Naturalny kolagen na skórę

Cera mieszana nie należy do łatwego typu skóry. Głównie z tego względu, że posiada ona cechy skóry tłustej oraz skóry suchej. Na czym będzie więc polegać jej pielęgnacja? Czym jeszcze charakteryzuje się cera mieszana oraz jakie zabiegi kosmetyczne są zalecane w tym przypadku? Na te in inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Cera mieszana - charakterystyka i pielęgnacja

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana to przede wszystkim połączenie skóry suchej oraz tłustej. U osób posiadających ten rodzaj cery możemy wyróżnić na twarzy partie tłuste, czyli tzw. strefa T (czoło, nos, broda) oraz suche. W strefie T skóra ma skłonności do przetłuszczania się oraz do pojawiania się na niej niedoskonałości w formie np. zaskórników, krost czy rozszerzonych porów. Strefa T zwykle jest miejscem odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei część sucha jest znacznie bardziej skłonna do różnego rodzaju podrażnień. Uczucie pieczenia i napięcia skóry odczuwalne jest głównie na policzkach.

Cera mieszana jest wynikiem zaburzeń równowagi wodno-tłuszczowej skóry. Strefa T zwykle jest miejscem słabo ukrwionym o szarym, ziemistym kolorycie. Często się błyszczy, a na jej powierzchni widoczne są wyraźnie rozszerzone pory skórne. Część sucha, zlokalizowana poza strefą T, cechuje się zupełnym brakiem wydzieliny łojowej czyli tzw. naturalnego płaszcza lipidowego. Towarzyszy jej często uczuciem napięcia, pieczenia i swędzenia.

Cera mieszana – pielęgnacja

Często zdarza się, że cera mieszana wymaga dwóch różnych sposobów pielęgnacji, a co za tym idzie używania dwóch odrębnych rodzajów kosmetyków – do cery suchej i cery tłustej. Bardzo istotnym czynnikiem jest jej nawilżanie (jest ono ważne w przypadku każdego rodzaju cery, jednak tutaj szczególnie).

Na miejsca objęte strefą T należy stosować kosmetyki, których zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej ilości wody w skórze np. kremu na bazie kwasu hialuronowego czy gliceryny. Ponadto bardzo korzystne będą również kremy z zawartością witamin i cennych dla skóry antyoksydantów. Tłuste kremy zalecane są z kolei porą jesienno- zimową i wyłącznie na okolice skóry suchej.

Warto również pamiętać o złuszczaniu naskórka i wykonywania peelingów skóry. W przypadku cery mieszanej bardzo dobrze sprawdzą się peelingi typu peel-off oraz peelingi drobnoziarniste. Regularne ich stosowanie nadaje skórze efekt odświeżenia i wygładzenia skóry.

W pielęgnacji cery mieszanej nie powinno zabraknąć również wykonywania maseczek. Najlepszym w tym przypadku jest maska nawilżająca, stosowana na całą okolicę twarzy oraz maski o działaniu ściągającym np. z zawartością glinki zielonej, nakładane tylko w strefie T.

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku:

  • do mycia skóry zawsze używaj kosmetyków w formie żelu czy pianki o właściwościach nawilżających lub przeznaczonych dla skóry mieszanej
  • po umyciu skóry zawsze stosuj tonik np. na bazie lawendy, który ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie pH, a także ułatwia wchłanianie innych kosmetyków
  • nieodłącznym elementem właściwej pielęgnacji jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem przez cały rok
  • raz w tygodniu wykonuj delikatny peeling typu peel-off, drobnoziarnisty lub enzymatyczny
  • po wykonaniu peelingi wskazane jest nałożenie odżywczej, ściągającej lub nawilżającej maseczki np. na bazie algi, aloesu, kwasu hialuronowego czy witaminy E

Zabiegi kosmetyczne polecane dla cery mieszanej

  • peelingi chemiczne, które hamują nadmierne wydzielanie się sebum, zwężają pory skórne oraz oczyszczają ją
  • mikrodermabrazja
  • peeling kawitacyjny (wraz z wyżej wymienioną mikrodermabrazją, oba peelingi doskonale stymulują komórki skóry do produkcji nowych oraz usuwają martwe, zalegające na jej powierzchni)
  • zabiegi wykorzystujące działanie alg, kwasu hialuronowego, które będą zapewniać właściwy poziom nawilżenia skóry
Polecane produkty:

Aktualizacja: 5 marca 2019

Rehabilitacja Wrocław