Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to jeden z kierunków zapobiegania procesom starzenia się skóry. Choć jego tempo jest kwestią indywidualną zwykle rozpoczyna się już po 20 roku życia. Jak więc dbać o cerę, aby jak najdłużej cieszyć się gładką skórą bez zmarszczek? Podpowiadamy.

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa

Profilaktykę przeciwzmarszczkową należy rozpocząć już wtedy, gdy na skórze nie są jeszcze widoczne żadne zmarszczki, a więc dokładnie w przedziale między 21 a 25 roku życia. Należy pamiętać, że sam krem przeciwzmarszczkowy nie będzie wystarczający. Istotne jest właściwe oczyszczanie skóry, a także nawilżanie jej zarówno od wewnątrz jak z zewnątrz. O czym należy jeszcze pamiętać chcąc opóźnić proces starzenia się skóry?

W profilaktyce przeciwzmarszczkowej główną rolę odrywa:

  • nawilżanie skóry;
  • odpowiednia ilość snu;
  • właściwy skład kosmetyków;
  • zdrowa dieta;
  • właściwa pielęgnacja skóry.

1. Nawilżanie skóry.

Nawilżanie skóry odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu jej prawidłowej kondycji. O taką pielęgnację zadba dobry krem nawilżający na dzień i na noc np. na bazie kwasu hialuronowego czy kolagenu. Oprócz nawilżania skóry z zewnątrz ważne jest również zapewnianie nawilżenia cery z zewnątrz. W tym celu należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, które wynosi średnio 1,5 l.

Jeśli oba te czynniki zostaną spełnione wówczas skóra będzie nawilżona na odpowiednim poziome, a co za tym idzie sprężysta i elastyczna.

2. Odpowiednia ilość snu.

Regularny i dobry sen pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Jego brak sprawia, że jesteśmy zmęczeni, a organizm produkuje dodatkową ilość kortyzolu, który niszczy komórki skóry. Podczas snu z kolei produkowany jest hormon wzrostu, który przekłada się na wzrost napięcia skóry.

3. Właściwy skład kosmetyków.

Decydując się na zakup kremu nie zwracajmy uwagi na cenę, a na skład preparatu. Wyższa półka kosmetyku nie świadczy o wysokiej jakości produktu, ani o dobrym składzie, który będzie idealnie odpowiadał skórze. Czytajmy zatem etykiety kosmetyków. Dzięki temu jesteśmy w stanie właściwie dopasować preparat do rodzaju cery. Warto zwracać uwagę na hydroksykwasy. Składniki te usuwają martwe komórki naskórka z powierzchni skóry zapewniając jej gładkość oraz blask. Koenzym Q10 reguluje gospodarkę energetyczną komórek, a retinol działa przeciwbakteryjnie, przeciwzmarszczkowo oraz usuwa wolne rodniki. Ważną rolę jako składnik kosmetyków odrywa również kwas hialuronowy, który odpowiedzialny jest za utrzymanie połączeń między włóknami kolagenowymi i elastynowymi, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe oraz wiąże wodę w naskórku.

4. Zdrowa dieta.

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta to klucz do tego, aby cera pozostała długo młoda, bez widocznych zmarszczek. Codzienne menu oparte na warzywach i owocach staje się lekkostrawne, dzięki czemu nie obciąża układu pokarmowego, a oprócz tego dostarcza skórze wielu składników odżywczych. Dla skóry bardzo istotna jest witamina A, C, E i K. Źródłem tych związków są m.in. żółtka jaj, szpinak, brokuły, jarmuż, acerola, papryka, truskawki, mięso, nabiał.

5. Właściwa pielęgnacja skóry.

W codziennej pielęgnacji skóry należy unikać mydła. Jego nadmierne stosowanie przyczynia się do suchości skóry, a to z kolei przekłada się na powstawanie zmarszczek. Do oczyszczania cery zaleca się natomiast płyn micelarny, który jest kosmetykiem delikatnym, nie wywołuje podrażnień. Warto również korzystać z nawilżających toników.

Polecane produkty: