Naturalny kolagen na skórę

Higiena intymna to codzienna czynność, która zapewnia nam czystość oraz wysoki komfort. Odpowiednio wykonywana to również doskonała profilaktyka dla dróg rodnych kobiety. Jak więc właściwie o nią dbać? Przedstawiamy główne zasady higieny intymnej.

Higiena intymna - podstawowe zasady

Higiena intymna

O higienę miejsc intymnych powinna dbać każda kobieta. Zdarza się jednak, że nie wszystkie wiedzą jak wykonywać ją prawidłowo. W tym temacie łatwo popaść ze skrajności w skrajność, jednak to nie służy naszemu organizmowi. Zbyt częsta oraz mocna higiena okolic intymnych przyczynia się do zaburzenia mikroflory bakteryjnej pochwy, której jak wiadomo odbudowa wymaga czasu oraz cierpliwości.

Naturalna ochrona pochwy to mieszanka śluzu, złuszczonych komórek nabłonka, a także bakterii produkujących kwas mlekowy. Regularne ich wypłukiwanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Między innymi dlatego warto wiedzieć jak dbać o miejsca intymne.

Co może niszczyć mikroflorę bakteryjną?

Na mikroflorę bakteryjną pochwy przede wszystkim ma wpływ przyjmowanie leków, w tym również antybiotyków. Do zachwiania jej równowagi może przyczynić się także doustna antykoncepcja hormonalna, częste współżycie, stres oraz częste korzystanie z basenu czy jacuzzi.

Podstawowe zasady podczas higieny intymnej

1. Nie należy przesadzać z nadmierną czystością. Wystarczy raz dziennie korzystać z odświeżającego prysznica. Z kolei podczas miesiączki w okresie letnim należy korzystać z toalety w zależności od potrzeby. W nieprzewidywalnych sytuacjach warto stosować chusteczki nawilżające. Warto jednak pamiętać, aby były hipoalergiczne.

2. Podczas kąpieli nie powinno stosować się gąbek ani myjek, które nie są produktem jednorazowym. Permanentny ich kontakt z wilgocią sprawia, że stanowią one idealne środowisko do rozwoju bakterii oraz grzybów. Do wycierania okolic intymnych warto przeznaczyć osobny ręcznik.

3. Należy pamiętać zarówno o higienie intymnej swojej jak i swojego partnera. Po stosunku oddaj mocz, a następnie przemyj okolice intymne.

4. Wskazane jest noszenie bawełnianej bielizny oraz unikanie stringów.

Higiena intymna a miesiączka

Podczas miesiączki można korzystać z podpasek lub tamponów. Jeśli jednak występuje obfite krwawienie oraz często towarzyszą nawracające infekcje, lepiej zrezygnować z tej drugiej opcji. Zarówno w przypadku podpasek jak i tamponów, należy je regularnie zmieniać. Jednak nie rzadziej niż co 4-5 godzin.

Zalecane są także wkładki higieniczne, jednak nie do użytku codziennego. Najlepiej stosować je tylko wtedy gdy wydzieliny jest bardzo dużo. Należy pamiętać o wymianie wkładek, co najmniej 3 razy dziennie.

O higienie intymnej w ciąży opisujemy w tym artykule: Higiena intymna w ciąży.

Odpowiednie preparaty do higieny intymnej

Płyn do higieny intymnej to najczęściej stosowany preparat przez kobiety. Należy jednak zwracać szczególną uwagę dokonując zakupu tego rodzaju produktu. Nie wszystkie bowiem nadają się do użytku. Duża część z nich zawiera w sobie konserwanty, syntetyczne barwniki oraz zapachy. Efektem ich stosowania może być więc świąd oraz podrażnienia. W związku z tym warto wybierać te, które zawierają związki pomagające zachować równowagę bakteryjną pochwy. Na etykiecie należy szukać:

  • składników natłuszczających (gliceryna, oleje roślinne)
  • związków łagodzących podrażnienia (alantoina)
  • substancji o właściwościach grzybobójczych i przeciwzapalnych (kwas mlekowy, nagietek ,rumianek)
  • składniki regenerujące błonę śluzową (wyciąg z przywrotnika)

Podczas higieny intymnej można używać również szare mydło, które wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Z kolei należy unikać irygacji pochwy. Zabiegi tego rodzaju wręcz wyjaławiają narząd rodny, a tym samym narażają go na infekcje, ponieważ przez kilka dni pozbawiony jest mikroflory bakteryjnej.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław