Konserwanty w kosmetykach

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Konserwanty w kosmetykach zapewniają możliwość dłuższego ich przechowywania. Zmniejszają także rozwój drobnoustrojów w preparatach po użyciu, chroniąc skórę przed wystąpieniem podrażnień.

Konserwanty w kosmetykach

Konserwanty

Konserwanty to naturalne lub syntetyczne związki, które uzupełniają skład kosmetyków, produktów spożywczych i farmaceutycznych. Ich głównym celem jest ochrona przed zepsuciem się lub przed zanieczyszczeniem drobnoustrojami w trakcie użytkowania. Ponadto ich obecność chroni kosmetyk przed powstawaniem produktów przemiany materii mikroorganizmów, które mogą przyczynić się do podrażnień skóry oraz błon śluzowych. Konserwanty to związki niezbędne w kosmetykach, które zawierają wodę oraz składniki, które posiadają wysoką podatność na działanie drobnoustrojów.

Nazwa konserwant wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „conservo” i oznacza „zachowuję”. Im wyższe stężenie danej substancji konserwującej, tym lepsze jej działanie przeciwbakteryjne. Wiąże się to jednak z ryzykiem pojawienia się reakcji alergicznej skóry.

Wyższe stężenie konserwantów sięgające 1% przyczynia się do hamowania aktywności niekorzystnych drobnoustrojów w produktach takich jak dezodoranty, preparaty przeciwłupieżowe, płyny do płukania jamy ustnej. Stosowane w niższym stężeniu (0,1-0,5%) pełnią rolą wyłącznie konserwantów, a więc związków przedłużających żywotność danego produktu.

Wskazówka

Zanieczyszczone kosmetyki różnego rodzaju mikroorganizmami tracą swoje wartości odżywcze oraz walory sensoryczne. Postępujący w nich rozwój drobnoustrojów może przyczynić się do powstawania związków drażniących, a nawet toksycznych. Dzięki zastosowaniu konserwantów w kosmetykach, możliwe jest zachowanie ich czystości mikrobiologicznej oraz przedłużenie trwałości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Konserwanty muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów:

Nie mogą:

  • być toksyczne;
  • powodować podrażnień oraz reakcji alergicznej;
  • niszczyć naturalnej flory bakteryjnej skóry;
  • oddziaływać na zapach, konsystencję oraz barwę kosmetyku;

Muszą być:

  • aktywne biologicznie w stosunku do szerokiej grupy drobnoustrojów, nawet w niskich stężeniach;
  • stabilne oraz nie wchodzić w reakcję z innymi składnikami kosmetyku.

Parabeny – najpopularniejsze konserwanty

Parabeny to grupa najczęściej występujących konserwantów w składzie preparatów kosmetycznych, to nic innego jak estry kwasu p-hydroksybeznoesowego. Spotkać je również można pod postacią estru metylowego (paraben M), etylowego (paraben A), estru propylowego (paraben P). Należy podkreślić, że związki te powszechnie wykorzystywane są w kosmetykach, produktach spożywczych oraz farmaceutycznych.

Parabeny są ciałem stałym, słabo rozpuszczalnym w wodzie, z kolei dobrze rozpuszczają się w glikolu propylenowym. Polskie oraz unijne prawo mówi, że stężenie ich w kosmetykach nie powinno przekraczać 0,8%. Należy podkreślić, że nie zmieniają one działania kosmetyku, koloru, konsystencji oraz zapachu. Najczęściej wykorzystywane są w kosmetykach do pielęgnacji włosów (szamponach, odżywkach), skóry twarzy (tonikach, kremach), balsamach do ciała, produktach do opalania oraz pielęgnacji ust. Warto wiedzieć, że parabeny w szybkim tempie przedostają się do krwiobiegu, a skutkiem ubocznym ich stosowania jest zwiększony poziom estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), które u kobiet stanowią przyczynę rozwoju raka piersi. Dodatkowo istnieje powszechna opinia, że związki te niekorzystnie wpływają na płodność u mężczyzn, a także na funkcje układu immunologicznego oraz nerwowego.

Czym zastąpić konserwanty w kosmetykach?

W kosmetologii alternatywą dla syntetycznych konserwantów są naturalne mieszaniny ekstraktów roślinnych m.in. tymianku, cytronu, lawendy, cynamonu, rozmarynu, oliwek, oregano czy mięty. Ponadto w roli tej dobrze sprawdza się srebro koloidalne oraz pigment perłowy.

Podsumowanie

Zanieczyszczone drobnoustrojami kosmetyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. W związku z tym, w procesie produkcji kosmetyków w przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są substancje konserwujące w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa ich stosowania.

Bibliografia

  1. Natywa M., Górska A., Kosmetologia Estetyczna, Stosowanie konserwantów w kosmetykach – za i przeciw, 2/2015.
  2. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *