Naturalny kolagen na skórę

Rozstępy to problem prawie 80% kobiet i 40% mężczyzn. Wiele osób jest przekonanych, że jedynym sposobem ich usunięcia jest interwencja lekarza medycyny estetycznej. W praktyce jednak sporą część rozstępów można rozjaśnić lub całkowicie usunąć tylko dzięki metodom naturalnym.

Rozstępy - naturalne sposoby na ich pokonanie

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy to zbliznowacenia w warstwie skóry właściwej. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwe odkładanie się białek: kolagenu i elastyny. Niewłaściwie ułożone białka nie zachowują niezbędnej elastyczności i dochodzi do rozrywania warstwy skóry, która, zamiast zarosnąć zgodnie z fizjologią, patologicznie bliznowacieje. Do błędów w dyslokacji białek skóry dochodzi albo pod wpływem czynników genetycznych i związanych z nimi zmianami hormonalnymi, albo pod wpływem zbyt szybkich zmian masy ciała, za którymi skóra nie nadąża.

Czy wszystkie rozstępy można usunąć?

Nie, nie wszystkie, przynajmniej nie domowym sposobem i korzystając z naturalnych preparatów. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie znajduje się blizna. Tuż po uszkodzeniu skóry rozstępy przybierają kolor fioletowy, czerwony lub różne odcienie różowego. Pojawia się wówczas stan zapalny i na tym etapie można coś zdziałać. Kiedy stan zapalny minie, a w miejscu uszkodzenia skóry pojawi się już pełna blizna, domowe sposoby nie wystarczą. Perłową wówczas bliznę będzie można wprawdzie rozjaśnić, ale niemal na pewno pozostanie widoczna.

Jak usunąć rozstępy?

1. Naturalne oleje, w tym olej kokosowy i olej z czarnuszki.

Łagodzą one stan zapalny, jednocześnie pobudzając metabolizm komórek, zwiększając szanse na to, że nie dojdzie do wytworzenia blizny, tylko rana spokojnie się zagoi. Ponadto oleje te zawierają witaminy i kwasy tłuszczowe będące niezbędnym wsparciem w procesie odbudowy. Co ważne – stosowane zewnętrznie łagodzą pieczenie i delikatnie nawilżają oraz odżywiają skórę czyniąc ją bardziej elastyczną. Należy zaznaczyć, że nie dostaną się nigdy do uszkodzonego regionu – żeby suplementować niedobory kwasów tłuszczowych. Produkty te należy dostarczać organizmowi z zewnątrz.

2. Witaminy, szczególnie A, K i E.

We trzy współdziałają w przywracaniu prawidłowej funkcji skóry, i to zarówno stosowane kosmetycznie, choć wówczas wpływają jedynie na powierzchniowe warstwy komórek, jak i jako suplementy, ponieważ wtedy jest szansa na to, że dotrą do miejsca tworzenia się rozstępów i zabezpieczą skórę przed bliznowaceniem.

3. Kwasy owocowe i niektóre olejki eteryczne.

Stosuje się je zewnętrznie w celu rozjaśnienia rozstępów. Tak naprawdę nie wpływają one na strukturę wewnętrzną blizny, a jedynie rozjaśniają wierzchnią warstwę naskórka, dzięki czemu kolor skóry jest ujednolicony i blizny nie rzucają się w oczy. Ten sposób można stosować też w fazie zanikowej rozstępów, choć efekty wówczas nie będą aż tak dobre.

Pomocnymi metodami jest również delikatny masaż, niektóre formy zabiegów rozgrzewających oraz suplementacja kolagenu i jego kosmetyczne stosowanie, a także kwas hialuronowy.

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław