Cera sucha wydawałaby się jedną z najmniej problematycznych ze wszystkich typów skóry. Nic bardziej mylnego. Zarówno posiadaczki skóry suchej, tłustej czy trądzikowej borykają się z nie lada wyzwaniem. Pielęgnacja cery suchej nie jest taka prosta, a posiadanie jej wiąże się ze sporym dyskomfortem. Poznajmy czym charakteryzuje się skóra sucha oraz jak właściwie ją pielęgnować.

Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja

Cera sucha – przyczyny

Przede wszystkim, ze skórą suchą możemy się urodzić. A więc główną przyczyną mogą być np. geny. Często jednak zdarza się tak, że jest ona wynikiem naszej złej pielęgnacji lub po prostu całkowitego zaniedbania. Na stan naszej skóry wpływają także czynniki zewnętrzne, które nie są od nas zależne, a więc wysoka lub niska temperatura, twardość wody, suche, gorące i zanieczyszczone powietrze. Skóra sucha może być również następstwem starzenia się jej w wyniku czego traci elastyczność i odpowiednie nawilżenie.

Do innych przyczyn możemy zaliczyć również:

Cera sucha – czym się charakteryzuje?

Cera sucha cechuje się przede wszystkim matowością i tendencją do łuszczenia się. Ponadto tego rodzaju skóra daje uczucie napięcia oraz pieczenia, co wprawia jej posiadaczki w duży dyskomfort.

Skóra sucha w porównaniu do innych typów jest o wiele bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, a w dotyku szorstka i chropowata. Jej koloryt może przypominać jasnożółte lub jasnoróżowe barwy.  Świadczyć to może o tym, że skóra tego typu jest cienka i prześwitywać przez nią mogą naczynia krwionośne.

Niestety, cechą charakterystyczną skóry suchej jest również znaczna utrata elastyczności i jędrności. Szybciej widoczne są na niej zachodzące procesy starzenia – zmarszczki.

Skóra sucha:

 • jest napięta i piecze czemu może towarzyszyć dyskomfort
 • bywa zaczerwieniona, szczególnie po oczyszczeniu i wykonaniu demakijażu
 • w dotyku jest szorstka, daje uczucie swędzenia
 • stosunkowo szybko widoczne są na niej pierwsze zmarszczki
 • łatwo się odwadnia
 • szybko ulega podrażnieniom

Cera sucha – pielęgnacja

Najważniejszym czynnikiem utrzymania w odpowiedniej kondycji, a także łagodzenia negatywnych cech danego rodzaju skóry jest jej właściwa pielęgnacja.

Istotną czynnością w pielęgnacji skóry suchej jest nawilżanie oraz delikatne natłuszczanie. Ważne jest, aby kosmetyki przeznaczone dla tego typu skóry nie zawierały alkoholu. Wpływa on bardzo niekorzystnie na każdy rodzaj skóry, podrażniając ją oraz mocno wysuszając. Należy więc wybierać kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla skóry suchej, bez substancji podrażniających lub pogarszających jej stan.

Oprócz odpowiedniego nawilżania, które zapewni nam dobry krem o tych właściwościach oraz spożywanie zalecanej ilości wody w ciągu dnia należy także pamiętać o jej odżywianiu. Do tego celu warto wykorzystać maseczki np. na bazie alg, z witaminą E, a także zawierające miód czy aloes.

Należy unikać mycia twarzy mydłem, ponieważ to potęguje suchość skóry oraz wykonywania peelingów gruboziarnistych i wybierać tylko te delikatniejsze np. peelingi enzymatyczne.

Warto także raz w miesiącu wybrać się na profesjonalny zabieg nawilżająco – odżywczy do gabinetu kosmetycznego. Tam wykwalifikowany kosmetolog dobierze i wykona odpowiednie czynności, które wpłyną na poprawę kondycji skóry suchej.

Pielęgnacja skóry suchej to także dbanie o to jak się na co dzień odżywiamy. Duże ilości mięsa, kawa, alkohol, słodycze, ostre przyprawy czy palenie papierosów sprzyja nasilaniu się objawów skóry suchej. Do swojej diety należy włączyć dużą ilość warzyw, owoców czy nasion ( słonecznik, pestki dyni, migdały, orzechy nerkowca). Dostarczymy wówczas skórze niezbędnych witamin i minerałów, które w dużym stopniu warunkują stan i kondycję naszej skóry.

Czego należy unikać mając cerę suchą?

 • palenia papierosów
 • spożywania w nadmiernej ilości kawy
 • solarium
 • długiego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych
 • kosmetyków do innych rodzajów skóry
 • wysokich i niskich temperatur (sauna, kriokomora)
 • gorących kąpieli
 • suchego i gorącego powietrza
 • alkoholu
 • kosmetyków na bazie alkoholu
Polecane produkty:

Aktualizacja: