Naturalny kolagen na skórę

Onycholiza to choroba paznokcia, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokciowej od łożyska. Istnieją różne przyczyny tej choroby m.in. mechaniczne urazy paznokcia lub infekcje czy poważne choroby płytki paznokciowej. Jak objawia się onycholiza oraz jak skutecznie ją wyleczyć?

Onycholiza - przyczyny, objawy, leczenie

Onycholiza

Onycholiza to tzw. odstający paznokieć, którego przyczyną może być uraz mechaniczny lub infekcja płytki paznokciowej. Może występować zarówno na paznokciach dłoni jak i stóp. Często choroba ta traktowana jest jako defekt estetyczny. Mimo to nie należy jej lekceważyć. Najczęściej onycholiza występuje u kobiet, które są posiadaczkami długich paznokci. Są one częściej podatne na uderzenia lub stosują zbyt inwazyjne zabiegi kosmetyczne.

Onycholiza – przyczyny

Przyczyn powstawania onycholizy jest wiele. W zależności od pochodzenia należy podjąć jak najszybsze leczenie. Może ona być spowodowana przez:

 • uraz mechaniczny – stłuczenie lub uderzenie w paznokieć
 • mikrouraz – zbyt szybkie wykonywanie manicure lub pedicure ostrymi narzędziami
 • podważenie paznokciem różnych powierzchni
 • niestaranne wykonanie manicure akrylowego (np. poprzez nałożenie zbyt ciepłej masy na paznokieć)
 • noszenie zbyt ciasnych butów oraz butów na obcasie
 • niektóre leki (wówczas mówimy o onycholizie polekowej)
 • infekcje płytki paznokciowej np. grzybica paznokci
 • objawy chorób skóry lub chorób układowych

Rodzaje onycholizy

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów onycholizy:

 • Onycholiza pierwotna – zwykle występuje u osób, które zbyt często poddają się zabiegom pielęgnacyjnym stóp czy dłoni, a także spowodowana jest działaniem zbyt silnych środków o właściwościach drażniących. W ostatnim czasie onycholiza często powodowana jest przez preparaty do pielęgnacji płytki paznokciowej jak np. odżywki zawierające formaldehyd.
 • Onycholiza wtórna – to z kolei efekt chorób dermatologicznych takich jak łuszczyca, wyprysk kontaktowy, liszaj płaski czy łysienie plackowate. Może być również spowodowana przez zażywanie niektórych leków czy obecność chorób ogólnoustrojowych. Są to m.in. nadczynność, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroba naczyń obwodowych. Dodatkowo może wystąpić przez drożdżaki, pleśnie, dermatofity, wirus HPV. Dlatego warto dokładnie sprawdzać stan naszej płytki paznokciowej.
 • Onycholiza polekowa – w tym przypadku odwarstwianie się płytki paznokciowej może powodować przyjmowanie niektórych leków. Może pojawić się ona w wyniku leczenia łuszczycy, trądziku leczonego poprzez retinoidy lub stosowanie leków moczopędnych oraz chemioterapii. Onycholiza może być również skutkiem ubocznym zażywania antybiotyków z grupy tetracyklin, które przepisywane są głównie na choroby skórne.

Onycholiza – objawy

Przy wystąpieniu onycholizy paznokcie są gładkie i twarde. Jednym z pierwszych objawów jest białe zabarwienie w miejscu gdzie paznokieć się odwarstwia. Wynika to z utraty łączności z łożyskiem i wypełnienia wolnej przestrzeni powietrzem. Różowe zabarwienie paznokcia, które jest fizjologicznym stanem będącym wynikiem prześwitu naczyń włosowatych zanika. Niekiedy zdarza się, że dochodzi do nadkażenia. Wtedy kolor może zmienić się na żółty, szary, brązowy, a nawet czarny. Proces odwarstwienia się płytki zwykle jest bezbolesny, choć może pojawić się gdy towarzyszy temu dodatkowa infekcja lub odwarstwienie zachodzi w stronę macierzy. W wolnych przestrzeniach pod paznokciem może pojawić się hiperkeratoza (nadmierne rogowacenie naskórka).

Onycholiza – leczenie

Leczenie onycholizy zależne jest przede wszystkim przyczyny jaka ją wywołała. Kiedy mamy do czynienia z onycholizą nabytą lub pierwotną potrzebna jest duża cierpliwość. Bowiem dochodzenie paznokci do stanu pierwotnego trwa dość długo. U dłoni nieco szybciej od 4 do 6 miesięcy, z kolei u stóp nawet dwa razy dłużej. W obu tych odmianach paznokcie w całości odzyskują zdrowy wygląd. Proces odnowy paznokci można wspierać stosując np. olejek z drzewa herbacianego, który posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Jego aplikacja dwa razy dziennie powinna znacznie pomóc i przyspieszyć leczenie.

W przypadku onycholizy wtórnej, która może być wywołana grzybicą lub innymi chorobami, leczeniem powinien zając się lekarz dermatolog. Poprawę wyglądu paznokci może zapewnić leczniczy manicure lub pedicure, który wykonuje jedynie wykwalifikowany kosmetolog. W wyniku onycholizy wtórnej paznokcie mogą być poddawane procesom rekonstrukcji, dzięki nałożeniu specjalistycznej masy żelowej.

Onycholiza a profilaktyka, czyli jak zapobiegać?

Onycholiza to choroba, która niestety posiada skłonność do nawrotów. Oznacza to, że jej wyleczenie nie gwarantuje, że nigdy już nie pojawi się. Uzależniona jest bowiem uwarunkowaniami genetycznymi. Jednak, aby jej zapobiegać ważna jest profilaktyka. W związku z tym należy zadbać o paznokcie obcinając je na krótko, nie stosując przy tym zbyt ostrych narzędzi. Powinno się również unikać zbyt częstych wizyt w gabinetach kosmetycznych i zabiegów takich jak manicure i pedicure żelowy czy akrylowy, ze względu na inwazyjny charakter ich zdejmowania oraz substancje chemiczne, które zawierają stosowane preparaty.

W profilaktyce onycholizy wskazane jest wykorzystywanie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Należą do nich m.in. serum czy olejki typu, jak już wcześniej wspomniany, olejek z drzewa herbacianego. Warto również chronić dłonie przed agresywnymi środkami chemicznymi poprze nałożenie rękawiczek ochronnych.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław