Zanieczyszczenia powietrza a skóra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zanieczyszczenia powietrza każdego dnia gromadzą się na powierzchni naskórka. Wnikając w głębokie warstwy skóry powodują jej uszkodzenie, osłabienie oraz zwiększają jej wrażliwość. W związku z tym, niezbędne jest dokładne i regularne oczyszczanie cery, aby chronić ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zanieczyszczenia powietrza a skóra

Zanieczyszczenia powietrza a skóra

Bez względu na miejsce zamieszkania, w mniejszym lub większym stopniu zanieczyszczenia powietrza wpływają na kondycję skóry oraz naszego zdrowia. Jak się okazuje niektóre zanieczyszczenia oddziałują tak samo negatywnie jak opalanie się. W związku z tym ochrona skóry przed promieniami UV jest taka samo ważna jak w przypadku zanieczyszczeń otaczającego nas środowiska.

Wszystkie szkodliwe związki znajdujące się w powietrzu w postaci spalin pochodzących z fabryk lub samochodów, drobin dymu, sadzy czy dymu papierosowego przyczyniają się do nierównomiernego kolorytu skóry, przyspieszonego procesu jej starzenia się, a nawet rozwoju chorób nowotworowych.

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu określane są jako nanocząsteczki. Posiadają one tak małą strukturę, że bez problemu przenikają w głębokie warstwy skóry, gdzie zostają uwięzione i powodują jej trwałe uszkodzenia. Zjawisko to przyczynia się do powstawania stanu zapalnego skóry, jej odwodnienia, a także wielu negatywnych reakcji na poziomie komórkowym, w ostateczności prowadząc do utraty elastyczności i jędrności skóry. Ponadto zanieczyszczone powietrze powoduje rozkład kolagenu, elastyny oraz warstwy lipidowej naskórka przyczyniając się do osłabienia jego funkcji ochronnych.

Do głównych czynników uszkodzeń skóry należy:

Wszystkie wyżej wymienione zanieczyszczenia powietrza wywołują uszkodzenia w warstwach skóry, jednak spośród wszystkich smog jest najbardziej szkodliwy. Jego lekceważenie przyczynia się do uszkodzeń bariery naskórka dając dostęp do innych rodzajów zanieczyszczeń.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do najczęściej występujących zmian skórnych wywołanych działaniem zanieczyszczeń powietrza należą:

Jak smog działa na skórę?

Smog zwiększa syntezę wolnych rodników w warstwach skóry przyczyniając się do zbyt wczesnego jej starzenia. Na poziomie komórkowym powoduje uszkodzenia materiału genetycznego keratynocytów, zmniejsza ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry, uszkadza fibroblasty produkujące kolagen oraz elastynę. Ponadto przyczynia się do powstawania przebarwień skóry, które ściśle powiązane są z nieprawidłowym mechanizmem działania melanocytów.

Jak zapobiegać wnikaniu zanieczyszczeń w głąb skóry?

Warto podkreślać, że nie ma możliwości całkowitej ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska, do których należą zanieczyszczenia powietrza. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że właściwe oczyszczanie cery oraz stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji mogą zapobiec ich penetracji w głębokie jej warstwy oraz spowolnić powstawanie negatywnych skutków ich działania.

1. Oczyszczanie skóry.

Właściwe oczyszczanie skóry zarówno rano jak i wieczorem to kluczowy element w temacie pielęgnacji. Odpowiednio oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie preparatów oraz ich składników, które będą chronić oraz odżywiać ją przez cały dzień.

2. Peelingi.

Peeling podobnie jak jej właściwe oczyszczanie przygotowuje skórę na dalszą pielęgnację, a także ułatwia penetrację składników aktywnych w jej głębsze warstwy.

3. Neutralizacja.

Jedną z najpoważniejszych rzeczy jakie może spowodować zanieczyszczenie powietrza jest uszkodzenie DNA oraz mutacja komórkowa, które z kolei mogą prowadzić do rozwoju raka. W związku z tym, w pielęgnacji cery istotna jest obecność przeciwutleniaczy – składników, które potrafią przekazywać wolny elektron skutecznie neutralizując wolne rodniki, tym samym zmniejszając ich szkodliwe działanie na skórę. Aby móc w ten sposób chronić skórę, w pielęgnacji warto stosować preparaty o właściwościach antyoksydacyjnych zaraz po etapie oczyszczania.

Jak jeszcze chronić skórę przed zanieczyszczeniami powietrza?

W pomieszczeniach zamkniętych oprócz urządzeń oczyszczających powietrze warto posiadać dużą ilość roślin, które na skutek procesu fotosyntezy oczyszczają je z nadmiaru dwutlenku węgla, produkując tlen.

Oprócz tego warto wzbogacić codzienną dietę w antyoksydanty, które zmniejszają negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. W związku z tym menu powinno zawierać kwasy omega pozyskiwane z ryb morskich, orzechy, migdały, masło, olej rzepakowy, pestki dyni. Pozytywnie na kondycję skóry oddziałuje witamina B6, B12, E, oraz witamina C.

Bibliografia

  1. Harasimiuk J., Beauty Forum, Wpływ zanieczyszczeń na stan skóry, 28/5/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *