Związki chemiczne złuszczające naskórek

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Związki chemiczne złuszczające naskórek to nie tylko powszechnie znane alfa i beta-hydroksykwasy. Należą do nich inne substancje wykazujące taki sam efekt eksfoliacji. Zabiegi z wykorzystaniem tego rodzaju związków polegają na wykonaniu kontrolowanego peelingu skóry, który stosowany jest w celu redukcji przebarwień, wygładzenia zmarszczek, blizn lub usunięcia zmian trądzikowych.

Związki chemiczne złuszczające naskórek

Związki chemiczne złuszczające naskórek

Współcześnie do wykonania eksfoliacji naskórka wykorzystuje się alfa i beta-hydroksykwasy, których źródła stanowią naturalne produkty tj. owoce. Należy zaznaczyć, że niektóre związki otrzymuje się również metodami chemicznymi. Mimo to nadal ich celem jest działanie złuszczające.

Do grupy tych substancji należy:

  • kwas retinowy;
  • kwas pirogronowy;
  • fenol;
  • kwas tróchlorooctowy (TCA);
  • płyn Jessnera;
  • Yellow Peel;
  • Blue Peel.

Związki chemiczne złuszczające naskórek

1. Kwas retinowy.

Kwas retinowy to pochodna witaminy A, którego działanie dotyczy tylko warstwy rogowej naskórka. W łatwy sposób przedostaje się do skóry wnikając w jej komórki i przyczyniając się do ich odrywania. Podobnie jak witamina A w dużym stopniu pobudza syntezę kolagenu w skórze, a także zwiększa tempo keratynizacji naskórka.

2. Kwas pirogronowy.

Należy do grupy alfa-ketokwasów. Wykorzystuje się go w stężeniach mniejszych niż 50% i działa na powierzchni całej warstwy żywej naskórka, przyczyniając się do jego złuszczenia. Jego zaletą jest szybkie przenikanie przez naskórek oraz szybka reakcja (działanie). W związku z tym, wykorzystując go podczas zabiegu, bezpośredni kontakt ze skórą powinien być krótki (1-2 minuty). Cechuje się silnym działaniem drażniącym, co objawia się silnym zaczerwienieniem skóry zarówno w trakcie zabiegu jak i po jego wykonaniu. Kwas pirogronowy zaleca się przede wszystkim skórze łojotokowej oraz trądzikowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Kwas trójchlorooctowy (TCA).

Jego działanie uwarunkowane jest przede wszystkim stężeniem oraz ilością, jaką wykorzystuje się w trakcie zabiegu. W związku z tym może mieć działanie powierzchowne powodując złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka lub też wnikać w głębokie warstwy docierając, aż do skóry właściwej. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim skórze z oznakami starzenia się, a także w przypadku przebarwień oraz blizn. Ze względu na to, że przy wykonywaniu zabiegów z kwasem trójchlorooctowym wymagana jest obecność lekarza, często wykonuje się je w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologii.

4. Fenol.

Jest najsilniejszym związkiem chemicznym o działaniu złuszczającym. Wykorzystuje się go do redukcji głębokich blizn, zmarszczek, a także przebarwień. Stosowany jest na niewielkich powierzchniach skóry, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia powikłań, nawet tych ogólnoustrojowych. Peeling na bazie fenolu wykonać może wyłącznie lekarz.

5. Płyn Jessnera.

Płyn Jessnera jest mieszaniną kwasu salicylowego, kwasu mlekowego oraz rezorcyny. Jego nakładanie odbywa się w sposób warstwowy, a jego działanie uwarunkowane jest ilością zastosowanych warstw podczas zabiegu. Może więc wnikać głęboko, aż do warstwy podstawnej skóry właściwej lub powierzchownie tylko na zewnętrzne warstwy naskórka.

Płyn Jessnera stosuje się głównie w redukcji delikatnych zmarszczek, przebarwień, trądziku pospolitego oraz łojotoku.

6. Yellow Peel.

Yellow Peel bazuje na:

  • kwasie retinowym;
  • kwasie azelainowym;
  • bisabololu;
  • kwasie fitowym;
  • kwasie  kojowym;
  • askorbylu palmitynowym.

Yellow Peel wykorzystuje się w celu redukcji przebarwień, płytkich zmarszczek, a także nadmiernego rogowacenia naskórka oraz blizn. Głębokość działania Yellow Peel podobnie jak w przypadku Płynu Jessnera zależy od ilości zastosowania preparatu.

7. Blue Peel.

Blue Peel to peeling powierzchowny, a jego działanie opiera się na obecności kwasu trójchlorooctowego w niskim stężeniu około 15%. Obecność błękitu metylenowego w tym preparacie sprawia, że podczas zabiegu zachodzi reakcja barwna, która informuje kosmetologa o głębokości złuszczania. Pozwala również kontrolować przebieg zabiegu. Im zabarwienie jest ciemniejsze, tym działanie preparatu jest mocniejsze.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *