Naturalny kolagen na skórę

Peeling kwasem TCA stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych metod odnowy skóry. W zależności od jego stężenia powoduje złuszczenie naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i regeneracji. Celem zabiegu z wykorzystaniem kwasu TCA jest intensywne złuszczenie skóry zapewniając jej gładkość, jędrność oraz odświeżenie.

Peeling kwasem TCA

Peeling kwasem TCA – czym dokładnie jest?

Kwas TCA (trójchlorooctowy) to pochodna kwasu octowego. Wykorzystywany jest w różnych stężaniach 20-50%, które zawsze ustala lekarz. Wybór intensywności działania kwasu TCA zależny jest przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać. Najczęściej jednak stosowane jest stężenie 35%. Nałożenie kilku warstw kwasu TCA, powoduje złuszczenie skóry na całej jej powierzchni oraz wniknięcie związku aż do warstwy brodawkowej skóry właściwiej.

Aplikacja kwasu TCA na skórę powoduje koagulację białek budujących naskórek, co objawia się zbieleniem fragmentów skóry. Po kilku dniach występuje obrzęk oraz zaczerwienienie (rumień). Po 3-6 dniach naskórek samoistnie zaczyna się złuszczać. Po około 2 tygodniach proces złuszczania kończy się. Skóra staje się gładka, rozjaśniona i bardziej jędrna.

Przebieg zabiegu kwasem TCA

Procedura zabiegu wykorzystująca działanie kwasu TCA polega na aplikacji jednej lub kilku warstw preparatu na skórę w celu wymuszenia kontrolowanego oparzenia chemicznego naskórka. Często związane jest to dyskomfortem w postaci wyraźnego pieczenia i swędzenia skóry, co ustępuje w przeciągu kilku minut. Po wykonaniu zabiegu i zmyciu kwasu TCA skóra staje się nieco ciemniejsza i bardziej napięta, po czym zaczyna pękać i łuszczyć się, odsłaniając nowy i świeży naskórek.

Zabieg kwasem TCA o niskich stężeniach zwykle wymaga 2-3 dni regeneracji. Jednak z przypadku wyższych, czas rekonwalescencji jest dłuższy i wynosi 5-7 dni. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zalecane jest wykonywanie całej serii zabiegów, która obejmuje 4-8 powtórzeń w odstępach 2-4 tygodniowych.

Efekty

Peeling kwasem TCA – przygotowanie i zalecenia

Zanim  zabieg z kwasem TCA zostanie rozpocząety, należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym celu warto:

  • 2 tygodnie przed zabiegiem należy stosować preparaty nawilżające skórę;
  • nie należy eksponować skóry na działanie promieni UV, ani nie wykonywać innych zabiegów kosmetycznych przed zdecydowaniem się na peeling kwasem TCA;
  • po wykonaniu zabiegu należy mocno przestrzegać higieny skóry, a jej oczyszczanie wykonywać tylko delikatnymi preparatami;
  • dwa razy dziennie należy stosować krem ochronno-gojący;
  • nie wolno zrywać złuszczającego się naskórka, nie zdrapywać strupków, ani nie drapać skóry objętej zabiegiem – takie działanie może spowodować pojawienie się podrażnień, a nawet blizn;
  • przez co najmniej miesiąc zabronione jest opalanie skóry oraz korzystanie ze sztucznych źródeł promieniowania UV;
  • wykonywanie makijażu zalecane jest dopiero po zakończonym procesie złuszczania skóry.

Wskazania

Przeciwwskazania

Peeling z kwasem TCA – zalety

Peeling kwasem TCA do 20% to produkt bezpieczny i nie wykazuje działania toksycznego. Jest łatwy w aplikacji, nie stanowi wysokiego kosztu, a efekty widoczne są w szybkim czasie.

Peeling z kwasem TCA – wady

Kwas trójchlorooctowy stosowany w wyższych stężeniach może być niebezpieczny. Skutkiem ubocznym jego niewłaściwego stosowania mogą być blizny. Okres rekonwalescencji wynosi 5-7 dni. Przy ekspozycji skóry na słońce istnieje możliwość wystąpienia przebarwień. Podczas zabiegu występuje wyraźny dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia skóry.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 16 listopada 2020

Rehabilitacja Wrocław