Blizny – jak o nie dbać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Blizny to niechciane pamiątki po zabiegach operacyjnych lub niewielkich wypadkach takich jak otarcia czy poparzenie. Aby zapobiec ich nieestetycznemu wyglądowi i sprawić, by były jak najmniej widoczne, należy dbać o nie od samego początku. Właściwa i regularna pielęgnacja sprawi, że staną prawie niewidoczne.

Blizny - jak o nie dbać?

Blizny – przyczyny powstawania

Blizna to zmiana skórna, która najczęściej pojawia się po zabiegach chirurgicznych lub innego rodzaju uszkodzeniach skóry. Nie u każdego jednak przedstawia się tak samo. To w jaki sposób wygląda zależne jest przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Jednak co jeszcze określa ich pojawienie się?

Wszystko uwarunkowane jest tym jaki rodzaj skóry posiadamy. U osób ze skórą wrażliwą, bliznę może spowodować nawet lekkie zadrapanie. U innych proces gojenia się zadrapania przebiega szybko i bez pozostawienia żadnego śladu. Częstymi przyczynami powstawania blizn mogą być nieprawidłowości w gojeniu się ran np. pojawienie się zakażenia, które może spowodować rozejście się tkanki.

Wyróżniamy wiele rodzajów blizn. Należą do nich:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • blizny potrądzikowe – tzw. blizny zanikowe, u których w wyniku obecnego stanu zapalnego i zbierania się ropy dochodzi do nieprawidłowego gojenia się ran w skórze. Warto zaznaczyć, że blizny trądzikowe są małe, jednak liczne;
  • blizny pooperacyjne – następują w wyniku nacięcia skóry skalpelem i jej ponownego zszycia;
  • blizny pooparzeniowe – są wynikiem oparzenia skóry;
  • blizny pourazowe – powstają w wyniku urazu mechanicznego.

Blizny – jak o nie dbać?

1. Jak dbać o świeżą bliznę?

Zwykle po ranach pooperacyjnych lub pourazowych na początku pozostają szwy. Po ich zdjęciu wiele osób myśli, że proces leczenia oraz gojenia jest zakończony. Jednak tak niestety nie jest. Kolagen w skórze będzie ulegał przebudowie jeszcze przez kilka miesięcy. W związku z tym struktura blizny będzie się permanentnie zmieniać. Dlatego też to właśnie w tym czasie warto odpowiednio zadbać o bliznę, aby właściwie się zagoiła i stała się jak najmniej widoczna.

W pierwszym etapie pielęgnacji świeżej blizny bardzo ważna jest jej higiena oraz aseptyka, co wiąże się z regularnym oczyszczeniem, odkażaniem, a także pilnowaniem, aby była sucha. Ważne jest również, aby w tym czasie blizna nie była eksponowana na działanie promieni UV oraz nie miała kontaktu z chlorowaną wodą. Istotnym elementem jest również masaż blizny. Odpowiednio wykonywane ruchy pobudzą tkanki do działania oraz zapobiegną powstawaniu jej zrostów.

2. Jak zmniejszyć widoczność blizny?

Kiedy rana jest już w pełni zagojona, pozostaje jej pielęgnacja w celu zminimalizowania wyglądu oraz niedopuszczenia do przerostu, czyli tworzenia się tzw. keloidów. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie specjalnych plastrów silikonowych. Taka kuracja jest długoterminowa, trwa od 4 do 6 miesięcy. Innym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. zmiękczania blizny, a więc aplikacja kremu, balsamu lub specjalistycznego żelu na blizny potrądzikowe, pourazowe, pooparzeniowe. Preparaty te zwykle posiadają w składzie wyciąg z cebuli, czarnuszkęwitaminę C, witamina E, kwas glikolowy oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Preparaty te stosuje się zwykle kilka razy na dobę aplikując cienką warstwę.

Kurację można wspomóc również terapią od wewnątrz, stosując dietę bogatą w witaminy i minerały. Szczególnie znajdować się w niej powinna witamina A i E, które nawilżają i regenerują naskórek. Ważnym składnikiem jest również cynk, który działa przeciwzapalnie.

Ostatecznością w poprawie wyglądu blizn lub ich maksymalnej redukcji są zabiegi z dziedziny kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Zalicza się do nich między innymi laser, który stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod poprawy wyglądu skóry.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *