Naturalny kolagen na skórę

Trądzik pospolity to problem nie tylko wśród młodzieży. W coraz większym stopniu choroba ta zaczyna dotyczyć również osoby dojrzałe. W dobie dzisiejszych czasów jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ogromny wpływ na trądzik ma sposób w jaki odżywiamy się, prowadzony tryb życia oraz w jakim środowisku żyjemy. Wszystkie te czynniki mają odzwierciedlenie w kondycji naszej skóry jak i całego organizmu.

Trądzik pospolity - rodzaje, objawy, leczenie

Trądzik – definicja

Trądzik to schorzenie skórne, związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo – krostkowych i torbieli ropnych. Zmiany najczęściej lokalizują się na skórze twarzy, dekolcie i plecach. Trądzik jest chorobą bardzo powszechną, stanowiącą duży problem psychiczny i społeczny.

Przyczyny (etiologia)

Główną przyczyną powstawania trądziku jest skłonność do nadmiernego wydzielania łoju przy jednoczesnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Skłonność ta uwarunkowana jest genetycznie i dotyczy struktur anatomicznych związanych z włosem, mieszkiem włosowym i gruczołem łojowym. Zdarzać się może również, że dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, które powodują zmiany trądzikowe. Przyczyn, które wywołują trądzik jest wiele. Należą do nich również czynniki genetyczne, długotrwałe stosowanie niektórych leków czy niewłaściwa pielęgnacja. Częstym powodem wywołującym trądzik są również zaburzenia hormonalne (androgeny zwiększają wytwarzanie łoju, pod ich wpływem dochodzi do powiększania gruczołów łojowych).

Objawy

Pierwszym objawem trądziku jest zazwyczaj nadmierne wydzielanie łoju (sebum) w strefie T (czoło, nos, broda). Następnie dochodzi do pojawienia się niezapalnych wykwitów skóry takich jak zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaawansowanych stadiach choroby widoczne są na skórze zmiany zapalne, a więc grudki, krosty, nacieki, guzki i cysty. W wyniku wyciszenia się zmian, widoczne mogą być zmiany pozapalne w postaci blizn zanikowych, keloidów (blizn przerosłych) i przebarwień.Wszystkim tym zmianom może towarzyszyć wrażliwość skóry, a nawet delikatny obrzęk w przypadku zaawansowanego trądziku.

Rodzaje trądziku

 • zaskórnikowy – występują jedynie zmiany w postaci zaskórników;
 • grudkowy – wykwity skórne w postaci zaskórników i krost, słabo nasilone;
 • krostkowy – zmiany w postaci zaskórników i krost;
 • grudkowo – krostkowy – wykwity w postaci zaskórników, grudek i krost, mocno nasilone;
 • ropowiczy – oprócz zmian takich jak zaskórniki, krosty i grudki występują także torbiele ropne, które pozostawiają blizny;
 • skupiony – ciężka postać trądziku, występująca częściej u mężczyzn, na skórze widoczne są szczególnie torbiele i ropnie z wytworzeniem się głębokich blizn;
 • odwrócony – ciężka odmiana trądziku występująca w specyficznych lokalizacjach (okolicach pach, pachwin, wokół odbytu i warg sromowych).

Inne rodzaje

 • zawodowy – u osób mających kontakt np. olejami czy chlorem;
 • polekowy  – występuje u osób stosujących preparaty steroidowe;
 • kosmetyczny – wywołany częstą aplikacją pudrów, podkładów, różów i innych kosmetyków kolorowych;
 • niemowlęcy – związany głównie ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry.

Leczenie trądziku

W początkowych stadiach trądziku warto wspomagać się leczeniem miejscowym, które obejmuje maści na bazie erytromycyny (antybiotyk) czy nadtlenku benzoilu (benzacne). Można wykonywać zabiegi kosmetyczne w postaci peelingów chemicznych (kwas salicylowy), który złuszczy zrogowaciałe komórki naskórka, udrożniając ujścia mieszków włosowych,  a także zadziała na skórę przeciwzapalnie. Zalecana jest tu również mikrodermabrazja jako mechaniczne złuszczanie naskórka. Aby zredukować zmiany potrądzikowe w postaci blizn czy nieestetycznych przebarwień, warto skorzystać z zabiegów fototerapii oraz laserowego usuwania blizn.

W zaawansowanych stadiach zaleca się leczenie ogólne. W taką terapię wchodzą antybiotyki na trądzik podawane doustnie (tetracykliny). Może być również włączona terapia hormonalna (tabletki antykoncepcyjne), a także dziś bardzo popularne i często zalecane retinoidy (pochodne witaminy A). Leczenie ogólne jest w dużym stopniu skuteczne, jednak nie gwarantuje 100% efektu. Nie wykluczone jest, że taką terapię trzeba będzie powtórzyć ponownie.

Oprócz leczenia farmakologicznego pamiętajmy, aby dbać o siebie zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Unikajmy czynników nasilających trądzik, a więc słodyczy w tym szczególnie czekolady, niezdrowego jedzenia typu fastfood, słodkich napojów gazowanych oraz jedzenia wysoko przetworzonego. Starajmy się unikać również stresu i negatywnych emocji, które wytwarzają hormon stresu – kortyzol. Wpływa on negatywnie na nasz organizm. Starajmy się wdrożyć w naszą dietę dużo warzyw i owoców, a także pić duże ilości wody.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław