Olejki eteryczne – wpływ na skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejki eteryczne to produkty pochodzenia naturalnego, które znalazły zastosowanie zarówno w kosmetologii jak i medycynie ludowej. Oznacza to, że korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również pozytywnie oddziałują na skórę przyczyniając się do poprawy jej kondycji. Czym charakteryzują się dane olejki eteryczne oraz na jakie warto się zdecydować?

Olejki eteryczne - wpływ na skórę

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne wykorzystuje się już od 3000 r. p.n.e. Zatem były już popularne w czasach starożytnego Egiptu, Macedonii oraz Indii. Za pierwszą osobę, która dokonała destylacji olejków eterycznych uznaje się dziś doskonale znanego Awicennę. Oprócz tego, jego dodatkową zasługą jest również opracowanie różnych technik masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych.

W skład każdego olejku wchodzi co najmniej kilkadziesiąt związków tj. alkohole, aldehydy, a także terpeny, a właściwości każdego z nich różnią się od siebie. Pozyskuje się je na kilka sposobów jednak najbardziej znanym jest proces destylacji z wykorzystaniem pary wodnej. Istnieje również sposób tłoczenia olejków na zimno lub poprzez ekstrakcję alkoholem. Olejki eteryczne łączą się z alkoholem i tłuszczami, nie są rozpuszczalne w wodzie.

Wpływ olejków eterycznych na skórę

Każdy olejek charakteryzuje się innym działaniem. Poniżej przedstawiamy wybrane, które najbardziej sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy i ciała.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. Olejek bergamotowy.

Cechuje się działaniem antyseptycznym, przeciwłojotokowym. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej oraz cery mieszanej. Stosowany bezpośrednio na skórę w formie masażu czy kąpieli aromaterapeutycznej łagodzi stany zapalne, otwarte rany lub owrzodzenia.

Ze względu na to, że olejek bergamotowy jest fotouczulający, nie zaleca się go stosować przy jednoczesnej ekspozycji skóry na słońce.

2. Olejek eukaliptusowy.

Pozyskuje się go z liści eukaliptusa. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przez co wspomaga leczenie trądziku pospolitego. Posiada odświeżający zapach, dzięki czemu stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp, past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

3. Olejek z drzewa herbacianego.

Stanowi produkt destylacji liści oraz gałązek drzewa herbacianego, które naturalnie rośnie w Australii. Olejek z drzewa herbacianego cechuje się wybitnym działaniem. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Przez to, uważa się go za jeden z najbardziej skutecznych naturalnych środków przeciwko drobnoustrojom. W związku z tym przynosi dobre efekty w leczeniu trądziku pospolitego, owrzodzeń, infekcji grzybiczych skóry i paznokci.

4. Olejek różany.

Olejek różany podobnie jak olejek z drzewa herbacianego to kolejny preparat wykorzystywany w kosmetologii na dużą skalę. Cechuje się działaniem typowo odmładzającym, nawilżającym, a także łagodzącym podrażnienia. Z racji swojego przyjemnego zapachu wykorzystuje się go również w perfumerii. W wyniku procesu destylacji z płatków róży otrzymuje się również wodę różaną, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, cery naczynkowej oraz starzejącej się.

5. Olejek rumiankowy.

Otrzymywany jest poprzez proces destylacji kwiatów rumianku. Charakteryzuje się działaniem zarówno pielęgnacyjnym jak i leczniczym. Wspomaga regenerację skóry w stanach zapalnych, trądziku pospolitym, oparzeniach. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także łagodzi objawy alergii.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *