV faza – stwardnieniowo – guzkowa

W skórze komórki tłuszczowe przybierają wymiary dużych guzków, sięgających od 2 do 20 mm.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *