Naturalny kolagen na skórę

Cera alergiczna to specyficzny rodzaj skóry. Ze względu na to, że w większości źle toleruje kosmetyki, wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdźmy czym charakteryzuje się ten typ skóry oraz jak właściwie o nią dbać.

Cera alergiczna - charakterystyka i pielęgnacja

Na początku należy zaznaczyć, że skóra alergiczna może pojawić się w każdym momencie, nie zależnie od wieku. Jej wystąpienie zapisane jest w genach i może ujawnić się bez względu na to z jakim typem cery mieliśmy wcześniej do czynienia. W alergiczną więc może zmienić się np. cera wrażliwa, cera naczynkowa, a także taka, która nie sprawiała wcześniej żadnego problemu.

Cera alergiczna – charakterystyka

Skóra alergiczna bardzo często kojarzona jest z cerą wrażliwą. Nie bez powodu, ponieważ oba typy skóry w dużym stopniu podatne są na działanie czynników zewnętrznych. Mocno zbliżone są również ich reakcje. W obu przypadkach występuje uczucie swędzenia, pieczenia, zaczerwienienie oraz wysypka. Podobna jest też ich budowa. Oba rodzaje skóry, alergiczna i wrażliwa, są płytko unaczynione, z czego wynika ich skłonność do tworzenia się teleangiektazji. Dodatkowo posiadają uszkodzoną barierę naskórka – płaszcz lipidowy, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Brak takiej ochrony dodatkowo sprawia, że skóra wykazuje tendencję do przesuszania się.

W przypadku cery alergicznej tzw. alergeny przenikają przez uszkodzoną barierę naskórkową, prowadząc tam do pojawienia się stanu zapalnego. Dodatkowym bodźcem drażniącym są m.in. kosmetyki zapachowe, a także preparaty do mycia twarzy zawierające detergenty oraz konserwanty. Efekt nadwrażliwej skóry potęguje niewłaściwa dieta bogata w intensywne przyprawy, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz kofeiny.

Samodzielne, właściwe określenie czy mamy do czynienia ze skórą alergiczną czy wrażliwą nie do końca jest taka prosta. W związku z tym należy zaobserwować na niej kilka dodatkowych zmian.

  1. Mając do czynienia ze skórą wrażliwą niepożądane objawy ujawniają się od razu po zetknięciu się z czynnikiem drażniącym. Z kolei w przypadku cery alergicznej zmiany skórne mogą wystąpić nawet po kilku, kilkunastu godzinach od kontaktu z alergenem.
  2. Charakterystycznym objawem skóry alergicznej jest to, że zmiany skórne mogą występować w odległych obszarach od miejsca zadziałania alergenu. Oznacza to, że po nałożeniu kosmetyku na twarz, świąd lub zaczerwienienie może pojawić się na skórze dekoltu lub dłoni.
  3. Zmiany na skórze alergicznej rzadko znikają samoistnie. Dlatego też często w łagodzeniu objawów stosuje się leki przeciwhistaminowe lub wapno.

Czy cera alergiczna jest wrażliwa?

Cera alergiczna jest również skórą wrażliwą. Jednak skóra wrażliwa nie zawsze musi być alergiczna. Należy zaznaczyć, że wrażliwość to cecha nabyta, która może pojawić się na skutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Skłonność do alergii z kolei uwarunkowana jest genetycznie.

Pielęgnacja cery alergicznej

Pielęgnacja skóry alergicznej jest bardzo zbliżona do tej, jaka stosowana jest w przypadku skóry wrażliwej.

Kosmetyki w domowej pielęgnacji skóry muszą być hypoalergiczne i bezzapachowe. Ich skład powinien opiewać się o substancje łagodzące, przeciwzapalne, regenerujące oraz chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej gdy preparaty będą pochodzić z jednej firmy i tej samej linii pielęgnacyjnej. Różnie dobrane preparaty mogą wywołać uczulenie skóry.

Oczyszczanie skóry można wykonywać przy użyciu mleczek lub kostek myjących. Nie można natomiast stosować mydła, ani preparatów o działaniu złuszczającym. Na co dzień należy stosować krem, który nie tylko wykazuje właściwości nawilżające, ale również osłaniające i zmniejszające zaczerwienienia. Warto również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, minimum 30 SPF.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław