Rogowacenie okołomieszkowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rogowacenie okołomieszkowe potocznie nazywane „gęsią skórką” to powszechny defekt skórny wśród kobiet. Powoduje dyskomfort podczas dotyku oraz często stwarza problem wizualny.

Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe w dużej mierze uznawane jest za schorzenie dziedziczone genetycznie i głównie związane z niewłaściwym wchłanianiem się witaminy A w organizmie. Oprócz rogowacenia genetycznego występuje również rogowacenie nabyte wywołane przez nadmierne przesuszenie skóry. Zjawisko nadmiernego wysuszania się skóry zaburza prawidłowy proces rogowacenia naskórka, w wyniku czego martwe komórki pozostają na jego powierzchni. Powoduje to w dużej mierze defekt estetyczny. Nie sprawia natomiast większych dolegliwości poza ewentualnym uczuciem świądu skóry, pieczenia czy szorstkości.

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

Warto wspomnieć, że rogowacenie okołomieszkowe występuje aż u 50-80% osób młodych, głównie nastolatków oraz u 40% osób dorosłych. W związku z tym jest ono defektem dość powszechnym, jednak w większości przypadków o łagodnym przebiegu. Rogowacenie okołomieszkowe stanowi głównie problem estetyczny. Zdarza się jednak niekiedy uczucie swędzenia skóry, a przez to pieczenie. Stałym objawem jest szorstkość skóry. Mimo to przy odpowiedniej higienie oraz pielęgnacji objawy rogowacenia mogą być niemalże niezauważalne.

Rogowacenie okołomieszkowe wynika przede wszystkim z zaburzeń zachodzących w naskórku oraz w mieszkach włosowych, gdzie występuje nadmiar keratyny, która blokuje ich ujścia. W wyniku tych zaburzeń jej ilość gromadzi się w naskórku. Z czasem keratyna ulega utlenieniu, czego wynikiem są widoczne na skórze zmiany bardzo zbliżone do zaskórników. Poprzez zwiększoną produkcję keratyny bardzo łatwo dochodzi do tzw. zanieczyszczania się skóry, zatykania porów oraz pojawiania się nierównomiernego kolorytu.

Problem rogowacenia okołomieszkowego może przybierać postać łagodną i ustąpić samoistnie lub też posiadać formę nieco bardziej uciążliwą. Mogą być na to szczególnie narażone osoby ze skórą atopową, wrażliwą, łojotokową, cerą trądzikową, ponieważ nadmierna keratonizacja naskórka może stymulować stan zapalny powodując nasiloną atopię, łojotok czy trądzik skóry.

Do innych przyczyn pojawiania się rogowacenia okołomieszkowego zalicza się:

Rogowacenie okołomieszkowe – objawy

Do najczęstszych objawów rogowacenia skóry zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • suchość skóry – następuje w wyniku nadmiernej keratynizacji naskórka, czego efektem są grudki;
  • zaczerwienienie skóry – nie występuje w każdym przypadku, zwykle pojawia się w miejscu grudek, co świadczy o obecnym stanie zapalnym;
  • grudki – niewielkie wykwity skórne, które występują w skupiskach. Młode grudki są niezauważalne na skórze, starsze przybierają barwę czerwoną lub brązowo-brunatną. Lokalizują się przy ujściach mieszków włosowych.

Objawy rogowacenia okołomieszkowego najczęściej lokalizują się na udach, pośladkach, przedramionach, ramionach, a także twarzy, w obrębie policzków i brwi.

Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie

Głównym celem w leczeniu rogowacenia okołomieszkowego jest stałe uzupełnianie niedoborów witaminy A i witaminy C w organizmie. Przyjmowanie ich powinno odbywać się dwupoziomowo, wewnętrznie (poprzez dietę i sprawdzone, naturalne suplementy diety) i zewnętrznie (poprzez stosowanie kosmetyków z ich zawartością).

Wskazane jest stosowanie peelingów gruboziarnistych, co znacznie poprawi wygląd skóry oraz jej jakość. Zalecany jest także masaż specjalną szorstką gąbką lub rękawicą. Ważną informacją jest jednak fakt, że należy taką pielęgnację wykonywać jedynie na nieuszkodzonym mechanicznie naskórku. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia, czego następstwem może być pogorszenie się stanu skóry.

W sytuacji kiedy doskwiera nam problem rogowacenia okołomieszkowego warto wyposażyć się w tzw. dermokosmetyki wykazujące działanie nawilżające oraz przeciwzapalne. W skład takich produktów powinny wchodzić:

  • 20% mocznik – rozrywa wiązania wodorowe keratyny, przez co działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę, ułatwia także przenikanie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach lub lekach;
  • 2% kwas salicylowy – ułatwia usuwanie zgromadzonych martwych komórek naskórka;
  • panthenol – działa łagodząco i kojąco;
  • alantoina – wykazuje właściwości regenerujące;
  • masło shea – nawilża i odżywia skórę.

Warto zaznaczyć, że nie ma w 100% skutecznego leczenia objawów rogowacenia okołomieszkowego, gdyż w większości przypadków schorzenie to ma podłoże genetyczne. Dlatego rozwiązaniem zmniejszającym jego objawy jest stosowanie preparatów złuszczających skórę oraz stosowanie diety bogatej w witaminę A i C.

Pomoc ze strony profesjonalisty

Ukojenie i poprawę stanu skóry przyniesie również wizyta w gabinecie kosmetycznym. W problemie jakim jest rogowacenie okołomieszkowe warto zastosować mocniejsze złuszczania jakie gwarantuje m.in. mikrodermabrazja diamentowa. W trakcie zabiegu pobudzone zostają procesy regeneracyjne skóry, a także zwiększona zostaje jej absorpcja na działanie składników aktywnych kosmetyków.

W regeneracji skóry i poprawie jej wyglądu skuteczna jest również laseroterapia. Laser powodując mikrouszkodzenia skóry aktywuje procesy jej gojenia się oraz stymuluje tworzenie nowych komórek skóry. Staje się ona przez to gładka i jędrna.

Podsumowanie

Warto zaznaczyć, że schorzenie jakim jest rogowacenie okołomieszkowe to dolegliwość okresowa. Oznacza to, że nasila się w okresach o obniżonej wilgotności powietrza. Jego remisja oraz zaostrzenia zależne jest od warunków pogodowych, sposobu odżywiania oraz pielęgnacji skóry. Należy również pamiętać, że przekłada się to głównie na estetykę skóry, a nie na ogólny stan naszego zdrowia. Lecz zaniedbanie objawów tej dolegliwości może doprowadzić do przewlekłego rumienia skóry, atopii czy stanów zapalnych.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

  1. Ja nie wiem, cyz problem który ja miałam to było właśnie rogowacenie okołomieszkowe, ale bardzo wrastały mi włoski po depilacji. Na szczęście znalazłam swój ukochany krem (pilarix) i problem prawie zniknął:D

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. Bardzo fajny wpis i mądry. Czystając początek tekstu myślałam ze bedzie mnie dotyczyl.. ale dobrze dowidziec sie czegos na ten temt.

    Poza tym, swietny blog ! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *