Naturalny kolagen na skórę

Peeling enzymatyczny to delikatna forma złuszczania martwych komórek naskórka i jednoczesne odświeżenie skóry. W związku z tym, że nie zawiera grubych ziarenek ścierających, mogą z niego korzystać nawet osoby ze skórą wrażliwą. Sprawdźmy jak działa peeling enzymatyczny oraz jakie są metody jego wykonywania.

Peeling enzymatyczny - jak działa?

Zadaniem peelingu enzymatycznego jest powierzchowne złuszczanie naskórka. Jednak jego działanie różni się nieco od popularnych peelingów ziarnistych. Zaliczany jest do grupy peelingów chemicznych, bowiem złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki obecnym w nim enzymom owocowym lub ziołowym. Enzymy uaktywniają swoje działanie w wyniku zetknięcia się ze skórą i rozpuszczają keratynę (główne białko budujące skórę).

Peeling enzymatyczny – jak działa?

Peeling enzymatyczny delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki obecności enzymów proteolitycznych tzw. roślinnych. Są to np. bromelaina pozyskiwana z ananasa czy papaina pochodząca z papai. Enzymy znajdujące się w tego rodzaju peelingach dodatkowo stymulują komórki do regeneracji oraz przyspieszają proces tworzenia się nowych komórek skóry. Wnikają one na głębokość około 0,45 mm w skórę oczyszczając jej pory oraz usuwając wszelkie zanieczyszczenia.

Peeling enzymatyczny często występuje w postaci maseczek, które nie posiadają ścierających drobinek, mogących często podrażniać skórę twarzy. W związku z tym może go stosować tak naprawdę każdy. Tego rodzaju peeling pozostawia się na skórze na kilkanaście minut, a następnie zmywa po wyznaczonym czasie.

Peeling enzymatyczny – dla kogo?

Peeling enzymatyczny to kosmetyk, który może być stosowany przy każdym rodzaju skóry. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla osób z cerą suchą jak i cerą tłustą. Ze względu na to, że nie zawiera drobinek ścierających nie podrażnia i nie rozgrzewa skóry tak jak peeling mechaniczny. Oznacza to, że może być stosowany również u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Peeling enzymatyczny można wykonać zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym jak i samodzielnie w domu.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Na początku należy oczyścić twarz tonikiem. Następnie nałożyć cienką warstwę peelingu, specjalnie przeznaczonym do tego pędzelkiem. Peelingiem można objąć całą skórę twarzy, bądź wybrane miejsca, omijając okolice oczu. Peeling zostawiamy na około 10-15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.

Jeśli w takcie korzystania z peelingu poczujesz dyskomfort na skórze np. szczypanie, swędzenie lub pieczenie, natychmiast zmyj go ze skóry. Uczulenia, na którykolwiek ze składników są kwestią bardzo indywidualną. Dlatego też ważne jest, aby przed aplikacją kosmetyku na skórę przeprowadzić próbę uczuleniową.

Domowy peeling enzymatyczny – jak go wykonać?

Peeling enzymatyczny z papają

Papaja często stanowi składnik gotowych peelingów enzymatycznych. Nic dziwnego, zawiera ona między innymi takie substancje jak witamina C, witamina E, likopen i arginina.

Składniki:

  • 1 łyżka mąki owsianej
  • 1/4 szklanki miąższu z papai lub zmielonych pestek

Sposób przygotowania:

W mikserze umieść miąższ owocu. Następnie dokładnie go wymiksuj, aż do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Jeśli konsystencja jest zbyt rzadka warto wówczas dodać niewielką ilość płatków owsianych. Następnie nałóż przygotowaną masę na twarz i trzymaj przez około 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj całość letnią wodą.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław