Opadające powieki – przyczyny i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Opadające powieki (ptoza) należą do częstych schorzeń oczu, występujących głównie u kobiet. Pojawienie się tego problemu powoduje smutny, a czasami wręcz groźny wyraz twarzy. Opadające powieki to wbrew pozorom nie tylko defekt kosmetyczny. Jak się okazuje mogą zaburzać prawidłowe widzenie lub przerodzić się w inny rodzaj dolegliwości nazywany leniwym okiem.

Opadające powieki - przyczyny i leczenie

Przyczyny opadających powiek

Istnieje wiele przyczyn, które powodują opadanie powieki. Zalicza się do nich m.in. proces starzenia się skóry, jej nadmierna ilość w obrębie narządu wzroku, ukształtowanie twarzy, osłabienie pracy mięśnia dźwigacza powieki, uszkodzenie nerwu okoruchowego lub jądra nerwu mózgu, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli opadającej powiece współtowarzyszy tzw. dwojenie widzenia, może to świadczyć o porażeniu mięśni odpowiedzialnych za pracę gałek ocznych lub uszkodzeniu ich unerwienia. Należy mieć również na uwadze fakt, że zjawisko opadania powieki może mieć ścisły związek z cukrzycą lub innym schorzeniem, które jest jej następstwem.

Bardzo często jednak powstawanie opadających powiek związane jest z procesem starzenia się skóry, a co za tym idzie, całego organizmu. Jak wiadomo już po 25 roku życia zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego i kolagenu w strukturze skóry, co powoduje utratę jej jędrności i elastyczności. Najbardziej zauważalne jest to na powiekach, gdzie skóra jest najcieńsza. Z biegiem czasu osłabiają się również mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi przez co zjawisko opadania powieki staje się wyraźnie widoczne.

Zobacz również: Mięśnie twarzy – budowa i funkcje.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Opadające powieki – objawy

Najbardziej zauważalnym objawem schorzenia jest opadanie powieki. Należ zaznaczyć, że symptomy mogą wystąpić zarówno po jednej stronie twarzy jak i dotyczyć obu powiek.

Wrodzona ptoza zauważalna jest tuż po narodzinach dziecka. A to dlatego, że fałd górnej powieki jest dłuższy w porównaniu do drugiej. Schorzenie to może również wystąpić u starszego dziecka. Wówczas zauważalne jest częste dotykanie powieki przez dziecko lub unoszenie brwi w celu lepszego widzenia. Z kolei osoby dorosłe unoszą jedną brew ku górze, aby lepiej widzieć.

Leczenie

Leczenie defektu opadających powiek w dużej mierze zależne jest od przyczyn powstania. Jeśli więc spowodowane jest ono starzeniem się skóry, stosowanie kosmetyków poprawiających jędrność i elastyczność w znacznym stopniu wspomaga walkę z upływającym czasem. W tym przypadku wskazany jest również masaż oraz ćwiczenia mięśni twarzy, szczególnie tych znajdujących się w obrębie narządu wzroku.

W przypadku gdy opadające powieki to kwestia zdrowia, bądź lepszego komfortu życia, wówczas wykonywane są zabiegi korygujące ich wygląd. Są one indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjenta i konkretnej przyczyny schorzenia. Takie czynności kwalifikowane są do tzw. kategorii operacji plastycznych noszących nazwę blefaroplastyka. Przed jej wykonaniem konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej oraz wykonanie wszystkich niezbędnych badań, szczególnie tych okulistycznych. Tego rodzaju leczenie wskazane jest w szczególności pacjentom ogólnie zdrowym, bez żadnych zaburzeń psychicznych.

Przeciwwskazaniem do zabiegu operacyjnego jest:

Makijaż opadających powiek

Innym, zupełnie nieinwazyjnym rozwiązaniem kamuflażu opadających powiek jest wykonanie właściwego makijażu oczu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich trików można w szybki sposób „otworzyć” oko i nadać pogodniejszego wyrazu całej twarzy.

Zasady makijażu opadających powiek

  • Pierwszym krokiem jest aplikacja bazy pod cienie, na którą następnie należy nałożyć jasny (w kolorze cielistym) cień do powiek. Jego zadaniem jest rozjaśnienie okolicy oka oraz wyrównanie kolorytu skóry.
  • Kolejny kok to aplikacja cienia o kolorze ciemnego brązu w zewnętrznym kąciku oka. Ważne, aby nieco „wyjechać” cieniem poza kontur oka, ku górze. Daje to wówczas efekt odciążenia i uniesienia powieki oka.
  • W wewnętrznym kąciku należy nałożyć jasny, najlepiej matowy cień.
  • Należy dokładnie rozetrzeć granicę pomiędzy dwoma cieniami tak, aby zapewnić prawidłowy wygląd makijażu.
  • W makijażu oczu nie można zapomnieć o brwiach. Należy je odpowiednio wyregulować, a następnie zaakcentować ich naturalny kształt. Podkreślenie brwi makijażem również wpływa na optyczne otworzenie oczu.
  • Malowanie rzęs zaleca się przede wszystkim tuszem wydłużającym. Warto skupić się szczególnie na tuszowaniu rzęs w zewnętrznych kącikach oczu.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *