Peeling glikolowy należy do jednych z najbardziej powszechnych zabiegów regeneracji i odnowy skóry. Kosmetyk, który wykorzystywany jest do tego zabiegu (kwas glikolowy) pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Z tego też względu zaliczany jest do produktów pochodzenia naturalnego. Na czym polega zabieg oraz jakie przynosi efekty? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Peeling glikolowy - działanie, wskazania i przeciwwskazania

Kwas glikolowy – czym jest?

Kwas glikolowy należy do grupy alfa-hydrksykwasów. Występuje on naturalnie w trzcinie cukrowej. Preparat posiada szeroką gamę stężeń wykazując różnorakie właściwości. Można go spotkać jako kosmetyk 15%, który działa nawilżająco. Z kolei roztwór 20-35% działa oczyszczająco i delikatnie złuszczająco, a w stężeniu 50-70% intensywnie pobudzająco procesy regeneracyjne skóry właściwej oraz dokładnie złuszczając naskórek.

Peeling glikolowy – przebieg zabiegu

W celu upewnienia się, że nasz klient nie posiada alergii na kwas glikolowy, bardzo pomocne jest, aby na około 10 dni przed zabiegiem stosował on jakikolwiek kosmetyk na jego bazie. Wówczas mamy pewność o istniejącej lub całkowitym braku nietolerancji tej substancji przez skórę.

Kosmetolog rozpoczyna zabieg od oczyszczenia skóry oraz od jej odtłuszczenia. Następnie dokładnie zabezpiecza miejsca twarzy takie jak czerwień wargowa, linia brwi oraz okolicę oczu grubą warstwą wazeliny. Kolejnym krokiem jest nakładanie kwasu glikolowego przy pomocy cienkiego pędzelka na całą powierzchnię twarzy.

Peeling glikolowy utrzymywany jest na skórze średnio przez około 5-7 minut (czas zależy od wielu czynników m.in. stężenia kwasu, odczuć klienta, rodzaju skóry oraz od oczekiwań jakie chcemy osiągnąć). W momencie zabiegu odczuwalne jest na skórze delikatne pieczenie lub mrowienie.

Po upływie tego czasu kosmetolog przystępuje do zobojętniania kwasu przeznaczonym do tego procesu neutralizatorem. Podczas wykonywania tej czynności towarzyszy efekt pieczenia skóry, który utrzymuje się do czasu całkowitego zmycia peelingu.

Peeling glikolowy – efekty

Efekty widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Wówczas skóra staje się gładka, napięta i odświeżona. Po upływie 2-3 dni od wykonania zabiegu widoczne jest intensywne złuszczanie naskórka na całej powierzchni skóry. Ważne jest, aby w momencie intensywnego złuszczania nie odrywać jego fragmentów od skóry nienaruszonej. Martwy naskórek powinien w samoistny sposób odłączyć się od skóry nie poddanej działaniu kwasu.

Skóra po zabiegu ulega wyraźnemu wygładzeniu, odświeżeniu oraz rozjaśnieniu. Kwas glikolowy bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cery tłustej i cery mieszanej. Skutecznie więc walczy z występującymi na skórze zaskórnikami i krostami.

Jak często należy wykonywać zabieg peelingu glikolowego?

Zwykle seria zabiegowa wynosi 6-8 powtórzeń wykonywanych co 14 dni.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

  • alergie skórne
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • doustna terapia pochodną witaminy A
  • choroby autoimmunologiczne
  • nadżerki, podrażnienia skóry

Czy mogą wystąpić objawy niepożądane po zabiegu?

Podczas zabiegu nieodłącznym elementem jest pieczenie skóry. Bezpośrednio po jego wykonaniu efekt ten może przez kilka minut utrzymywać się. Na skórze widoczny może być również delikatny rumień i uczucie ściągnięcia. Wszystkie te objawy znikają w przeciągu kilku minut lub do 24 godzin po zabiegu.

Wykonując peeling glikolowy należy być świadomym, że istnieje ryzyko przebarwień skóry, które powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Warto więc wyposażyć się w krem ochronny, najlepiej 50 SPF.

Polecane produkty:

Aktualizacja: