Fotoepilacja – laserowe usuwanie owłosienia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fotoepilacja to zabieg polegający na niszczeniu mieszków włosowych przy pomocy kontrolowanych błysków światła, które posiada ściśle określoną długość oraz intensywność. Jak więc wygląda proces usunięcia niechcianego owłosienia?

Fotoepilacja - laserowe usuwanie owłosienia

Fotoepilacja

Fotoepilacja jest bardzo prostym zjawiskiem. Odwołując się do przykładu: kiedy wystawiamy przedmiot na słońce, robi się ciepły. A gdy jest on czarny, robi się jeszcze cieplejszy, ponieważ absorbuje więcej energii słonecznej. To samo dzieje się z włosami: absorbują emitowane przez urządzenie światło, a intensywne ciepło niszczy je. Należy podkreślić, że ogrzewanie to jest bezbolesne. W celu uzyskania jak najlepszych efektów fotodepilacji cała energia światła wysyłana przez urządzenie musi być pochłonięta przez barwnik włosa (feomelaninę – forma melaniny), a nie przez okoliczną tkankę.

Warto zwrócić uwagę, że jest to pigment, który odpowiada za kolor włosa. Im jest on ciemniejszy, tym zabieg będzie skuteczniejszy, efekty bardziej zadowalające. Przy jasnych włosach epilacja może przynieść mniejsze rezultaty.

Fototypy skóry według klasyfikacji Fitzpatricka:

  • Typ I: trudna do opalenia, zawsze ulega oparzeniom;
  • Typ II: trudna do opalenia, bardzo łatwo ulega oparzeniom;
  • Typ III: opala się po początkowym oparzeniu;
  • Typ IV: łatwo się opala, rzadko ulega poparzeniu;
  • Typ V: bardzo łatwo i mocno się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom;
  • Typ VI: bardzo mocno się opala, nigdy nie ulega oparzeniom.

Aby skóra nie absorbowała całej energii ze światła wychodzącego z głowicy, należy stosować urządzenia, które generują światło o tej samej długości fali co włosy, w celu zniszczenia ich cebulek. Każdy laser ma inną długość fali (kolor), w zależności od rodzaju stosowanego promieniowania. Na przykład laser rubinowy jest czerwony (długość fali 695 nm), natomiast laser aleksandrytowy wykazuje długość fali 755 nm.

Zobacz również: Lasery w kosmetologii.

Przykład

Laser rubinowy powinien być używany wyłącznie na włosy czarne u osób na tych obszarach twarzy, gdzie skóra jest delikatna. Jeśli używamy go na ciemniejszą skórę, energia będzie wchłaniana przez skórę i włosy, co nie pozwoli na ich całkowite usunięcie. Podobnie, jeśli włosy są bardzo jasne, to nie pochłoną one na tyle energii, aby mogły zostać zniszczone.

Fotoepilacja technologią IPL (Intense Pulsed Light) oferuje nieinwazyjny zabieg usuwania zbędnego owłosienia w dowolnym miejscu ciała. Zazwyczaj uzyskuje się długotrwałe wyniki, gdy zabieg powtórzony jest raz w roku. W lutym 2000 roku amerykańska FDA (Food and Drug Administration – amerykańska Agencja Żywności i Leków) uznała zabieg IPL jako sposób trwałej redukcji włosów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W przeciwieństwie do laserów o stałej długości fali, technologia IPL pozwala na wybór takich możliwości jak:

  • dostosowanie długości fali do koloru skóry i koloru włosów;
  • dopasowanie do koloru i struktury włosów;
  • usunięcie włosów we wszystkich fototypach skóry, nawet typu VI;
  • pozbycie włosów z dowolnego miejsca ciała: twarz, pachy, pachwiny, plecy.

Jak działa fotoepilacja IPL?

Działanie fotodepilacji odbywa się na różnych etapach.

1. Skóra  przed przed zabiegiem IPL.

Długość fali dopasowana jest do zawartości melaniny we włosach oraz w pobliskich tkankach, gdy skóra posiada wyższy fototyp – jest ciemniejsza (wtedy może dochodzić do ewentualnego rozproszenia światła). Intensywne światło pulsacyjne jest selektywnie dostarczane do mieszka włosowego bez uszkodzenia naskórka.

2. Skóra w trakcie zabiegu IPL.

Podczas zabiegu zwiększa się temperatura przez co wytwarzane jest więcej ciepła w cebulce. Część energii intensywnie pulsującego światła IPL jest absorbowana (pochłaniana) przez barwnik włosa, a pozostała część przenika przez skórę właściwą i bezpośrednio wchłaniana jest przez cebulkę włosa. Takie działanie podczas zabiegu IPL, powoduje nieodwracalne usunięcie większości komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów.

3. Skóra po zabiegu IPL.

Zniszczone włosy i ich cebulki są eliminowane poprzez naturalny proces fizjologiczny, czego wynikiem jest długoterminowa depilacja.

Przebieg zabiegu fotoepilacji

Na poniższym filmie pokazujemy jak przebiega fotodepilacja pach:

Podsumowanie

Ilość zabiegów zależy od miejsca, w którym są one wykonywane, a także rodzaju włosów i skóry. Dla zadowalającego wyniku, czyli całkowitego usunięcia niechcianych włosów należy wykonać średnio 6 zabiegów. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z nas posiada inną fizjologię. Jedna osoba będzie potrzebować serii 6 zabiegów, druga więcej.  Nie mniej jednak zabieg IPL nie jest inwazyjny i pozwala w łatwy i szybki sposób pozbyć się włosów na dowolnym obszarze ciała.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

43 odpowiedzi

  1. Kolejna metoda usuwania niechcianych włosków. Ja jestem zadowolona ze swojego depilatora laserowego.;)

  2. Nie słyszałam o tej metodzie, ale wydaję się dość ciekawa i mniej problematyczna niż tradycyjne sposoby 😉

  3. a jak wygląda kwestia kosztów?

    może bym się skusiła, ale ciężko mi uwierzyć w to „na zawsze” 😉

  4. Już jakiś czas zastanawiam się nad bardziej trwałą metodą depilacji. Na rynku jest teraz tego tyle, że nie wiadomo co wybrać. Fajnie, że tu trafiłam i mogłam przeczytać trochę więcej na temat tej właśnie metody.

  5. Już od dawna marzę o tym, żeby sobie sprawić depilator laserowy. Dzięki za wyczerpujące info 🙂

  6. W bardzo przystępny sposób wszystko wyjaśnione. Będę musiała się w końcu na taki zabieg zdecydować, bo ile można się męczyć z maszynkami, nie mówiąc o czasie, który się na to traci.

  7. Z jednej strony zawsze chciałam takiego zabiegu, z drugiej… nadal się boję. Laser to jednak laser. Na razie zostanę przy swoim depilatorze elektrycznym. 🙂

  8. Korzystałam z depilacji laserowej, ale przerwałam cykl zabiegów po mniej więcej trzech. Ciągle mam w planach dokończenie serii, ale jest to spychane za inne zajęcia. Co nie zmienia faktu, że miejsca, które poddałam tym trzem dotychczasowym zabiegom mają wyraźnie przerzedzone włoski, więc efekt już jest trochę widoczny.

  9. Planuję kiedyś w przyszłości wypróbować ten zabieg, ale na razie ze względów przede wszystkim finansowych odkładam to i odkładam.Na całe szczęście (lub nieszczęście) moje włoski są bardzo ciemne, więc z pewnością zabieg będzie u mnie skuteczny 🙂

  10. Kiedyś zastanawiałam się nad taką metodą, ale na razie jakoś radzę sobie inaczej 🙂 Może za jakiś czas 😉

  11. Skusiłam się kiedyś na laserowe usuwanie włosków i niestety klapa… kupa kasy poszła a efektu brak. Nigdy więcej!

  12. Z dystansem podchodzę do tego typu zabiegów. Sama nigdy nie próbowałam ale jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś był zadowolony w 100%. I te koszty…

    Pozdrawiam

  13. Generalnie nie cieszę się, z faktu, że jestem blada, brwi musze robić i rzęsy też podkreślać, ale jeden plus tego jest-włosów na nogach mam niewiele i sa tak jasne, że na upartego nie musze ich usuwać 🙂

  14. Ja już dawno temu zastanawiałam się nad fotodepilacją, bo denerwuje mnie ciągłe depilowanie nóg i walczenie z późniejszymi podrażnieniami. Tylko obawiam się reakcji mojej skóry na ten zabieg.

  15. Ciekawe to z fototypami skóry. Mi ciężko określić jaką mam. czasem są lekkie oparzenia, czasem nie ma… :)Ja chyba nie zdecydowałabym się na taki zabieg. Mam jasne i cienkie włoski. Dużego problemu u siebie nie widzę. Raczej radzę sobie w tradycyjny sposób:)

  16. Słyszałam, że średnio efekt wystarcza na 1,5 roku, później trzeba robić przypomnienia raz na jakiś czas, ja osobiście mam spokój już ponad pół roku z moimi pachami, choć z końcem roku myślę, że będę musiała wykonać 1 zabieg przypominający. Z efektu jestem zadowolona. Co do bikini myślę, że sprawa ma się tak samo 🙂

  17. Zabieg raczej nie dla mnie, bo owłosienie na moich nogach jako facet lubię, ale muszę przyznać, że bardzo wyczerpujący temat post. Bardzo przydatny!

  18. Może to dobre rozwiązanie, ponieważ kremu do depilacji muszę używać bardzo często. A czy ten zabieg może uczulać skórę?

  19. Bardzo mi obcy temat, ale z ciekawością przeczytałem artykuł od deski do deski 🙂 Dziękuję za rzetelne i rzeczowe wyjaśnienie tematu 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *