Opalanie – wady i zalety

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Opalanie dla niektórych nie sprawia wiele przyjemności. Na innych z kolei działa pozytywnie, wpływając na poprawę nastroju, a także nadając skórze ciepły, brązowy kolor. Mimo wielu zalet istnieją również wady opalania, o których należy pamiętać. Zbyt intensywne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych przyczynia się do powstawania problemów takich jak np. przebarwienia skóry oraz choroby nowotworowe.

Opalanie - wady i zalety

Dla większości z nas opalanie kojarzy się w pozytywny sposób. Stanowi nie tylko relaks w ciepłym klimacie, ale również gwarantuje efekt brązowej skóry, dzięki której czujemy się bardziej atrakcyjni. Jednak coraz częściej słyszmy o zagrożeniach wynikających z eksponowania skóry na słońce. Należą do nich między innymi oparzenia skóry, przebarwienia, a także choroby o podłożu nowotworowym.

Opalanie – zalety

1. Słońce dostarcza witaminę D.

Poprzez działanie promieniowania UV na skórę, zachodzą w niej procesy produkcji witaminy D3. W tym celu nie ma jednak potrzeby długiego wystawiania skóry na słońce się, aby dostarczyć jej odpowiednią dawkę do organizmu. W zupełności wystarczające jest 20 minut dziennie obecności na słońcu. Warto zaznaczyć, że doskonałym źródłem witaminy D3 jest również mleko, tłuste ryby, a także naturalne suplementy diety.

2. Słońce łagodzi niektóre choroby skóry.

Zaletą opalania jest również fakt, że pod wpływem jego działania zmniejszają się objawy chorób skóry takich jak np. trądzik pospolity, łuszczyca. Ekspozycja na słońce pomaga także w innych dolegliwościach organizmu np. bólach mięśni, stawów czy gruźlicy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Słońce zapobiega depresji.

Opalanie się zapewnia dobre samopoczucie. Brak wystarczającej ilości słońca w krajach północnych skutkuje depresją, szeregiem schorzeń psychicznych u ludzi, a nawet samobójstwem.

4. Słońce zapewnia naturalną ochronę dla skóry.

Opalenizna to nic innego jak ochrona skóry przez przed poparzeniami słonecznymi. Mimo że nie stanowi ona silnej ochrony, to jest jakościowo lepsza niż tradycyjny krem z filtrem.

Wady opalania

1. Słońce wchodzi w reakcje z niektórymi lekami.

Pod wpływem działania słońca i jednoczesnym przyjmowaniu niektórych leków może wystąpić niepożądana reakcja skórna. Zwykle występuje ona w postaci zaczerwienienia, wysypki, przebarwień lub stanów zapalnych. Do leków fotouczulających zaliczają się:

  • preparaty moczopędne;
  • antybiotyki (tetracykliny);
  • leki i preparaty obniżające cholesterol;
  • leki przeciwalergiczne (niektóre);
  • leki przeciwhistaminowe;
  • leki przeciwwymiotne;
  • leki przeciwdepresyjne;
  • leki na serce;
  • niesteroidowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;
  • barbiturany.

2. Słońce powoduje przebarwienia skóry.

Długie opalanie bez żadnej ochrony jest przyczyną powstawania przebarwień skóry. W takiej sytuacji należy zrezygnować z gabinetowej pielęgnacji skóry pod postacią zabiegów takich jak złuszczanie naskórka kwasami AHA i BHA, mikrodermabrazja oraz zabiegi laserowe. Ryzykowne będzie również stosowanie kosmetyków z zawartością ziół fotouczulających powodujących przebarwienia skóry. Są to m.in. szałwia, dziurawiec, arcydzięgiel.

3. Słońce przyspiesza procesy starzenia się skóry.

Promienie słoneczne UVB powodują rumień skóry, a także zmniejszenie ilości takich substancji jak kwas hialuronowy w jej komórkach. Z kolei promienie UVA docierają do skóry właściwiej i tam niszczą kolagen i elastynę. Wszystko to sprawia, że skóra staje się mniej jędrna i elastyczna, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Promienie słoneczne przyczyniają się także do powstawania wolnych rodników, które w konsekwencji uszkadzają łańcuch DNA. W wyniku tego skóra staje się szorstka w dotyku i rogowacieje.

4. Słońce przyczynia się do nowotworów skóry.

Nadmierne eksponowanie na słońce przyczynia się do powstawania znamion skórnych, które z biegiem czasu mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *