Naturalny kolagen na skórę

Fotoepilacja to zabieg niszczący mieszki włosowe przy pomocy kontrolowanych błysków światła, które posiada ściśle określoną długość oraz intensywność. Jak więc wygląda proces usunięcia niechcianego owłosienia? Podpowiadamy.

Fotoepilacja - laserowe usuwanie owłosienia

Fotoepilacja

Fotoepilacja to bardzo proste zjawisko. Odwołując się do przykładu: kiedy wystawiamy przedmiot na słońce, robi się ciepły. A gdy jest on czarny, robi się jeszcze cieplejszy, ponieważ absorbuje więcej energii słonecznej. To samo dzieje się z włosami: absorbują emitowane przez urządzenie światło, a intensywne ciepło niszczy je. Ogrzewanie to jest bezbolesne. W celu uzyskania jak najlepszych efektów fotodepilacji cała energia światła wysyłana przez urządzenie musi być pochłonięta przez barwnik włosa (feomelaninę – forma melaniny), a nie przez okoliczną tkankę.

Warto zwrócić uwagę, że jest to – pigment, który odpowiada za kolor włosa. Im jest on ciemniejszy, tym zabieg będzie skuteczniejszy, efekty bardziej zadowalające. Przy jasnych włosach epilacja może przynieść mniejsze rezultaty.

Fototypy skóry według klasyfikacji Fitzpatricka:

  • Typ I: trudna do opalenia, zawsze ulega oparzeniom.
  • Typ II: trudna do opalenia, bardzo łatwo ulega oparzeniom.
  • Typ III: opala się po początkowym oparzeniu.
  • Typ IV: łatwo się opala, rzadko ulega poparzeniu.
  • Typ V: bardzo łatwo i mocno się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom.
  • Typ VI: bardzo mocno się opala, nigdy nie ulega oparzeniom.

Aby skóra nie absorbowała całej energii ze światła wychodzącego z głowicy, należy stosować urządzenia, które generują światło o tej samej długości fali co włosy, w celu zniszczenia ich cebulek. Każdy laser ma inną długość fali (kolor), w zależności od rodzaju stosowanego promieniowania. Na przykład laser rubinowy jest czerwony (długość fali 695 nm), natomiast laser jest aleksandrytowy jest w podczerwieni (długość fali 755 nm) itd.

Przykład

Laser rubinowy powinien być używany wyłącznie na włosy czarne u osób na tych obszarach twarzy, gdzie skóra jest delikatna. Jeśli używamy go na ciemniejszą skórę, energia będzie wchłaniana przez skórę i włosy co nie pozwoli na ich całkowite usunięcie. Podobnie, jeśli włosy są bardzo jasne, to nie pochłoną one na tyle energii, aby mogły zostać zniszczone.

Fotoepilacja technologią IPL (Intense Pulsed Light) oferuje nieinwazyjny zabieg usuwania zbędnego owłosienia w dowolnym miejscu ciała. Zazwyczaj uzyskuje się długotrwałe wyniki gdy zabieg powtórzony jest raz w roku. W lutym 2000 roku amerykańska FDA (Food and Drug Administration – amerykańska Agencja Żywności i Leków) uznała zabieg IPL jako sposób trwałej redukcji włosów.

W przeciwieństwie do laserów o stałej długości fali, technologia IPL pozwala na wybór takich możliwości jak:

  • dostosowanie długości fali do koloru skóry i koloru włosów;
  • dopasowanie do koloru i struktury włosów;
  • usunięcie włosów we wszystkich fototypach skóry, nawet typu VI;
  • pozbycie włosów z dowolnego miejsca ciała: twarz, pachy, pachwiny, plecy itd.

Jak działa fotoepilacja IPL?

Działanie fotodepilacji odbywa się na różnych etapach.

fotoepilacja skora przed zabiegiem1. Skóra  przed przed zabiegiem IPL.

Długość fali dopasowana jest do zawartości melaniny we włosach oraz w pobliższych tkankach gdy skóra jest wyższego fototypu – ciemniejsza (wtedy może dochodzić do ewentualnego rozproszenia światła). Intensywne światło pulsacyjne jest selektywnie dostarczane do mieszka włosowego bez uszkodzenia naskórka.

2. Skóra w trakcie zabiegu IPL.

Podczas zabiegu zwiększa się temperatura przez co wytwarzane jest więcej ciepła w cebulce. Część energii intensywnie pulsującego światła IPL jest absorbowana (pochłaniana) przez barwnik włosa, a pozostała część przenika przez skórę właściwą i bezpośrednio wchłaniana jest przez cebulkę włosa. Takie działanie podczas zabiegu IPL, powoduje nieodwracalne usunięcie większości komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów.

3. Skóra po zabiegu IPL.

Zniszczone włosy i ich cebulki są eliminowane poprzez naturalny proces fizjologiczny, czego wynikiem jest długoterminowa depilacja.

Przebieg zabiegu fotoepilacji

Na poniższym filmie pokazujemy jak przebiega fotodepilacja pach w naszym Centrum Kosmetologa:

Podsumowanie

Ilość zabiegów zależy od miejsca, w którym są one wykonywane, a także rodzaju włosów i skóry. Dla zadowalającego wyniku, czyli całkowitego usunięcia niechcianych włosów należy wykonać średnio sześć zabiegów. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z nas posiada inną fizjologię. Jedna osoba będzie potrzebować serii sześciu zabiegów, a druga więcej np. ośmiu.  Nie mniej, zabieg IPL nie jest inwazyjny i pozwala w łatwy i szybki sposób pozbyć się włosów na dowolnym obszarze ciała.

Polecane produkty:

Aktualizacja: 28 lutego 2020 by admin

Rehabilitacja Wrocław