Kwas migdałowy w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas migdałowy w kosmetologii znalazł szerokie zastosowanie pielęgnacyjne. Wykorzystywany jest głównie w zabiegach złuszczających, rozjaśniających i nawilżających.

Kwas migdałowy w kosmetologii

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (kwasów owocowych AHA). Związki te wykazują pochodzenie naturalne, dzięki czemu nie wykazują działania toksycznego. Źródłem kwasu owocowego jest trzcina cukrowa, owoce, kwaśne mleko, a także warzywa. Jego cenne właściwości znalazły zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii, dzięki korzystnemu działaniu na skórę. Kwas migdałowy wykazuje bowiem właściwości nawilżające, rozjaśniające, złuszczające, nawilżające i wygładzające. Dodatkową funkcją jest stymulacja procesów odnowy naskórka.

Kwas migdałowy bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz alkoholu etylenowym i izopropylowym. W połączeniu z kwasem glikolowym wykazuje silniejsze działanie pielęgnacyjne.

Wskazania do zabiegów z kwasem migdałowym

Głównym wskazaniem do zastosowania peelingu glikolowego są:

Kwas migdałowy w kosmetologii

Kwas migdałowy w kosmetologii znalazł zastosowanie głównie w zabiegach pielęgnacyjnych i złuszczających, które w wyraźny sposób poprawiają jakość oraz kondycję skóry. Kwasy o niskim stężeniu coraz częściej obecne są w produktach przeznaczonych do pielęgnacji domowej, w których stężenie kwasu migdałowego wynosi 5-15%.

Aplikacja kwasów o wysokim stężeniu 40-50% wykazuje silne właściwości złuszczające i regeneracyjne. W związku z tym znajdują zastosowanie w zabiegach spowalniających proces starzenia się. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. Eksfoliacja kwasem migdałowym.

Zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasu migdałowego noszą nazwę peelingu chemicznego. Ich działanie polega na aplikacji kwasu w sposób kontrolowany na powierzchnię skóry. Głębokość penetracji produktu, a co za tym idzie złuszczania naskórka uwarunkowane jest stężeniem kosmetyku, jego rodzajem oraz czasem kontaktu ze skórą.

Kwas migdałowy nie przekraczający 4% wykazuje osłabienie wzajemnego przylegania korneocytów, w wyniku czego usuwany jest martwy naskórek.

Wyższe stężenia wywołują epidermolizę na skutek rozszczepiania się połączeń desmosomalnych komórek warstwy podstawnej naskórka. W wyniku złuszczania warstw naskórka dochodzi do pobudzenia proliferacji keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka, z kolei w skórze właściwej następuje aktywacja procesów produkcji kolagenu oraz macierzy zewnątrzkomórkowej.

Oprócz działania złuszczającego na skutek rozluźnienia wiązań jonowych kwas migdałowy charakteryzuje się również działaniem nawilżającym, ponieważ przyczynia się do zatrzymywania wody w głębszych warstwach naskórka.

2. Zabiegi przeciwtrądzikowe.

Powszechnie w zabiegach przeciwtrądzikowych wykorzystywany jest m.in. kwas migdałowy. Jak się okazuje posiada on działanie normalizujące proces wydzielania sebum skóry, który stanowi jedną z głównych przyczyn rozwoju zmian o podłożu trądzikowym. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne powoduje ograniczenie rozwoju bakterii, które stanowią przyczynę zmian zapalnych. Dodatkowo zastosowanie kwasu migdałowego powoduje obkurczenie rozszerzonych porów skóry, a także powoduje rozjaśnienie cery. Warto podkreślić, że w niezaawansowanym stadium trądziku zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego przynoszą bardzo dobre efekty terapeutyczne.

3. Redukcja przebarwień.

Kwas migdałowy stanowi jedno z wielu rozwiązań usuwania przebarwień. Najlepsze rezultaty przynosi kiedy zmiany nie są osadzone głęboko w skórze. Peeling chemiczny kwasem migdałowym przyczynia się do spłycenia głębokości powstałych plam pigmentacyjnych. Ponadto powoduje przyspieszenie procesów, które warunkują odnowę komórkową. Bezpośrednio po zabiegu skóra staje się jaśniejsza i gładsza. Aby efekty terapii były jak najlepsze zabieg należy powtarzać kilkukrotnie. W kosmetologii walka z przebarwieniami jest najbardziej skuteczna kiedy obejmuje połączenie 10%, 20%, 30% lub 45% kwasu migdałowego z 20-30% kwasem salicylowym.

Podsumowanie

Kwas migdałowy w kosmetologii wykorzystywany jest wielokierunkowo. Decydując się na jego stosowanie można nie tylko poprawić jędrność, elastyczność oraz gładkość skóry, ale również spowolnić proces jej starzenia się oraz zmniejszyć widoczność defektów w postaci przebarwień. Warto podkreślić, że zabiegi bazujące na kwasie migdałowym są bezbolesne i mocno odprężające. Oznacza to, że ich wykonywanie nie zmusza do zmiany nawyków dnia codziennego oraz specjalnej pielęgnacji obszaru poddanego jego działaniu.

Bibliografia

  1. Niemyska K., Marwicka J., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie kwasu migdałowego w kosmetyce, 1/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *