Naturalny kolagen na skórę

Funkcje jak i pielęgnacja paznokci to temat, na którym warto się skupić. Paznokcie, choć nie należą do wielogabarytowych narządów naszego organizmu pełnią w nim wiele ważnych zadań. Nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i diagnostyczne.

Paznokcie - funkcje i ich pielęgnacja

Funkcje paznokci

Wielu z nas zapewne twierdzi, że paznokcie służą przede wszystkim do drapania. Oczywiście też, jednak nie jest to ich głównym zadaniem. Najważniejszą rolą jaką mają spełniać jest ochrona delikatnej skóry opuszków palców, a także zakończeń nerwowych, które znajdują się w tamtej okolicy. W momencie kiedy palec zostaje pozbawiony płytki paznokciowej, skóra na jego opuszku, w sposób naturalny zaczyna się bronić, wytwarzając więcej komórek naskórka, przez co staje się grubsza. W wyniku tego zakończenia nerwowe stają się mniej wrażliwe na dotyk, przez to palec staje się mniej czuły, a precyzyjność jego ruchów zostaje zaburzona. Dzięki takiej ochronie nasze dłonie mają możliwość wykonywania dokładnych ruchów chwytania, a także ruchów manipulacji np. małymi przedmiotami.

Drugą z kolei, bardzo ważną funkcją paznokci jest możliwość odczytu z nich wszystkich zmian znajdujących się na płytce, a dzięki temu zdiagnozowanie chorób wewnętrznych organizmu. Warto więc obserwować swoje paznokcie, ponieważ tak samo jak skóra, są one obrazem, na którym mogą być widoczne zaburzenia wewnętrzne funkcjonowania układów człowieka. Każdą niepokojącą zmianę w obrębie płytki paznokciowej należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Jeśli jesteś fanką stylizacji paznokci i nie możesz obejść się bez ich żelowego upiększania, Twoja uwaga powinna być  tu szczególna. Stosując różne metody stylizacji, paznokcie są w znacznym stopniu narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, czyli różnego rodzaju infekcji. W takiej sytuacji warto wykonywać co jakiś czas przerwę od upiększania ich, aby mogły się zregenerować. W ten sposób będziesz mieć również szanse na ich dokładną obserwację.

Pielęgnacja paznokci

Pamiętajmy, że na estetyczny wygląd paznokci nie składa się tylko profesjonalny manicure czy ich stylizacja. Bardzo istotna jest również to w jaki sposób się odżywiamy. Niedobory składników odżywczych takich jak witaminy z grupy B, minerały tj. cynk, potas, wapń, krzem mogą mieć wpływ na powstanie zaburzeń we wzroście płytki paznokciowej oraz we właściwej jej budowie.

Pamiętajmy więc, aby nasza dieta była urozmaicona. Starajmy się włączać do niej różne witaminy i minerały w postaci warzyw i owoców. Możemy uzupełniać ją również naturalnymi suplementami sprawdzonych i zaufanych firm. Mogą mieć one nie tylko duży wpływ na stan naszych paznokci, ale również na kondycję skóry i włosów.

Pielęgnacja wymaga też troski o dbałość ich z zewnątrz. Wszystkie detergenty, chlorowana woda na basenie, częste moczenie dłoni, wysoka lub niska temperatura otoczenia, a także słońce mają ogromny wpływ na stan płytki paznokciowej. Tak ścieńczona płytka staje się przesuszona i cienka, często się łamie, a jej wzrost może być spowolniony. Dlatego też nie zapominajmy o stosowaniu rękawiczek ochronnych podczas kontaktu ze środkami chemicznymi czy detergentami, a także o używaniu odpowiednich kremów zimą oraz latem.

Warto również swoją pielęgnację wzbogacić o delikatne odżywki, których stosowanie polega tak samo jak w przydatku standardowego lakieru do paznokci. Jeżeli ktoś posiada problem z suchymi skórkami bardzo dobrze sprawdzą się tu specjalne oliwki, które zapewnią im nawilżenie i estetyczny wygląd.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 29 lutego 2020 by admin

Rehabilitacja Wrocław