Naturalny kolagen na skórę

Fotostarzenie się skóry to nic innego jak zmiany zachodzące w skórze na skutek długotrwałego działania promieniowania UV. Zmiany te mogą przybierać różną postać m.in. zmarszczki, bruzdy czy przebarwienia. Czym charakteryzuje się fotostarzenie? Jakie istnieją przyczyny jego pojawienia się oraz w jaki sposób leczyć te zmiany?

Fotostarzenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Fotostarzenie – przyczyny

Fotostarzenie nie należy do fizjologicznych procesów naszego organizmu. To nic innego jak przedwczesne starzenie się skóry zachodzące na skutek długotrwałego eksponowania jej na promienie UV. Takie działanie bardzo niekorzystnie wpływa na tkankę łączną skóry, ponieważ powoduje gromadzenie się w niej niewłaściwych włókien elastynowych co prowadzi do degradacji włókien kolagenowych i innych składników macierzy komórkowej.

Fotostarzenie – objawy

Do najczęstszych objawów fotostarzenia się skóry zalicza się:

  • suchość skóry
  • zwiotczenie
  • zmarszczki
  • zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia)
  • pogrubienie naskórka
  • teleangiektazje

W wyniku procesu fotostarzenia naskórek staje się wyraźnie pogubiony lub mocno scieńczały. Z kolei kolagen obecny w skórze ulega poważnemu zaburzeniu. Dość charakterystyczną zmianą jest gromadzenie się elastyny na poziomie granicy naskórka ze skórą właściwą. Jest to tzw. włóknienie słoneczne.

Fotostarzenie – profilaktyka i leczenie

W celu profilaktyki skóry przed zachodzącym procesem fotostarzenia się należy stale ją ochraniać przed działaniem promieni słonecznych. Koniecznym jest więc używanie kremów ochronnych z filtrem o faktorze 50 SPF. Dodatkowo należy unikać miejsc takich jak solaria oraz eksponowania skóry na słońce w godzinach między 10-15.

Jeśli chodzi o leczenie oznak fotostarzenia się skóry bardzo dobrze sprawdzają się tu retinoidy (pochodne witaminy A), często polecane przez lekarzy dermatologów. Zarówno ich przyjmowanie ogólne jak i miejscowe pobudza prawidłowe różnicowanie się komórek naskórka, produkcję nowego kolagenu oraz tzw. angiogenezę – syntezę nowych naczyń krwionośnych. Zastosowanie takiej terapii powoduje zmniejszenie się melaniny w naskórku przez co skóra staje się nieco jaśniejsza oraz wyrównuje się jej koloryt. Warto zaznaczyć, że retinoidy są wykorzystywane nie tylko w przypadku walki z fotostarzeniem, ale również przy fizjologicznym starzeniu się skóry, w redukcji trądziku pospolitego, a nawet w przypadku stanów przednowotworowych.

Leczenie retinoidami nie należy jednak do kuracji krótkotrwałych. Taka terapia to około rok czasu regularnego stosowania leków. Należy również wiedzieć, że podczas leczenia mogą pojawić się skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry, ogólnego przemęczenia organizmu i jego osłabienia, przesuszenia skóry, wypadania włosów, wysuszenia oczu oraz błony śluzowej nosa, pękania kącików ust czy krwotoków z nosa. Tego rodzaju terapia wymaga od nas przestrzegania pewnych zasad. Koniecznym jest bezwzględna ochrona przez słońcem, a więc całkowity brak ekspozycji skóry na działanie promieni oraz jednoczesne stosowanie kremu z filtrem UV.

Warto również pomyśleć o suplementacji cenną dla naszej urody witaminą C oraz kolagenem. Oba suplementy można przyjmować w postaci tabletek, które stosowane regularnie bardzo korzystnie wpływają na wygląd skóry. Witamina C uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, obkurcza je zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków (teleangiektazji, wenektazji). Ponadto wykazuje działanie przeciw wolnym rodnikom usuwając je z organizmu. Odpowiedzialne są one za przedwczesne starzenie się skóry jak i całego organizmu. Istotną informacją jest fakt, że preparaty te można łączyć z retinoidami.

Aby poprawić stan naszej skóry warto dodatkowo pomyśleć o zastosowaniu chemicznej kuracji złuszczającej z zastosowaniem kwasów np. glikolowego lub mlekowego. Po takim leczeniu zawartość kolagenu w skórze zwiększa się po okresie 6 miesięcy.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 4 marca 2019

Rehabilitacja Wrocław