Naturalny kolagen na skórę

Tampon stanowi jedną z najbardziej popularnych metod higieny osobistej podczas miesiączkowania. Mimo to czasami budzi wiele kontrowersji wśród kobiet. Jak więc naprawdę wygląda sytuacja z tamponami? Przyjrzyjmy się co warto o nich wiedzieć.

Tampon – co warto o nim wiedzieć?

Tampon – czym tak naprawdę jest?

Tampon to niewielki kawałek materiału, którego głównym celem jest pochłanianie płynu menstruacyjnego. Wyprodukowany jest z delikatnego, bawełnianego materiału, który został uformowany na kształt cylindryczny, aby w łatwy sposób można było go zaaplikować do ciała kobiety.

Rodzaje tamponów

Obecnie występuje wiele rodzajów i rozmiarów tamponów. W drogeriach dostępne są nawet z aplikatorem, który ułatwia jego włożenie bez użycia palca. Obecność takiego aplikatora chroni i zapobiega przedostaniu się do wewnątrz zarazków występujących m.in. na naszych dłoniach. Bardzo ważne jest to podczas np. podróży lub korzystania z toalet publicznych kiedy dbanie o higienę osobistą jest nieco utrudnione.

Tampony występują także w różnych rozmiarach, które dopasowane są do intensywności krwawienia danej kobiety. Chłonność, a zarazem wielkość określana jest przy pomocy kropelek umieszczonych na opakowaniu. Im ilość ich jest większa, tym tampon jest większy i bardziej chłonny.

Jak często należy zmieniać tampon?

Na samym początku miesiączki, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite, tampon należy zmieniać co 3-4 godziny. Natomiast w jej ostatnich dniach częstotliwość jest mniejsza i wynosi 4-6 godzin. Bardzo często dzieje się tak, że kobiety stosują również tampony na noc. Oczywiście nie jest to zabronione, jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że tampon nie powinien być używany dłużej niż 8 godzin. Jest to bardzo istotne, bowiem po tak długim czasie tampon może przesiąknąć. Ponadto zaczynają namnażać się bakterie, które mogą wywołać zespół wstrząsu toksycznego (TSS).

Czy mogę stosować tampon kiedy jestem dziewicą?

Młode dziewczyny, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, często zastanawiają się czy w takiej sytuacji mogą korzystać z tamponów. Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Oczywiście, że mogą jeśli tylko aplikacja tamponu nie sprawia kobiecie bólu. Z tego względu zaleca się jednak, aby młode dziewczyny oraz dziewice stosowały tampony o najmniejszym rozmiarze i według podstawowych zasad.

Jak głęboko można włożyć tampon?

Tampon aplikowany jest do pochwy do momentu, w którym jedynie znajdujący się na jego końcu sznurek będzie widoczny. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do jego użycia dokładnie umyć ręce. Tampon należy wyjąć z otaczającej go osłonki foliowej. Następnie przyjąć wygodną pozycję, która umożliwi jego aplikację. Tampon należy złapać palcem wskazującym oraz kciukiem, a wolną ręką rozchylić wargi sromowe i rozpocząć aplikację. Prawidłowo umiejscowiony tampon nie powinien dawać żadnego uczucia dyskomfortu.

Tampon a codzienne czynności

Tampon należy do bardzo wygodnych i przede wszystkim praktycznych metod higieny osobistej podczas miesiączki. Pozwala bowiem na aktywne prowadzenia życia np. uprawianie sportu w każdych warunkach (nawet wodnych). Ponadto nie daje uczucia dyskomfortu i bardzo dobrze sprawdza się w ruchu.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław