IPL (intense pulsed lihgt) to nowoczesna metoda trwałej redukcji owłosienia. Jest bardzo wygodną formą usuwania niechcianych włosków, ponieważ wizyta trwa stosunkowo krótko, nie jest w niej wymagane znieczulenie, a efekt może być już widoczny nawet po pierwszym zabiegu. Jednak jak każda ingerencja w ciało i różnego rodzaju zabiegi, oprócz zalet mogą nieść za sobą pewne ryzyko, a także skutki uboczne. Jakie więc posiada zabieg IPL?

IPL - zalety i skutki uboczne

IPL – na czym polega?

IPL (intense pulsed lihgt) to nowa technologia w dziedzinie kosmetologii pozwalająca na trwałą redukcję owłosienia. Za pomocą głowicy emitującej intensywnie, pulsujące światło można pozbyć się zarówno pojedynczych włosków na twarzy jak i większej ich ilości na innej okolicy ciała (np. na nogach, plecach czy klatce piersiowej).

Zabieg wykonany metodą IPL nie wymaga podawania znieczulenia, gdyż odczucia towarzyszące podczas depilacji są komfortowe. Głowica emituje intensywną wiązkę promieni świetlnych, które w kontakcie ze skórą przekształcane są natychmiastowo w energię cieplną, a ta wychwytuje barwnik włosa (melaninę) znajdujący się w cebulce. Pod wpływem wysokiej intensywności ciepła cebulka zostaje trwale niszczona. Zabieg techniką IPL sprawdza się przede wszystkim na włosach ciemnych i jasnej skórze. Gdy warunki te zostaną spełnione światło doskonale wychwyci melaninę cebulki włosa skutkując bardzo dobrymi efektami zabiegu.

IPL – zalety zabiegu

1. Czas.

Jedną z głównych zalet usuwania owłosienia metodą IPL jest fakt, że włoski są usuwane trwale. A więc jest to metoda zdecydowanie skuteczniejsza od wosku, depilatora, nie wspominając o maszynce czy kremach depilacyjnych. Włosy poddawane zabiegom tego rodzaju są niszczone na długi okres czasu, który wynosi około 1 rok. Porównując, maszynkę używamy średnio co 3 dni, krem depilacyjny podobnie, a wosk co 2 – 3 tygodnie. Różnica między domowymi metodami, a metodą IPL jest wyraźnie zauważalna.

Dodatkowym plusem tego zabiegu jest jego czas wykonania. Okolice takie jak pachy, bikini czy wąsik zajmuje dosłownie kilka minut. Oczywiście im większa powierzchnia danego miejsca na ciele tym czas wykonania rośnie. Nie przekracza on jednak pełnej godziny.

IPL jest metodą bezinwazyjną, co oznacza, że inne tkanki znajdujące się w obszarze wykonywania zabiegu nie są okalane przez światło. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem selektywnej fototermolizy.

2. Efekty.

I najważniejsze, efekty postępują z każdym zabiegiem. Redukcja włosów następuje po każdym zabiegu i wynosi około 30%. Ponadto stają się one delikatniejsze i zostaje spowolnione tempo ich wzrostu. A więc depilacja pomiędzy zabiegami staje się coraz rzadsza i prowadzi nawet do tego, że o niej zapominamy.

Ważną zaletą jest również fakt, że niwelują się wszelkie podrażnienia na skórze. Jeżeli po domowych metodach depilacji pojawiały się podrażnienia lub wrastające włoski, IPL również je redukuje i leczy skórę. Warte podkreślenia jest również to, że stan skóry wyraźnie się poprawia z tego względu, że mieszki włosowe, z których wyrasta włos stają się coraz mniej widoczne. Jest to udręka osób o jasnym fototypie skóry, gdzie skóra pomimo depilacji woskiem lub całkowitego zgolenia włosków obsypana jest tzw. czarnymi kropkami, co nie wygląda estetycznie.

Ponadto dzięki tej metodzie zyskujemy komfort gładkiej skóry, wrasta nasza samoocena i pewność siebie, a także spontaniczność. Dodatkowo oszczędzamy czas podczas porannej toalety.

IPL – skutki uboczne

1. Zaczerwienie i świąd skóry.

Objawy te są bardzo naturalnym następstwem usuwania owłosienia metodą IPL. Wszystko ze względu na to, że światło, które oddaje głowica przekształcane jest w energię cieplną i wynosi około 65 stopni Celsjusza. Oddziałuje ono na skórę, podnosząc jej temperaturę co skutkuje pojawieniem się delikatnego rumienia w miejscu zabiegowym. Zaczerwienie utrzymuje się przez około 15-30 minut po zabiegu. Świąd skóry może być spowodowany zgoleniem włosków tuż przed zabiegiem i szybkim ich odrastaniem, nie występuje jednak u każdego.

2. Wrażliwość skóry na słońce.

Zabiegi IPL zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych wywołując przebarwienia skóry. Dlatego też nie powinno wybierać się na solarium oraz intensywne opalanie przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone. Przed ekspozycją na słońce warto zabezpieczyć się ochronnym kremem z filtrem.

3. Zmiany w zabarwieniu skóry.

Zabiegi wykorzystujące działanie intensywnie pulsującego światła, a takim jest zabieg IPL, wskazane są głównie osobom o jasnym fototypie skóry. Daje to przede wszystkim pewność, że efekty terapii sprostają oczekiwaniom klientki oraz to, że nie dojdzie do oparzenia w trakcie zabiegu. U osób z mocno opaloną skórą lub naturalnie ciemnym fototypie zabieg nie jest polecany, ponieważ światło może rozproszyć się na barwnik skóry (nie cebulki włosa) powodując jej oparzenie, a następnie nieestetyczne zmiany pigmentacyjne – przebarwienia.

4. Zakażenie.

Zmiany infekcyjne należą do bardzo rzadkich skutków ubocznych. Mogą się jednak zdarzyć, ale głównie w bardziej inwazyjnych zabiegach laserowych. Przy pojawieniu się infekcji na skórze, po tego rodzaju zabiegach zazwyczaj przepisywana jest maść antybiotykowa zapobiegająca zakażeniu. Gdy pojawi się zakażenie nie należy drapać skóry, aby nie szerzyć infekcji w innych jej miejscach.

5. Blizny.

Blizny także należą do bardzo rzadko występujących skutków terapii IPL. Jeżeli parametry zabiegowe zostaną prawidłowo dobrane do klientki, a także wykluczy się wszystkie przeciwwskazania i zabieg wykona wykwalifikowany kosmetolog to nie ma o co się martwić. Najczęściej blizny mogą powstać u osób, które wykazują skłonność do powstawania bliznowców i zatają ten fakt przed zabiegiem. Bliznowce (keloidy) należą do głównych przeciwwskazań tego rodzaju terapii.

6. Wysypka i nawrót problemu skóry.

Po zabiegu IPL zdarza się wystąpienie wysypki na skórze. Spowodowana może być m.in. kosmetykami zastosowanymi po zabiegu jak i stymulacją skóry przez światło, które na nią oddziałuje zarówno przy usuwaniu owłosienia jak i przy leczeniu trądziku. W przypadku gdy wykonywana jest fototerapia w celu redukcji trądziku, na początku może być widoczne pogorszenie stanu skóry. Jest to normalne, ponieważ skóra pobudzana jest w sposób naturalny do samoistnego oczyszczania się. Po przejściu tego etapu trądzik stopniowo zostaje eliminowany.

Polecane produkty:

Aktualizacja: