Przebarwienia skóry należą do bardzo częstych zaburzeń w jej kolorycie. Zazwyczaj występują w formie małych plam, znamion lub większych plam o jasnym lub ciemniejszym zabarwieniu. Część przebarwień należy do grupy zmian wrodzonych, część z kolei do nabytych, które widoczne są na skórze w wyniku działań szkodliwych czynników zewnętrznych. Z jakich przyczyn powstają? Co wpływa na to, że przebarwienia pojawiają się na skórze?

Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Przebarwienia skóry przede wszystkim warunkuje melanina – barwnik skóry i tęczówki oka. To właśnie dzięki niej skóra posiada ochronę przed działaniem promieni UV. Im częściej eksponujemy skórę na słońce tym więcej zostaje uwolnionej melaniny, która hamuje przedostanie się szkodliwych promieni do skóry. Przebarwienia i zarówno odbarwienia skóry są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania, nadmiaru lub niedoboru melaniny w naszej skórze.

Najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień to:

 • promieniowanie UV w wyniku, którego dochodzi do wytworzenia się przebarwień o podłożu hormonalnym (ciąża, doustna antykoncepcja, okres pokwitania, inne leczenie hormonalne)
 • nadczynność tarczycy
 • choroby wątroby
 • stosowanie kosmetyków, ziół i leków fotouczulających

Przebarwienia skóry – rodzaje

Najczęściej występującymi przebarwieniami skóry są plamy, które posiadają dużą ilość pigmentu. Należą do nich:

 • piegi
 • plamy soczewicowate
 • ostuda
 • inne: przebarwienia pozapalne, przebarwienia fototoksyczne

1. Piegi.

Piegi występują licznie na skórze w formie drobnych, nieregularnych plamek jasnego lub ciemnobrązowego zabarwienia. Powstają tylko na skórze jasnej w wyniku działania promieni słonecznych. Z racji tego ich najczęstszą lokalizacją są:

 • policzki
 • nos
 • przedramiona
 • twarz

Piegi posiadają gładką strukturę i występują w powierzchni skóry. Ich obecność na skórze zwykle uwarunkowane jest genetycznie. Ten rodzaj przebarwień może występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W wyniku działania słońca piegi mogą zmieniać swój koloryt i stawać się ciemniejsze.

2. Plamy soczewicowate.

Ich nazwa pochodzi od ziaren soczewicy, które kształtem i wielkością przypominają tę roślinę. Występują jako okrągłe, bądź też owalne zmiany bardzo wyraźnie oddzielone od skóry zdrowej. Ten rodzaj przebarwień pojawia się w wyniku starzenia się organizmu (z tego też względu nazywane są również starczymi) pod wpływem istniejących chorób lub w wyniku działania promieni UV. Cechą charakterystyczną plam soczewicowatych jest fakt, że ich barwa nie ciemnieje pod wpływem słońca. Nie są też groźne dla zdrowia. Najczęściej lokalizują się na grzbietach dłoni, przedramionach, twarzy w przedziale wiekowym między 30, a 50 rokiem życia.

3. Ostuda.

Ostuda wynika z zaburzeń pigmentacji skóry, które wywołane są wahaniami gospodarki hormonalnej w czasie ciąży, a także podczas okresu menopauzy czy przyjmowania doustnych leków antykoncepcyjnych. Najczęściej ostuda pojawia się około 30 roku życia. Ten rodzaj przebarwień występuje pod postacią nieregularnych, często wyraźnie odgraniczonych od skóry zdrowej plam. Są one umiejscowione głównie na twarzy, a dokładniej na czole, policzkach czy wardze górnej.

4. Przebarwienia pozapalne.

Przebarwienia pozapalne występują przede wszystkim w miejscach gdzie obejmował stan zapalny skóry. Najczęściej są to zmiany o charakterze trądzikowym, a także powstają tam gdzie doszło do oparzenia, uczuleń czy chorób takich jak ospa wietrzna.

5. Przebarwienia fototoksyczne.

Przebarwienia fototoksyczne to takie, które powstają w wyniku spożywania herbatek na bazie ziół jak dziurawiec, szałwia czy arcydzięgiel lub też stosowania kosmetyków ze składnikami fotouczulającymi oraz przyjmowania niektórych leków np. retinoidy, tetracykliny i ekspozycji skóry na słońce.

Przebarwienia skóry – profilaktyka

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu nieestetycznych przebarwień należy regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną. Należy do niej ograniczanie ekspozycji skóry na słońce, unikania solarium, osłanianie skóry delikatną odzieżą ochronną, a także smarowanie skóry kremem z filtrem słonecznym. W Polsce taka ochrona powinna obejmować okres od kwietnia do września.

Polecane produkty:

Aktualizacja: