Humektanty to preparaty, których głównym zadaniem jest wiązanie i zatrzymywanie wody z otoczenia. Oznacza to, że korzystanie z nich powoduje zwiększanie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka oraz w strukturze włosów. Ich stosowanie zaleca się z wraz z emolientami w celu wzmocnienia efektu nawilżenia.

Humektanty - czym są i jak działają?

Czym są humektanty?

Humektanty to związki silnie higroskopijne, bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, które wykazują zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z zewnątrz. Ich głównym celem jest zwiększanie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka, wiążąc wodę i przeciwdziałając jej utracie. Dzięki temu skóra zostaje nawilżona i bardziej elastyczna, a włosy przestają się łamać i puszyć.

Humektanty wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym jako nieokluzyjne związki nawilżające. W pielęgnacji cery suchej samodzielnie aplikowane na skórę mogą nie dawać wystarczającego efektu nawilżenia, w związku z tym najlepiej stosować je wraz z emolientami lub wielocząsteczkowymi proteinami, które nie pozwalają na pojawienie się procesu odparowania wody ze skóry lub struktury włosów. W przypadku cery tłustej używa się je jako tzw. bezpieczne nawilżacze, ponieważ nie wykazują działania komadogennego (nie zatykają porów).

Do grupy humektantów zalicza się:

  • kwas hialuronowy – uzupełnia ubytki w strukturze włosa;
  • gliceryna – natłuszcza, nabłyszcza i zapobiega wysuszeniu włosów;
  • mocznik – regeneruje, nawilża i zmiękcza włosy;
  • aloes – dogłębnie nawilża;
  • miód – regeneruje i odżywia;
  • panthenol – wspomaga produkcję keratyny i regeneruje;
  • sorbitol – wygładza i dodaje blasku włosom;
  • fruktoza – uzupełnia ubytki w strukturze włosów;
  • lecytyna – pielęgnuje włosy poddane rozjaśnieniu.

Działanie humektantów na włosy

Na kondycję włosów jak wiadomo ma wpływ wiele czynników. Może to być m.in. promieniowanie UV, wysoka lub niska temperatura, a także nadmiar emolientów. Ich częste stosowanie przyczynia się do pojawienia się procesu parowania z nich wody lub ograniczenia wnikania preparatów nawilżających do wnętrza włosa.

W pielęgnacji włosów nie można również przesadzić z ilością humektantów. Wówczas włosy tracą swą objętość i zbijają się w nieestetyczne pasma. Dzieje się tak, ponieważ na końcowy efekt nawilżenia naszych włosów ma wpływ nie tylko to jak je pielęgnujemy, ale również w jakim otoczeniu przebywamy. Mowa tu przede wszystkim o wilgotności powietrza. Przebywając w takich warunkach humektanty zaaplikowane na włosy będą pobierać wodę z otoczenia, czego efektem jest odchylanie łusek włosa, a co za tym idzie zwiększanie się ich objętości. Zjawisko to nosi nazwę puszenia się włosów. Jeśli z kolei humektanty będą stosowane na włosy, wtedy gdy powietrze będzie zbyt suche, zaczną oddawać wodę zgromadzoną we włosach, co przyczyni się do ich przesuszenia.

Jak właściwie stosować humektanty?

W pielęgnacji włosów przy użyciu humektantów warto wziąć pod uwagę, przede wszystkim pogodę panującą na zewnątrz. Gdy aura jest sprzyjająca, bez problemu można częściej sięgać po tego rodzaju preparaty i stosować je nawet w kosmetykach po umyciu głowy.

Z kolei gdy pogoda za oknem nie sprzyja, a włosy potrzebują nawilżenia, warto humektanty zastosować przed umyciem włosów.

Polecane produkty: