Wrastające włoski to wynik częstej depilacji, który występuje u coraz większej ilości kobiet. Czerwone kropki, grudki i krosty na skórze to mało przyjemny widok zwłaszcza kiedy nadchodzi lato. Co robić, aby zapobiegać wrastającym włosom oraz jak walczyć jeśli już pojawi się problem? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Wrastające włoski - sposoby jak z nimi walczyć

Zwykle po depilacji występuje podrażnienie skóry oraz delikatne jej zaczerwienienie. Jednak najczęstszym problemem jest fakt pojawiania się wrastających włosków i związane z nimi zapalenie mieszków włosowych. Powstaje to na skutek ciągłego uszkadzania naskórka, traktowanie go ostrym ostrzem maszynki czy silnymi środkami chemicznymi. Wszystko to może spowodować jej zupełne osłabienie. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiegać wrastaniu włosków oraz na skuteczną walkę z nimi.

Wrastające włoski – przyczyny

Główną przyczyną wrastania włosów jest stosowanie depilacji woskiem, depilatora oraz depilacji pastą cukrową. Metody te skutecznie osłabiają włos, który nie ma siły przebić się przez warstwy skóry. Stosującc regularnie jedną z wyżej wymienionych metod przez długi czas można doprowadzić skórę do złego stanu. W tym przypadku warto depilator lub wosk zamienić na tradycyjną maszynkę, która nieco wzmocni wcześniej osłabione włoski. Wówczas będą mieć one siłę przedostać się na powierzchnię skóry.

Często wrastające włoski połączone są z problem zapalenia mieszków włosowych wywołane, głównie przez zakażenie bakteryjne. Na skórze wówczas pojawiają się pęcherzyki i krosty wypełnione treścią ropną. Należy pamiętać, aby nie wyciskać takich zmian, ponieważ w ten sposób można rozprzestrzenić zakażenie w inne miejsca na skórze. Zalecane jest tu przede wszystkim przemywanie skóry preparatami dezynfekującymi oraz o działaniu przeciwzapalnym. W domowej pielęgnacji skóry należy stosować kosmetyki hypoalergiczne. Mamy wówczas pewność, że preparaty te nie uczulą nas i nie wywołają reakcji niepożądanych. Jeśli zmiany nie będą się goić, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa.

Najczęściej problem wrastających włosków lokalizuje się:

  • na linii bikini
  • na tylnych częściach ud
  • na łydkach
  • pod pachami

Wrastające włoski – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli stosujesz przez długi czas depilację woskiem lub depilatorem warto zmienić metodę na tradycyjną maszynkę. Dzięki niej wzmocnisz włosy przez co będą miały siłę przedostać się na powierzchnię skóry. W celu pozbycia się wrastających włosów warto pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingów skóry. Złuszczysz w ten sposób martwe komórki naskórka zalegające na powierzchni skóry i ułatwisz włosom przedostanie się na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest peeling cukrowy, peeling solny lub wykonywany np. szczotką ryżową czy zwykłą gąbką do kąpieli. Pamiętaj jednak o niezbyt intensywnym masowaniu skóry, ponieważ w ten sposób można ją dodatkowo podrażnić i wywołać większy stan zapalny.

W przypadku dużych stanów zapalnych pojawiających się na skórze należy smarować skórę preparatami łagodzącymi m.in. maścią cynkową, tribiotykiem, sudocremem czy naturalnego pochodzenia olejem z czarnuszki, żelem aloesowym czy wyciągiem z rumianku. Bardzo przydatne jest regularne smarowanie skóry maścią z mocznikiem o stężeniu 10%, który zmiękczy naskórek, przez co włos będzie posiadał łatwiejszą drogę do przebicia się na zewnętrzną powierzchnię skóry. Oprócz pozbycia się problemu wrastających włosów sprawisz, że naskórek stanie się bardziej gładki i miękki w dotyku.

Na wrastające włoski pomoc może przynieść także naturalny specyfik – ałun. Jest to kryształ potasu pochodzenia wulkanicznego. Minerał ten posiada wiele cennych właściwości m.in. łagodzi podrażnienia po depilacji, męskim goleniu czy niweluje nieprzyjemny zapach potu. Jak należy go stosować? Kryształ ałunu trzeba wcierać bezpośrednio w skórę, którą wcześniej poddano depilacji. Przed użyciem wystarczy go tylko nieco zwilżyć. Wykazuje właściwości antyseptyczne i odkażające, hipoalergicznie i regenerujące podrażnione tkanki. Warto pamiętać, że kryształ ałunu powinien być przeznaczony do użytku tylko dla jednej osoby.

Często, gdy z racji desperacji trafiamy do dermatologa słyszymy o rozwiązaniu problemu wrastających włosów za pomocą metody trwałego usunięcia włosów, czyli często polecana przez lekarzy specjalistów –  laseroterapia lub fotodepilacja.

Wrastające włoski – jak zapobiegać?

  • Wykonuj peeling skóry 12 godzin przed depilacją włosów.
  • Zarówno przed zabiegiem jak i po pamiętaj o dezynfekcji skóry.
  • Po wykonanej depilacji pamiętaj o stosowaniu preparatów łagodzących, zapobiegających wrastaniu włosów oraz spowalniających ich wzrost.
Polecane produkty:

Aktualizacja: