Kosmetyki antycellulitowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki antycellulitowe stanowią jedną z pierwszych metod walki z problemem jakim jest pomarańczowa skórka. Produkty te występują w różnych formach, z różnym procentem składników aktywnych. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że przemysł kosmetyczny nieustannie poszukuje coraz to nowszych rozwiązań redukcji cellulitu poprzez stosowanie preparatów o działaniu antycellulitowym.

Kosmetyki antycellulitowe

Profilaktyka antycellulitowa staje się bardziej skuteczna jeśli działa wielokierunkowo. W związku z tym stosowane preparaty kosmetyczne powinny wykazywać właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, poprawiające krążenie krwi i limfy oraz regulować metabolizm adipocytów wpływając jednocześnie na proces lipolizy i lipogenezy.

Składniki aktywne kosmetyków antycellulitowych

Do głównych związków aktywnych preparatów antycellulitowych należą:

1. Polifenole.

Polifenole, do których należą saponiny i flawonoidy korzystnie wpływają na naczynia krwionośne uszczelniając ich ściany, dodatkowo stymulują krążenie krwi. Dzięki temu, że regulują krążenie krwi wykazują również właściwości przeciwobrzękowe. Działanie to jest mocno powiązane z oczyszczaniem się komórek ze zbędnych produktów przemiany materii, a co za tym idzie oczyszczania organizmu z toksyn. Do najbardziej znanych roślin zawierających polifenole należą: bluszcz pospolity, krwawnik pospolity, nagietek, szałwia, lukrecja, skrzyp polny, zielona herbata, kozieradka oraz algi.

2. L-karnityna.

L-karnityna to związek naturalnie występujący w organizmie człowieka. Produkowana jest w nerkach, wątrobie z lizyny i metioniny. W kosmetykach antycellulitowych znalazła zastosowanie dzięki możliwości regulacji poziomu lipidów w organizmie. Jej głównym zadaniem jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych gdzie zachodzi proces ich utleniania. W wyniku potęgowania reakcji spalania kwasów tłuszczowych powoduje jednoczesne zmniejszenie się objętości tkanki tłuszczowej.

3. Olejki eteryczne.

Wykorzystywane są ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Duża część z nich wspomaga również walkę z cellulitem. Olejki eteryczne najczęściej stosuje się dodając kilka kropel do kąpieli. Do najcenniejszych należy olejek: cynamonowy, imbirowy, rozmarynowy, z kopru włoskiego, cytrynowy, grejpfrutowy, geraniowy, z bazylii, szałwii, jałowca, tymianku oraz drzewa cedrowego.

4. Witamina A.

Witamina A w kosmetologii stosowana jest przede wszystkim w formie retinolu, a także palmitynianu lub octanu retinylu. Działanie witaminy A opiera się na regulacji procesów keratynizacji naskórka, a także przyspieszaniu jego odnowy. Należy podkreślić, że dodatkowym atutem jej jest różnicowanie preadipocytów w wyniku czego hamuje rozrost tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wzmacnia włókna kolagenowe skóry, dzięki czemu poprawia jej ogólną kondycję.

5. Witamina E.

W kosmetykach antycellulitowych spotkać również można witaminę E, która reguluje gospodarkę lipidową organizmu, wzmacnia włókna kolagenowe, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i nawilżające.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

6. Kofeina.

Kofeina to jeden z najpopularniejszych związków aktywnych kosmetyków antycellulitowych. Cechuje się aktywnością lipolityczną w komórkach tłuszczowych. Związek ten stosunkowo łatwo przenika przez naskórek dostając się do głębokich warstw skóry właściwej. Pobudza mikrocyrkulację oraz krążenie w naczyniach włosowatych zwiększając dotlenienie komórek. Hamuje fosfodiestererazę (enzym rozrywający wiązania fosfodiestrowe) jednocześnie pobudzając lipolizę (proces rozkładu trójgliceroli prowadzący do powstawania kwasów tłuszczowych i glicerolu) oraz zmniejszając kumulowanie się tłuszczu w adipocytach. Pobudza również aktywność metaboliczną organizmu.

Zobacz również: Kofeina w kosmetologii.

7. Algi.

Algi to glony bogate m.in. w węglowodany, tłuszcze, witaminy, błonnik oraz związki mineralne. Znalazły zastosowanie w kosmetykach antycellulitowych ze względu na działanie zwiększające ukrwienie skóry, stymulujące przemianę materii w komórkach organizmu, a także regulację procesu lipolizy. W preparatach kosmetycznych można spotkać wyciąg z morszczyna pęcherzykowatego oraz chrzęścicy kędzierzawej.

Skuteczność kosmetyków antycellulitowych

Dużą rolę w temacie skuteczności kosmetyków antycellulitowych odgrywa odpowiedni dobór związków aktywnych. Każdy ze składników powinien wzmacniać swoje działanie, a także wzajemnie się uzupełniać powodując, że dany preparat będzie działać na wszystkie przyczyny wywołujące cellulit. Gdy kosmetyk będzie zawierał w składzie związki pobudzające metabolizm komórkowy, które nie wpłyną na poprawę kondycji naczyń krwionośnych, nie zredukują obrzęków oraz nie wzmocnią włókien kolagenowych wówczas kosmetyk ten nie będzie w stanie pozbyć się objawów skórki pomarańczowej. Podsumowując, istotne jest właściwe skomponowanie receptury preparatów kosmetycznych.

Wskazówka

Analizując skład kosmetyków, szczególną uwagą należy objąć nie tylko obecność związków aktywnych biologicznie, ale również kolejność w jakiej znajdują się na etykiecie opakowania. Pozycja w jakiej występują odzwierciedla ich procentową zawartość w preparacie.

Składniki aktywne w kosmetykach antycellulitowych

Podsumowanie

Skuteczność kosmetyków antycellulitowych opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranych substancjach aktywnych. Znaczna część tego rodzaju preparatów wpływa na najważniejsze elementy patogenezy cellulitu stymulując krążenie krwi i limfy, zapobiegając powstawaniu obrzęków oraz regulując metabolizm komórek tłuszczowych. Najbardziej efektywną formą kosmetyków antycellulitowych jest serum, które posiada zdecydowanie najbogatszy skład recepturowy.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów redukcji cellulitu zaleca się łączenie preparatów kosmetycznych z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki Redukujące Cellulit, Probl Hig Epidemiol, 2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *