Naturalny kolagen na skórę

Cera normalna to niezwykle rzadko spotykany rodzaj skóry u osób dorosłych. Taką cerę posiadają najczęściej dzieci do czasu wystąpienia okresu dojrzewania w wyniku, którego zachodzą zmiany hormonalne w całym organizmie. Czym charakteryzuje się cera normalna oraz jak należy ją pielęgnować? Podpowiadamy.

Cera normalna - charakterystyka

Cera normalna – charakterystyka

Cera normalna to rodzaj skóry, którą chciałaby posiadać każda kobieta. Najczęściej jednak występuje ona u dzieci. W dotyku jest gładka, jędrna, matowa oraz posiada równomierny, promienny koloryt. Cechą charakterystyczną cery normalnej jest brak tendencji do jej przesuszania się i przetłuszczania. Ponadto osoby posiadające skórę normalną nie mają problemów takich jak pieczenie, swędzenie czy ściąganie skóry. Dodatkowo nie występuje jej zaczerwienienie czy wykwity skórne. Wszystko to sprawia, że skóra normalna uważana jest niemal za ideał i należy o nią dbać.

Pielęgnacja cery normalnej

Głównym celem pielęgnacji skóry normalnej jest utrzymanie równowagi, a więc nie należy nadmiernie jej natłuszczać ani przesuszać. Pielęgnacja tego rodzaju skóry powinna obejmować również dbanie o to, aby jak najdłużej utrzymywać jej prawidłowy stan oraz chronić przed szybkim starzeniem się czy odwodnieniem.

Kiedy skóra normalna jest młoda, tak naprawdę wystarczająca jest właściwa, codzienna pielęgnacja. Polegać powinna na oczyszczaniu przy użyciu żelu, mleczka lub płynu micelarnego oraz aplikacji kremu zapewniającego nawilżenie. Podczas oczyszczania cery normalnej należy używać preparaty o neutralnym pH. Stosować delikatne peelingi oraz toniki bez zawartości alkoholu. Dodatkowo należy pamiętać, aby każdy kosmetyk aplikowany na skórę normalną nie zawierał alkoholu. Nie powinny to być też mydła zasadowe, ponieważ mogą one silnie podrażnić skórę, a w konsekwencji doprowadzić do jej przesuszenia się lub przetłuszczania.

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji cery normalnej jest stosowanie maseczek o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Jednak nie należy stosować ich zbyt często, aby nie rozleniwiać skóry. Ważną kwestią jest korzystanie z kremów z filtrem UV, zarówno latem jak i zimą.

Często dzieje się tak, że wraz z wiekiem skóra normalna zaczyna przekształcać się w cerę suchą. Dlatego w tym czasie należy wyjątkowo dbać o jej nawilżenie, aby nie dopuścić do szybszego starzenia się skóry. Wskazane są więc kosmetyki do pielęgnacji o działaniu typowo nawilżającym, a także zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Po trzydziestym roku życia należy rozpocząć pielęgnację kosmetykami przeciwzmarszczkowymi.

Jakie kosmetyki stosować do cery normalnej?

W pielęgnacji cery normalnej należy stosować tylko preparaty przeznaczone dla tego rodzaju skóry.

1. Krem do demakijażu.

To specjalny kosmetyk do pielęgnacji skóry normalnej. Posiada dość gęstą konsystencję, jednak doskonale oczyszcza, nie odtłuszcza jej nadmiernie oraz chroni ją przed nadmierną utratą wody. Skład tego rodzaju kosmetyku opiera się na działaniu naturalnych olejków oraz ekstraktów roślinnych.

2. Mleczko do demakijażu.

To emulsja olej w wodzie lub woda w oleju. Zawiera wyciągi roślinne oraz naturalne olejki. Mleczko kosmetyczne jest zwykle produktem delikatnym, o działaniu łagodzącym i nawilżającym.

3. Tonik.

Tonik, najlepiej ten bez zawartości alkoholu, przywraca skórze naturalne pH. W przypadku pielęgnacji cery normalnej najlepiej wybierać takie, które są z zawartością naturalnych składników jak np. kwas hialuronowy.

4. Krem nawilżający.

Krem nawilżający powinien być bogaty w filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB, a także w ekstrakty o działaniu nawilżającym takie jak gliceryna, aloes czy algi.

5. Maseczka nawilżająca.

Zadaniem jej jest zapobieganie przesuszenia się skóry oraz zmiękczenie i uelastycznienie tkanek.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław