Emolienty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Emolienty to preparaty szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Służą przede wszystkim do nawilżania skóry, dzięki swoim właściwościom natłuszczającym oraz regeneracyjnym. Szczególnie zaleca się je w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz łuszczycy.

Emolienty - czym są i jak działają?

Czym są emolienty?

Emolienty to preparaty na dużą skalę wykorzystywane w kosmetologii oraz farmakologii, które utrzymują nawilżenie, elastyczność oraz natłuszczenie skóry. Charakteryzują się również działaniem przeciwzapalnym, a co najważniejsze zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek poprzez tworzenie warstwy ochronnej na jego powierzchni. Ponadto wspomagają leczenie chorób tj. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy wyprysk kontaktowy.

Emolienty zaliczają się do tzw. dermokosmetyków. W związku z tym nie zawierają sztucznych barwników, związków zapachowych oraz substancji konserwujących. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju preparaty nie działają drażniąco na skórę oraz nie uczulają. Z racji swojej delikatności preparaty te mogą być stosowane nawet od pierwszych dni życia dziecka.

Emolienty występują pod postacią:

  • oliwki;
  • kremów;
  • maści;
  • emulsji;
  • lotionów.

Co zawierają emolienty?

W ich skład wchodzi wiele związków m.in. uzupełniające lipidy obecne w naskórku, humektanty, a także substancje o działaniu okluzyjnym. Ponadto występują substancje wspomagające lipidy naskórka tj. ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, kwas linolowy, linolenowy, a także oleje roślinne.

Substancje o działaniu okluzyjnym tworzą na powierzchni naskórka delikatną warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z głębszych warstw skóry. Należy do nich m.in. wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe.

Humektanty z kolei są związkami higroskopijnymi, a więc zatrzymują i wiążą cząsteczki wody z otoczenia. Wykazują również właściwości nawilżające. Należy do nich kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, a także alfa-hydroksykwasy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak działają emolienty?

Przede wszystkim uzupełniają szereg ważnych dla skóry substancji. Dzięki obecności m.in. kwasu hialuronowego, mocznika, glicerolu czy kwasów tłuszczowych przyczyniają się do natłuszczenia naskórka oraz jego nawilżenia poprzez zatrzymanie wody w jej wnętrzu.

Emolienty zapewniają skórze gładkość oraz ochronę przez wysuszeniem, co wpływa na poprawę jej jędrności i elastyczności.

Główne funkcje emolientów:

  • zmniejszają suchość skóry;
  • uzupełniają poziom lipidów naskórkowych;
  • niwelują świąd skóry.

Kiedy korzystać z emolientów?

Emolienty poleca się stosować w pielęgnacji skóry suchej oraz wykazującej skłonność do podrażnień, a także w przypadku AZS oraz łuszczycy, ponieważ skutecznie łagodzą świąd, ograniczają proces łuszczenia się, chronią przed zakażeniem oraz głęboko nawilżają i natłuszczają.

Ze względu na delikatną formułę poleca się je również skórze niemowląt. Osłaniają bowiem przed reakcjami alergicznymi oraz zapobiegają rozwojowi (AZS). Emolienty stosuje się również do kąpieli dziecka, mycia włosów oraz nawilżania skóry całego ciała.

Wskazówka

Emolienty nie zatykają porów skóry, nie pozostawiają tłustych plam oraz nie brudzą ubranek dziecka.

Stosowanie

Emolienty najlepiej wchłaniają się w jeszcze wilgotną skórę, dlatego najlepiej stosować je zaraz po kąpieli. Skóra jest wówczas miękka, a jej pory otwarte, co ułatwia penetrację związków aktywnych. Kremy i maści na bazie emolientów zaleca się stosować 2-3 razy w ciągu dnia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Emolienty mają super dzialanie nie tylko przy tak poważnych chorobach jak azs czy łuszczyca ale też przy bardzo suchej czy alergicznej skórze. Warto wybierać te z jak najbardziej naturalnym składem. Niektóre są drogie, ale można znaleźć bardzo dobry emolient w niskiej cenie.

    1. Ja u dziecka przy AZS stosuję emolient krem do smarowania twarzy i ciała i żel do mycia z exomegicontrol. Nie uczulają, ani nie podrażniają, już chwilę po nasmarowaniu znika świąd skóry, dziecko przestaje się drapać i jest dużo spokojniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *