Rozszerzone pory to defekt skóry występujący u wielu kobiet, ale również i u mężczyzn. Widoczne są one gołym okiem w postaci małych dziurek, przez co naskórek nie posiada jednolitej struktury. Należą one do naturalnych elementów skóry i zazwyczaj są mało wyraziste. Takie właśnie posiadają jedynie osoby, które mają cerę normalną lub cerę suchą. Zatem w jaki sposób można skutecznie pozbyć się rozszerzonych porów skóry, które bardzo mocno się odznaczają?

Rozszerzone pory – jak z nimi walczyć?

Rozszerzone pory przyczyny

Pory skórne są ujściem gruczołów potowych i łojowych co pozwala skórze prawidłowo oddychaćNajczęściej występują na podłożu cery tłustej i cery mieszanej w postaci licznych, małych dziurek w skórze. Często w nich kumulują się liczne zanieczyszczenia takie jak łój skórny, pot, resztki makijażu czy zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego. W momencie ich utlenienia się przybierają postać tzw. zaskórników otwartych (z charakterystyczną czarną główką), które blokują ujścia porów. Rozszerzone pory najczęściej zlokalizowane są na skrzydełkach nosa, brodzie, czole i górnych częściach policzków.

Co na rozszerzone pory?

O ile pozbycie się zaskórników jest sprawą prostą, tak rozszerzone pory to ciężki kaliber do likwidacji. Są one mało estetycznym elementem skóry, dlatego każda z nas dąży do ich redukcji.

Zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory to jeden z najefektywniejszych sposobów walki z nimi. Ponadto dzięki nim zyskujemy szereg innych dodatkowych efektów np. regulację wydzielania sebum, poprawę jej kolorytu, wygładzenie oraz odżywienie skóry.

Zabiegi na rozszerzone pory:

  1. Peeling kawitacyjny.
  2. Mikrodermabrazja.
  3. Fototerapia IPL.

1. Peeling kawitacyjny.

Peeling kawitacyjny to rodzaj delikatnego złuszczania naskórka przeznaczony dla skór wrażliwych, cienkich i naczyniowych. Dzięki wibracji ultradźwiękowej oczyszcza on pory skórne jednocześnie usuwając wierzchnie warstwy naskórka. Zabieg jest delikatny i nie pozostawia żadnych śladów pozabiegowych. Warto po takim złuszczaniu nałożyć krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym minimum 30 SPF.

2. Mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja należy do intensywniejszego rodzaju złuszczania skóry. Zalecana jest ona głównie w przypadku skór tłustych i mieszanych. Jest peelingiem kontrolowanym, którego intensywność zależy od głębokości złuszczenia dobranej indywidualnie do predyspozycji każdej klientki.

3. Fototerapia IPL.

Fototerapia IPL to zabieg z wykorzystaniem intensywnie pulsującego światła, które naturalnie pobudza komórki skóry do ich odnowy. Zabieg skierowany na terapię przeciwtrądzikową, świetnie reguluje poziom wydzielania sebum, zwęża rozszerzone pory, a także działa na skórę antybakteryjnie.

Podsumowanie zabiegów

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi należy wykonywać w serii, aby uzyskać efekt całkowity. Oprócz likwidacji rozszerzonych porów wpływają również m.in. na stymulację komórek skóry odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność. Spłycają delikatne zmarszczki, a także odżywiają szarą i zmęczoną skórę.

Wskazówki na rozszerzone pory

Warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry. Należy unikać wizyt w solarium, a także intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Przed każdym wyjściem z domu zaleca się stosowanie kremów ochronnych z filtrem. Nie wskazane są również częste wizyty w saunie i wykonywanie tzw. “parówek” na twarz, gdyż takie czynności nadmiernie rozgrzewają skórę i rozszerzają jej pory.

Należy zachować rozsądek podczas wykonywania codziennego makijażu. Nie zaleca się stosowania kosmetyków rozświetlających, ponieważ sprawiają, że pory skórne stają się bardziej widoczne. Należy zrezygnować również z kosmetyków silikonowych, które blokują pory, a zły dobór kosmetyków do własnej cery może wywołać skłonność do ich pojawienia się.

Najważniejszym elementem jest demakijaż twarzy, który należy wykonywać codziennie, w sposób bardzo staranny. Każde pozostałości po makijażu gromadzą się w skórze, a następnie przekształcają się w czarne zaskórniki. Warto także pamiętać o domowych peelingach skóry, które usuną martwe komórki naskórka oraz odblokują ujścia porów.

Polecane produkty:

Aktualizacja: