Naturalny kolagen na skórę

Jak pielęgnować skórę starczą? To pytanie, które zadają sobie w szczególności posiadaczki skóry dojrzałej. Obejmuje ona wiele aspektów, jednak jak właściwie ją wykonywać?

Jak pielęgnować skórę starczą?

Jak pielęgnować skórę starczą?

Pielęgnacja skóry dojrzałej obejmuje wiele czynników. Do najważniejszych należy:

1. Złuszczanie naskórka.

Złuszczanie martwych komórek naskórka jest ważnym elementem dbania o każdy rodzaj skóry, nie tylko dojrzałej. Czynność ta, wykonywana w sposób regularny, pobudza spowolnione procesy regeneracyjne skóry, przyczyniając się do odbudowy jej zniszczonych struktur. Dzięki systematycznym peelingom nasilona zostaje produkcja kolagenu, elastyny, mukopolisacharydów, a także cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej . To z kolei przekłada się na zwiększone napięcie oraz nawilżenie skóry.

Zobacz również: Ceramidy – właściwości i zastosowanie.

Wykonywanie peelingów powoduje wyregulowanie procesu rogowacenia naskórka, dzięki czemu na jego powierzchni odkłada się mniejsza ilość martwych komórek.

2. Stymulacja fibroblastów.

Fibroblasty to komórki skóry odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny oraz mukopolisacharydów, których właściwa ilość w skórze zapewnia jej odpowiednią kondycję. Należy zaznaczyć, że z wiekiem ilość tych składników zmniejsza się. Efektem tego jest wolniejsza regeneracja, mniej jędrna, a także w mniejszym stopniu nawilżona skóra. W związku z tym w domowej pielęgnacji wymagana jest stymulacja komórek, która wzmocni je i pobudzi do działania. Aby uzyskać taki efekt wykorzystuje się preparaty na bazie tzw. stymulatorów tkankowych, do których należy: witamina A, witamina C oraz fitoestrogeny (fitohormony).

3. Wygładzanie zmarszczek.

Jedną charakterystycznych cech skóry dojrzałej jest stopniowe wiotczenie oraz skłonność do powstawania zmarszczek. W związku z tym istotne jest również stosowanie preparatów napinających. Ich działanie opiera się na zastosowaniu właściwości higroskopijnych (zdolność wiązania wody). Czynniki napinające działają powierzchniowo, a więc tylko na płytkie zmarszczki.

4. Tworzenie filmu ochronnego.

Skóra starcza wykazuje upośledzone działanie zarówno gruczołów łojowych jak i potowych. Przekłada się to na uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, co uniemożliwia spełnianie jego funkcji ochronnych. Brak naturalnej warstwy tłuszczu na powierzchni naskórka ułatwia parowanie wody, co przyczynia się do jej przesuszenia. Mimo to małe ilości sebum można zastąpić stosowaniem właściwych środków pielęgnacyjnych, które mogą spełniać rolę płaszcza hydro-lipidowego. Tego rodzaju produktami są m.in. oleje roślinne, oleje mineralne, a także lanolina. Należy zaznaczyć, że produkty te zaaplikowane na skórę mogą dawać uczucie ciężkości, co nie zawsze jest dobrze tolerowane.

5. Ochrona przed działaniem wolnych rodników.

Kolejnym ważny aspektem w pielęgnacji skóry starzejącej się jest ochrona przed działaniem wolnych rodników. W walce tej niezmiernie skuteczne są antyoksydanty, których zadaniem jest unieszkodliwienie tych form tlenu. Do najbardziej znanych antyoksydantów zalicza się: witamina A, witamina C, witamina E, koenzym Q10.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.
Polecane produkty:

Rehabilitacja Wrocław