Morfologia krwi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, jakie zleca lekarz pierwszego kontaktu. Stosowane jest w celu diagnostyki jako badanie przedstawiające ogólny stan zdrowia organizmu.

Mofologia krwi

Morfologia krwi

Podczas wykonywania morfologii krwi brane są pod uwagę jej główne składniki, które niezbędne są do właściwego funkcjonowania organizmu. Są to przede wszystkim krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty).

Zobacz również: Krew – budowa i funkcje.

Należy podkreślić, że w niektórych przypadkach lekarz zleca wykonanie morfologii krwi, ze szczególnym uwzględnieniem innych jej elementów. Dzięki temu specjalista jest w stanie zdobyć informacje nie tylko w kwestii liczby konkretnych jej składników, ale również na ich podstawie określić ilość oraz jakość układu krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi.

Do głównych elementów, które pozwalają ocenić układ czerwonokrwinkowy należy:

  • RBC – liczba czerwonych krwinek;
  • hematokryt – stosunek objętości krwinek czerwonych do pełnej objętości krwi;
  • hemoglobina (Hb);
  • wskaźniki czerwonokrwinkowe;
  • RDW – wskaźnik zmienności (zróżnicowania) objętości erytrocytów.

Analiza wyżej wymienionych czynników pozwala na wykluczenie problemów jakim jest niedokrwistość czy nadmierna produkcja hemoglobiny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W układzie białkokrwinkowym ocenie podlega:

  • WBC – całkowita liczba krwinek białych;
  • rozmaz automatyczny, który pozwala wyróżnić populacje leukocytów (neutrofile, leukocyty, eozynofile, bazofile);

Ocenie płytek krwi podlegają:

  • PLT – liczba płytek krwi;
  • MPV – średnia objętość płytki we krwi;
  • PDW – zróżnicowanie objętości płytek we krwi;
  • P-LCR – ilość dużych płytek krwi.

Jak przygotować się do morfologii krwi?

Morfologię krwi wykonuje się rano, a pacjent powinien być na czczo. Bardzo ważne jest powstrzymanie się od spożywania posiłków do 12 godzin przed badaniem. Przed wykonaniem badania zaleca się spożywanie wody. Na 2-3 dni niewskazane jest spożywanie alkoholu, a także napojów na bazie kofeiny.

Przed badaniem kwi należy wstrzymać się od nadmiernego wysiłku fizycznego. Zaś tuż przed jego wykonaniem należy odpocząć 15 minut, najlepiej w pozycji siedzącej.

Morfologia krwi – wskazania

Morfologię krwi wykonuje się głównie w celach profilaktycznych. Ponadto stosowana jest w diagnostyce niedokrwistości (anemii) oraz przy podejrzeniach infekcji. Dodatkowo morfologia pozwala ocenić ogólną gospodarkę wodną organizmu.

Morfologia krwi – przeciwwskazania

Aby wykonać morfologię krwi pobiera się niewielką jej ilość, przez co nie oddziałuje bezpośrednio na stan pacjenta. Oznacza to, że do wykonania badania nie występują przeciwwskazania.

Kiedy należy badać krew?

Decyzję na temat wykonania morfologii krwi podejmuje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu. Jego wykonanie może dać wiele wskazań do wykonania badania.

Częstotliwość morfologii warunkuje stan zdrowia pacjenta, jego wiek oraz historia przebytych lub istniejących chorób. U dorosłych zaleca się, aby badanie było przeprowadzane średnio co 2-3 lata. W sytuacji kiedy w organizmie toczy się choroba lub gdy pacjent boryka się z anemią, wówczas o częstotliwości badania decyduje lekarz.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *