Depilacja miejsc intymnych dla wielu kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Głównie z tego względu, że pochłania dużo czasu i sprawia ból, a za kilka dni efekt praktycznie przestaje już być widoczny. Jak wykonać depilację, aby była szybka, skuteczna i bezbolesna? Oto wskazówki.

Depilacja miejsc intymnych – rodzaje i charakterystyka

Depilacja miejsc intymnych możne być wykonywana samemu w domu, lecz na długą metę wszystko zakończyć się może podrażnioną skórą, wrastającymi włosami i naszą frustracją. Dlatego, najlepiej udać się do specjalisty.

Obecnie pojawiło się dużo gabinetów specjalizujących się tylko w wykonywaniu manicure i stylizacji paznokci czy gabinety zajmujące się wyłącznie pielęgnacją stóp. Istnieją również takie, w których możemy wykonać i skupić się tylko na depilacji naszego ciała.

Gama zabiegów depilacyjnych w gabinetach kosmetycznych jest szeroka i można wybierać je kierując się swoim progiem bólu, oczekiwaniami jakie posiadamy oraz trwałością efektów, które uzyskamy.

Do najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych usuwających owłosienie z miejsc intymnych zaliczamy takie jak:

Depilacja miejsc intymnych – rodzaje

1. Depilacja woskiem.

Jak się przygotować?

Pierwszy krok w depilacji woskiem należy do klientki, bowiem to ona musi przygotować miejsce bikini do zabiegu. Należy więc stworzyć odpowiednie warunki, czyli zapuścić takiej długości włos (około 0,5 cm), aby mógł on przyczepić się do wosku. Nie może być zbyt krótki, ponieważ wosk może go nie chwycić, ani zbyt długi, gdyż włosy będą ciągnąć skórę przy jego nakładaniu dając nieprzyjemne odczucia.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem kosmetolog musi obowiązkowo wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Jeśli klientka ich nie posiada, śmiało można przechodzić do procedury zabiegowej. W zależności od tego jak dużą powierzchnię okolicy bikini klientka chce wydepilować, kosmetolog udostępnia bieliznę jednorazową dla lepszego komfortu podczas zabiegu. Jeśli decydujemy się na bikini brazylijskie, wówczas taka bielizna bardziej przeszkadza niż pomaga, dlatego zaleca się z niej nie korzystać. Skóra klientki zawsze musi być zdezynfekowana i odtłuszczona, a kosmetolog powinien posiadać rękawiczki ochronne.

Następnie nakłada on wosk zgodnie ze wzrostem włosa, jednocześnie delikatnie napinając skórę w tym miejscu. Warto rozpocząć depilację od pachwin, ponieważ w tym miejscu włosów jest niewiele. Taką kolejnością zaznajomimy klientkę z odczuciami, zwłaszcza jeśli wykonuje tą depilację po raz pierwszy. Po nałożeniu wosku na skórę przykładany jest pasek materiału, który należy mocno potrzeć, aby mógł dobrze przylgnąć do skóry. Następnie szybkim i energicznym ruchem jednej ręki zrywany jest plaster materiału jak najbliżej powierzchni skóry. Druga ręka kosmetologa napina skórę, z której zrywany był plaster. Niweluje to odczucie dyskomfortu podczas jego zrywania.

Teraz można przejść na okolicę wzgórka. Niewielkimi partiami nakładany jest wosk i zrywany taką samą techniką jak powyżej. Kolejną partią ciała są wargi sromowe, które są najtrudniejszym miejscem z całej okolicy bikini. Wargi sromowe to miejsce przede wszystkim bardzo delikatne, dlatego powinny być wykonywane przez profesjonalistę. Skóra w tej okolicy nie jest tak napięta jak na wzgórku, więc przy depilacji konieczne jest ich mocne napięcie. Okolica między pośladkowa jest miejscem gdzie depilacja trwa dosłownie kilka minut i wystarczą przy tym tylko 3-4 ruchy ręki kosmetologa.

Po depilacji, jeśli na skórze widoczne są pozostałości po wosku, kosmetolog zdejmuje je specjalną do tego oliwką. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, a mieszki włosowe rozszerzone. Jest to naturalny objaw po takim zabiegu. Kosmetolog oprócz oliwki  nałożyć może preparat łagodzący na skórę lub przyjemnie chłodzący żel, który zniweluje zaczerwienie skóry. Warto na taki zabieg przyjść w luźnych spodniach lub spódnicy i najlepiej bawełnianej bieliźnie, aby po zabiegu nie uciskać okolicy bikini. Nie wskazana jest w tym dniu kąpiel na basenie, jazda na rowerze i solarium. Warto odczekać dzień lub dwa aż zniknie zaczerwienienie.

Efekty

Pamiętajmy, że depilacja woskiem, mimo że usuwa cały włos, nie jest metodą długotrwałą. Efekt tej metody utrzymuje się około 3-4 tygodnie. Stałe korzystanie z depilacji woskiem może skutkować tym, że dojdzie do zmiany struktury włosów, (przez co staną się delikatniejsze), wolniejszego ich odrostu, a nawet zaniku ich w niektórych miejscach. Warto jednak podkreślić, że metoda ta jest mało komfortowa.

2. Depilacja pastą cukrową.

Depilacja pastą cukrową wykorzystuje przede wszystkim naturalne składniki takie jak wodę i cukier. Jest to duża zaleta, ponieważ zmniejsza ona ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na skórze klientki. Z tego też względu wiele pań decyduje się właśnie na tę metodę depilacji okolic intymnych.

Przebieg zabiegu

Technika nakładania pasty cukrowej różni się nieco od techniki nakładania wosku. Cała masa cukrowa rozkładana jest przez kosmetologa małymi porcjami na skórę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa i usuwana w kierunku zgodnym z jego wzrostem.

Ważną informacją w tej metodzie jest fakt, że pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a co za tym idzie nie wywołuje jej podrażnień. Dlatego to właśnie ta metoda bardziej polecana jest do depilacji miejsc intymnych niż depilacja woskiem.

Efekty

Efekty depilacji pastą cukrową utrzymują się około 3-4 tygodnie. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć.

3. Fotoepilacja.

Przebieg zabiegu

Fotoepilacja to innowacyjna metoda usuwania owłosienia. Zabieg ten wykorzystuje energię świetlną, która w kontakcie ze skórą zamienia się w energię cieplną. Ciepło to dociera do cebulki włosa, które trwale ją niszczy.

Efekty

Pierwsze efekty zauważalne są już po 10-14 dniach od zabiegu. Włoski wówczas wypadają same. Istotne jest to, że każdy zabieg daje nam redukcję włosków do około 30%. Dlatego też, aby dojść do całkowitego usunięcia owłosienia należy wykonać  całą serię, która wynosi około 10 zabiegów. Po wykonaniu ich w regularnych odstępach czasu zyskujemy efekt długotrwały, nawet do roku.

Zalety

Dużą zaletą tej metody jest fakt, że w trakcie trwania serii zabiegów zmienia się struktura włosa, włos odrasta wolniej, a podrażnienia po domowych depilacjach na skórze znikają i co ważne – nie powstają nowe.

Fotoepilacja szczególnie dobrze sprawdza się przy okolicach intymnych, ponieważ nie jest to metoda bolesna i trwa stosunkowo szybko, bo 15-20 minut. Można więc skorzystać z niej nawet w trakcie pracy podczas przerwy na lunch.

Metoda ta nie daje żadnych dolegliwości bólowych podczas trwania zabiegu, nawet w tak wrażliwym miejscu jak okolica bikini. Nie pozostawia również podrażnień na skórze. Po takim zabiegu można więc od razu wracać do obowiązków dnia codziennego. Warto jednak nie wybierać się w dniu zabiegu na basen, saunę, a także wstrzymać się przez około tydzień od wizyt w solarium.

Podsumowanie

Jest to metoda dla osób wrażliwych, bowiem zabieg fotoepilacji jest bezbolesny. Jest trwałą metodą usuwania owłosienia, więc warto rozważyć jej wybór niż zmagać się z codzienną depilacją tak wrażliwego miejsca jakim jest bikini. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i ceniących sobie swój czas, ponieważ trwa 15- 20 min.

4. Epilacja laserowa.

Przebieg zabiegu

Jest to zabieg z tej samej rodziny co fotoepilacja. Jednak to metoda nieco starsza i niestety mniej komfortowa. Zabieg jest znacznie bardziej odczuwalny niż przy nowoczesnej fotoepilacji. Niemniej jednak równie skuteczny.

Efekty

Efekty wystarczają na około 1 rok. Nie zapominając przy tym o zabiegach przypominających i utrwalających efekty całej serii. Ze względu na to, że światło lasera jest nieco intensywniejsze i przez to bardziej odczuwalne, seria obejmuje mniej zabiegów, bo około 4-6 wykonywanych w odstępach 1,5 miesięcznych.

Po zabiegu na skórze pojawia się obrzęk oraz widoczne są mocno rozszerzone mieszki włosowe, które mogą delikatnie krwawić. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym.

Podsumowanie

Epilacja laserowa to metoda głównie dla osób o wysokiej odporności na ból. Zabiegi wyraźnie odczuwalne są na ciele, natomiast na bikini znacznie bardziej. Oprócz dyskomfortu towarzyszącemu podczas zabiegu jest to metoda bardzo skuteczna i zapewniająca komfort gładkiej skóry na długo.

Depilacja miejsc intymnych – jaką metodę wybrać?

Depilacja miejsc intymnych posiada wiele metod. Jednak to od nas samych zależy jaką wybierzemy. Każdy z nas jest inny, posiada inną wrażliwość, a przede wszystkim inny rodzaj włosa, który nie zawsze można poddać każdej metodzie depilacji. Niemniej jednak, warto cieszyć się innowacją gabinetów kosmetycznych, które oferują nam szeroką gamę takich zabiegów, a także coraz lepsze metody umożliwiające posiadania gładkiej skóry.

Polecane produkty:

Aktualizacja: