Medycyna estetyczna na okolice oczu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów wpływających na poprawę wyglądu i jakości skóry. Warto podkreślić, że ze względu na anatomiczną budowę okolic oczu należy miejsca te traktować w sposób wyjątkowy.

Medycyna estetyczna na okolice oczu

Problemy estetyczne okolic oczu

Do najczęściej występujących problemów okolic oczu należą m.in. zmarszczki dynamiczne i statyczne, cienie pod oczami, ubytek objętości w okolicy doliny łez, nadmierna wiotkość skóry, worki pod oczami, opadające powieki, plamy oraz przebarwienia. Z pomocą jednak nadchodzi nieustannie rozwijająca się medycyna estetyczna, która jest w stanie rozwiązać znaczną część defektów urody.

Medycyna estetyczna na okolice oczu

Wśród zabiegów poprawiających wygląd okolicy oczu wyróżnia się:

  • toksynę botulinową;
  • usieciowany kwas hialuronowy;
  • mezoterapię;
  • peelingi chemiczne.

1. Toksyna botulinowa.

Działanie toksyny botulinowej opiera się na hamowaniu uwalniania acetylocholiny na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych mięśni poprzecznie prążkowanych. Zjawisko to przyczynia się do blokowania przekazywania impulsu nerwowego z synapsy do części ruchowej płytki nerwowo-mięśniowej.

W przypadku okolicy oczu toksyna botulinowa najczęściej wykorzystywana jest w celu redukcji zmarszczek mimicznych, które tworzą w obrębie kącików zewnętrznych, profilaktycznie w przypadku worków pod oczami powstających na skutek uwypuklenia się poduszek tłuszczowych oczodołu, a także w celu wygładzenia drobnych zmarszczek powieki dolnej. Toksynę botulinową wykorzystuje się również aby uzyskać efekt liftingu podczas unoszenia bocznych części brwi.

Ilość zastosowania preparatu podczas każdego zabiegu uwarunkowana jest stopniem nasilenia defektów estetycznych, budową anatomiczną twarzy oraz siłą mięśni mimicznych. Pierwsze efekty zabiegów widoczne są po upływie 7 dni, a czas ich utrzymywania się wynosi 4-6 miesięcy.

2. Usieciowany kwas hialuronowy.

Usieciowany kwas hialuronowy zalicza się do substancji wypełniających wchodzących do grupy glikozaminoglikanów (polisacharydów). W związku z tym dzięki niemu można uzupełnić ubytki w zakresie tkanek miękkich lub poprawić defekty kosmetyczne twarzy, które wynikają z jej budowy anatomicznej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W przypadku redukcji defektów w obrębie okolicy oczu kwas hialuronowy stosuje się najczęściej do zmniejszenia widoczności zmarszczek statycznych, które odchodzą od bocznego kącika oka. Z kolei zaaplikowany w okolicy nadoczodołowej bocznej daje możliwość uniesienia bocznej części brwi. Wykorzystując do tego technikę stalagmitową można wykonać uniesienie skóry okolicy przyśrodkowego kącika oka, a także wykonać korektę tzw. doliny łez. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia widoczności zasinienia pod oczami.

Efekty zabiegu pojawiają się po upływie 10-14 dni. Wówczas dokonuje się ewentualnie dodatkowej korekty, jeśli efekty pierwszego podania nie są wystarczające.

3. Mezoterapia.

Obecnie mezoterapia stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych zabiegów, którego celem jest rewitalizacja skóry, redukcja cellulitu, zapobieganie wypadania włosów, redukcja tkanki tłuszczowej czy zmniejszenie widoczności przebarwień. Biorąc pod uwagę technikę zabiegu wyróżnia się mezoterapię igłową i bezigłową.

Mezoterapia igłowa obejmuje precyzyjne podawanie za pomocą krótkiej, cienkiej igły substancji aktywnej bezpośrednio do warstw skóry właściwej.

Mezoterapia bezigłowa z kolei to zabieg nieinwazyjny, podczas którego za pomocą zjawiska elektroporacji i prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych. Wszystko dzięki utworzeniu się w nich kanałów hydrofilowych, przez które związki aktywne kosmetyków wnikają w głąb skóry.

Preparaty wykorzystywane do zabiegu mezoterapii można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • związki jednoskładnikowe – (nieusieciowany kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, witaminy);
  • związki wieloskładnikowe – koktajle składające się z wielu składników odżywczych m.in. witaminy, aminokwasy, peptydy biomimetyczne.

W przypadku okolic oczu mezoterapię igłową wykonuje się głównie w celu zahamowania oznak starzenia się skóry, rewitalizacji skóry powiek, redukcji cieni pod oczami, wygładzenia drobnych zmarszczek, nawilżenia skóry oraz zmniejszenia przebarwień. Mezoterapię igłową zaleca się wykonywać w serii 2-6 zabiegów w odstępach 7-14 dni jako tzw. terapię uderzeniową. W dalszym etapie wykonuje się przez 2-3 miesiące po jednym zabiegu w miesiącu.

4. Peelingi chemiczne.

W celu odmłodzenia skóry okolic oczu interesującą grupą peelingów są tzw. nanopeelingi. Dzięki swojej gęstej, żelowej konsystencji preparaty te można aplikować na skórę powiek. Nanocząsteczki tych związków znacznie łatwiej przedostają się w głąb naskórka, przez co istnieje możliwość stosowania niższych stężeń substancji aktywnych. W celu osiągnięcia oczekiwanych efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów obejmujących 4-6 powtórzeń w  odstępie 14 dni.

Bibliografia

  1. Kępa A., Kosmetologia Estetyczna, Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik, 1/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *