Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pleśniawki u niemowlaka można zauważyć już w pierwszych dniach po porodzie, które stanowią wynik infekcji grzybiczej śluzówki jamy ustnej dziecka. Szczególnie narażone na tego rodzaju problem są tzw. wcześniaki poprzez niedostatecznie rozwinięty ich układ immunologiczny.

Pleśniawki u niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny

Pleśniawki u niemowlaka wywołane są infekcją grzybiczą, a dokładnie zakażeniem Candida albicans, która lokalizuje się na błonie śluzowej jamy ustnej dziecka. Zapoczątkowanie procesu chorobowego nie należy do skomplikowanych, ze względu na to, że w jamie ustnej panują idealne warunki do bytowania drobnoustrojów.

Należy podkreślić, że pleśniawki u niemowlaka mogą pojawić się na skutek kontaktu z rodzicami szczególnie matki podczas porodu, kiedy przechodzi przez kanał rodny, podczas karmienia zainfekowanej piersi lub kiedy dziecko dostanie od rodzica polizany wcześniej smoczek.

Uwaga!

Pleśniawki bardzo łatwo pomylić z pozostałościami mleka, po karmieniu dziecka piersią. Przetarcie jamy ustnej zwykle skutkuje krwawieniem pleśniawek, na skutek czego niemowlak staje się niespokojny i płacze.

U starszego dziecka pleśniawki mogą być spowodowane:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • antybiotykami;
  • osłabioną odpornością;
  • wkładaniem brudnych rąk do buzi;
  • ząbkowaniem;
  • niewłaściwą higieną jamy ustnej.

Objawy pleśniawek u niemowlaka

Głównym objawem pleśniawek są małe, białe grudkowate naloty w postaci plam. Lokalizują się na języku, wargach, dziąsłach oraz wewnętrznej stronie policzków. Zmiany mocno przypominają obraz resztek pokarmu, kiedy dziecko karmione jest piersią.

Zaniedbanie tematu pleśniawek u dziecka może spowodować ich powiększenie się, a także okrycie jamy ustnej białym kożuchem. Objawy mogą się również rozprzestrzeniać głębiej na gardło oraz krtań, a nawet układ pokarmowy i układ oddechowy.

Pleśniawkom bardzo często towarzyszy ból, a co za tym idzie dyskomfort w jamie ustnej. Dziecko staje się wówczas marudne, płacze i jest niespokojne.

Pleśniawki u noworodka – leczenie

Leczenie pleśniawek u noworodka jest konieczne, ponieważ zaniedbanie objawów mogło by doprowadzić do rozprzestrzeniania się zmian. Terapia polega na podawaniu preparatów miejscowych w formie maści lub żeli, których skład opiera się na przeciwgrzybiczej nystatynie oraz antyseptycznym aphtinie. Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie fioletu gencjany, a także witaminy C.

Środki do leczenia pleśniawek najlepiej nakładać pędzelkiem, szpatułką lub bezpośrednio palcem. Aplikację należy przeprowadzać w sposób delikatny, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia zmian oraz ich krwawienie.

W ramach profilaktyki matka dziecka powinna przemywać pierś zarówno przed jak i po karmieniu. Zaś jeśli zauważy na brodawkach niepokojące zmiany powinna smarować je tym samym preparatem, co podaje dziecku. Istotna jest również wymiana smoczków oraz butelek, z których korzysta maluch. Ponadto nie zaleca się podawania oblizanego wcześniej smoczka, co kluczowe jest w rozwoju infekcji.

Jeśli lekarz zaleci antybiotykoterapię, należy pamiętać o jednoczesnym stosowaniu ochronnych probiotyków. Bardzo ważne jest dokończenie zaleconej terapii, ponieważ przedwczesne jej zakończenie może spowodować nawrót choroby.

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *